1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Zafer Bayramı
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Zafer Bayramı

A+A-

Bizler millet olarak asker olarak doğmuşuz. Geçmişimize baktığımızda tarihimizin en parlak sayfaları kahramanlıklarımızla doludur.

Asker millet olarak sadece hakkımızı savunmuşuzdur. Savaşın kuralları dâhilinde hareket etmişizdir. Diğer milletler gibi değil.

Yetişme çağımızda hep erkek çocuklar olarak ilk oynadığımız toplu oyunlar askerlik üzerinedir. Kendi çocuklarımda da bunu yakinen görüyorum.

Çarşıya çıktığımızda oyuncak almaya başladığımızda önce silahlara bakarlar. Kendilerine evladım geçen hafta veya geçenler de silah almıştık diyecek olsam baba bunlar yeni çıktı arkadaşlarımın da bundan var dediklerinde silah oyuncaklarını almış oluyoruz.

Büyükleriyle diyalog kurarlarken de bakıyorum askeri roller yapıyorlar. Kendilerinin dedeleri yaşındaki komşumuza amca derler.

Kendi aralarındaki konuşma ve selamlaşmalarından önce birbirlerine ateş etmeyle ve önce biz ateş ettik gibi oyunlarla başlıyorlar. Amcaları da yok ben ateş ettim dediğinde neyse derler… Sonra ki günler yolunu gözlerler ve gafil anını beklerler. Nede olsa asker milletiz. O zaman amcaları pes der ve kurtulur.

Her iki tarafta bu durumdan memnunlar. Tarihimizi okuduğumuzda da ilk Türk devletinin komutanlarından olan Mete Türk ordusunun oluşumuna büyük katkı sağlamıştır.

İlk onlu grup sistemini oluşturmuştur. Anadolu"nun kapılarını açan Malazgirt savaşının komutanını anmadan geçmeyelim.

Kendisi Cuma günü etkili askeri hitabetle ordusunun moral gücünü en üst düzeye çıkartacak şekilde hitap etmiş. Ve kendiside niçin beyaz elbise giydiğini bizzat açıklamış? Beyaz elbise olarak giydiğim aslında benim kefenim olsun savaş meydanında hayata veda edersem der.

Son olarak milletimizin savaşı kurtuluş savaşında olmuştur.  Kurtuluş savaşımızın başkomutanı Mustafa kemal Atatürk"ün komutasıyla milletimiz düşmanlardan kurtulmuş ve vatanımız temizlenmiş oldu.

Bizim insanımız askere gitmeyi düğüne gitmek gibi görür. Geçenlerde İzmir" e gitmem

Gerekti. Gittim, akşamüstü otobüsle döneceğimde otogarda ülkemizi tanımayan birilerine sorsanız burada ne oluyor deseniz?

Eğlence var der.

Davullar çalıyor, gençler oynuyorlar. Gençlerin coşkusunu görünce insanın tekrardan askerlik yapası geliyor.

Hele askere gidecek gençlerin etrafında toplanarak coşturucu tezahüratları yok mu? İnsanın bütün mili manevi duyguları ruhunu sarıyor. En büyük asker bizim asker tezahüratlarını duymak insanda ki coşkuyu tarifsiz arttırıyor.

30 Ağustos bizim ordumuzun dolayısıyla milletimizin en büyük bayramıdır. Ordumuzun donanımı bizler ve dostlarımız için güven kaynağıdır. Umudumuzdur, garantimizdir, huzurumuzdur, namusumuzun ve değerlerimizin yılmaz bekçileridir. Ordumuzun varlığı en büyük gücümüzdür.

Geceleri gözümüz, uyku nedir bilmeden nöbet tutarlar onlar içinde milletinin değerlerini beklemek en büyük kutsallardandır.

Yine ordumuz bizi istemeyenlerin korkusudur. Düşmanlarımızın korkulu rüyasıdır. Ordumuzun gücü, sayısı, donanımı, teknik donanımı, muhabere ve muharip gücü düşmanlarımıza korku salar.

Biz millet olarak ekmeksiz kalırız, evlatsız kalırız ama ordusuz, yurtsuz, hürriyetten yoksun kalamayız. Önce ordumuz, kahramanlarımız ve hiç unutulmaması gereken şehitlerimiz, gazilerimiz.

Şehitlerimizin ruhları şad olsun. Gazilerimize sağlık afiyet ve huzurlu yıllara… 30 Ağustos aynı zamanda bazı komutanlarımızın yeni görev yerlerinde mesleklerine devam etmektir. Bazı komutanlarımız içinde mesleklerinde ki görev sürelerinin hitama ermesi demektir.

Yeni görev yerlerinde mesleklerine devam eden komutanlarımıza başarılar, emekliye ayrılan komutanlarımıza da sağlıklı, mutlu günler.

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm milletimize kutlu olsun. Allah ordumuza ve devletimize ve milletimize zeval vermesin.(Âmin)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.