1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. ZEYDAN KARALAR’DAN YÜZ AĞARTAN MİTİNG
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

ZEYDAN KARALAR’DAN YÜZ AĞARTAN MİTİNG

A+A-

ZEYDAN KARALAR’DAN YÜZ AĞARTAN MİTİNG 

               2 Eylül 2010 Perşembe günü saat 16.30 sularında Tellidere Mahallesinden bir minibüse binerek Adana’nın miting meydanı olan Uğur Mumcu Meydanı'na doğru hareket ettim. Minibüsümüzün içerisinde aynı istikamete yönelmiş ve İstasyon meydanına yakın bir yerde inecek insanlar yoğunluktalar. Yol boyunca AKP’nin “evet” kampanyasının afiş, resim ve billboardları, aracımızla neredeyse aynı hızda ve yol boyunca dere servileri gibi bizi takip etmekteydi. Aracımızın hemen birinci koltuğunda oturan orta yaştaki bir teyze eliyle 15 katlı bir binanın penceresiz arka duvarını boydan boya kaplayan dev “evet” yazılı reklâm afişini işaret ederek,  

--“yazık bu milletin parasına, üzerinde sadece “evet” yazan şu kocaman reklâma ne gerek var” diye seslendi. Genç minibüs şoförü arkasına dönerek,

-- “ teyze biz 12 Eylül’de ufacık bir “hayır” pusulası ile onlara daha dev bir posta koyacağız, akılları o zaman başlarına gelecek” diye seslendi.  

               Uğur Mumcu Meydanı'nda oluşacak uğultuyu daha neredeyse bindiğim minibüste dinlemeye başlamıştım. Yolculardan sohbete katılanların çok yoğun bir kısmı AKP’nin oluşturduğu siyasi baskıdan konuştular yol boyunca. 

               CHP Adana İl Başkanı Sayın Zeydan Karalar’ın geçen 1,5 ay gibi kısa bir süre içinde örgütünde bu denli adaptasyonu sağlamasına, dışarıdan birisi olarak büyük saygı duydum ve hayretle takdir ettim. İl Kadın Kolları’nın ve Gençlik Kolları’nın hummalı çalışmaları meydanda hemen göze çarpmaktaydı. Meydanı Ziyapaşa Caddesi istikametinden başlamak üzere elips bir daire şekli ile adımladım ve her kanatta ilgili parti görevlilerinin binlerce kişi ile kurabildikleri sıcak alakaya şahit oldum. Meydana tüm kollardan hesapsız, plansız ve organizasyonsuz şekilde yığın yığın insanlar akmaktaydı, ama organizasyon komitesi tüm gelen vatandaşları uygun saflar halinde çok kolay bir şekilde meydana yerleştirebiliyorlardı. Gördüğüm ve hissettiğim oydu ki, bu meydana bir tek bile derleme, toplama ve itekleme kalabalık getirilmemişti. Aksine gelenlerin tamamının gözlerinden çakmak çakmak yükselen bir rikkat ifadesi ile bir hesabın görülmesinin arzusunu görüntülemek mümkündü. 

               Bu miting meydanında, CHP’nin Türkiye siyasetinde yüksek noktalara sıçramak üzere olduğu intibaını derin şekilde hissettim. Bu meydanda, 12 Eylül’deki Anayasa referandumunda “hayır” oylarının büyük farkla önde olacağının ipuçlarını hissettim. 

               Uğur Mumcu Meydanı'nda daha önce çok defalar mitinglere şahitlik ettim. Bu seyrettiğim miting bu meydanda yapılan en görkemli mitinglerin hiç birisinden daha az ve daha sönük değildi. Aksine hafızam ve hesabım beni yanıltmıyorsa, bu miting son zamanlarda yapılan mitinglerin en coşkulusu ve çağlayan olanı idi. İnsanlar; istiap haddini aşmış bir baraj gibi  “hayır” flama ve bayraklarıyla durmadan meydanda dalgalanmaktaydılar. Bıraksalar Torosları aşacak kadar da heyecanlı ve heybetliydiler. Ben buradan behemehal rahatlıkla söyleyebilirim ki, böylesi bir talebin karşısında referandumun “evet”  kanadının harbiden referandum sandığına gömülmesi kuvvetle muhtemel gözükmektedir.  

               70.000 kişilik bir yoğun kitlenin tezahürat ve alkışlarıyla sahneye çıkan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu, Uğur Mumcu Meydanı’nda bir hitabet sanatçısı gibiydi. Kendisi yükseklerde değildi, aksine halkın denginde ve onlardan biri gibiydi. Ancak kendisine olan özgüveni; yüksekleri kendisine mekân tutmuş bir kartal görüntüsündeydi. İfadelerinin, meydandaki halkın vicdanlarında büyük ölçüde karşılık bulduğunu uzun süren tezahüratlardan anlamak zor değildi.   

               CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, AKP iktidarının mağdur edebiyatı yaptığına işaret ederek, "Bunlar mağdur değil, mağrur oldular, şimdi ise zalim oldular. Anayasa'yı değiştirecekler ve Firavun olacaklar. Firavun olmalarına izin vermeyeceğiz" dedi. Adana mitinginde yaklaşık 70 bin kişiye seslenen Kılıçdaroğlu'nun mitinginde yoğun ilgi nedeniyle izdiham yaşandı. CHP liderini koruyan polisler ve partililer, halkın ilgisinden dolayı yoğun kalabalık içerisinde kaldı ve yürümekte zorluk çeken Kılıçtaraoğlu'nu ise partililer kolları üzerinde uçurulurcasına platforma taşıdılar. Platforma halkın kollarında uçarak getirilen Kılıçtaroğlu ve rüzgârı, Türkiye’de siyaset rüzgârlarını engin ve salim platformlara da taşıması temennilerimle esen kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar