1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ZAMANI GELMEDİ Mİ?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ZAMANI GELMEDİ Mİ?

A+A-

İnsanlar birbirine güvenmiyor;insanlar artık birbirine  kuşkuyla bakıyor.

Hatta birbirini sevmiyor da diyebiliriz, yanılıyor muyum?

 Bunun sebebi, şüphesiz, son zamanlarda yaşadığımız memleketi uçurumun kenarında, inkırazın eşiğinde ve kurtarılmaya muhtaç gösteren propagandalardır.Bunlardan bazıları çok klasik olmakla birlikte hala revaçta..” Laiklik elden gitti gidiyor!”, “Sizi gidi Atatürk düşmanları sizi !”, “Halaskarani zabıtanın devrede kalabilmesi için, böyle sisli bir havaya ihtiyaç var” zihniyeti taşıyanların işleri bunlar..  Korku dağları bekleyecek ki, "korunup, kollanacak" bir durum süregelsin. Maalesef bu arada, Atatürk ve onun devrimleri de istismar ediliyor. Müşterek bir değer, siyaset malzemesi yapılarak piyasaya sürülüyor.

Bu, din istismarı kadar kötü ve toplumu bölen, kutuplaştıran bir özellik taşıyor.

600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun sonunun gelmesiyle işgal altından kurtarılan topraklarımızda yeni bir oluşum yeni bir yönetim gerekliydi.Atatürk, devrimlerini işte bu ortamda gerçekleştirdi.Devrim, adı üstünde, sosyal bir altüst oluştur, köklü bir sarsıntıdır. Size, "Çin alfabesiyle okuyup yazacaksınız" deseler ve 3 ay süre tanısalar ne hissedersiniz? Japonların, kendi alfabelerini muhafaza edip, gene de kalkındıkları gibi farklı bir tartışma açmak bir yana, maziniz elinizden kayıp gidiyor gibi bir duyguya kapılmaz mısınız? Sarsılmaz mısınız? Sarığı, fesi çıkartıp, şapka giymek de, -bir zamanlar Ecevit'in iddia ettiği gibi "gardırop devrimciliği" değil,bir değerler sisteminden kopuştu.600 yıl dile kolay..Bir değerler bütünü..Bir imparatorluğun ardından yapılmaya çalışılan tabii ki sadece"gardırop devrimciliği" değildi.  “Celâl Bayar ‘ın anılarında anlattığı bir olay bu konu ile ilgili ve hayli dikkat çekici..Celal Bayar, Şapka Kanunu çıktıktan sonra, bir yerden temin edip kafasına taktığı silindir şapkayla annesine görünmeden evden çıkmış ama, annesi fark etmiş ve pencereden ona "İyi ki baban bu günleri görmedi" diye bağırmaya başlamış. O zamanlar,kimi inançlı dindarın gözünde şapka, "gâvurluk" alâmetiydi.Şimdi öyle mi ya?

Ne çok şey değişti, ne çok şey gelişti hatta anlamını bile yitirdi.Son yaşanan gelişmelere bakıldığında anlamamız gereken ise yıllardır yapılan bir yanlışın düzeltilmesi olmalıdır. Sadece zamanı yanlış anlaşılmaya müsait bir zamandır.Seçim öncesi yapıldığı için seçim yatırımı olarak görenler çoğunlukta , yani yine bir güvensizlik ortamı mevcut ki muhakkak bir gerçeklik payı da vardır. Mevcut terimleri ve söylemleri burada kullanmadım.O kadar çok sulandırıldı ki elim yazmaya varmıyor.

 İki türlü Atatürk sevgisi var Türkiye'de: Her türlü eleştiriye kapalı, tapınma raddesine çıkarılmış, adeta ilâhi bir aşk. Bir de, bazı tasarruflarını eleştirmekle birlikte, Atatürk'ün bu ülke için yaptıklarını inkâr etmeyenlerin duyduğu sevgi. Atatürk'ü putlaştırmaktan ve birbirimize karşı silâh gibi kullanmaktan vazgeçmenin zamanı gelmedi mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.