1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. YUNANİSTAN SEÇİMLERİNİ NASIL OKUYACAĞIZ
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

YUNANİSTAN SEÇİMLERİNİ NASIL OKUYACAĞIZ

A+A-

YUNANİSTAN SEÇİMLERİNİ NASIL OKUYACAĞIZ

Komşumuz Yunanistan’da Syriza, oyların %35'ten fazlasını alarak seçimleri kazandı. Başkan Aleksis Tsipras, sadece Yunanistan’da değil Avrupa'da da dikkatleri neden üzerine çekti. Bu seçimler, önce kendisini, Avrupa’yı, dünyayı ve hatta ülkemizi nasıl etkileyecek?

YENİ HÜKUMET KURULDU

Yunanistan’da yeni Başbakan Alexis Tsipras’ın yemin etmesinden sonra yeni hükümet, ülkenin itibarını geri kazandırmak, ekonomiye tam destek vermek, borçları yeniden müzakere etmek ve yolsuzluklarla mücadele etmek şeklinde hedeflerini sıraladı.. Yönetim tarzı olarak bakanlara kendi görev alanlarında kararlar almak konusunda yetki kullanma inisiyatifleri verildi. Ancak israfla mücadele konusunda bakanlıklardaki tüm lüks araçlar satışa çıkarıldı. Reformlar Bakanı Katrugalos, yeni bakanların görevlerine taksi ya da motosikletle gidip geldiğini ifade etti. Eğitim müfredatı değiştirildi, tüm rektörler görevden alındı, Üniversiteye girişler tek sınava indirildi,. Liselerdeki toplu sınavlar iptal edildi. Üniversite affı ile bütün ilişiği kesilenler geri dönmelerine imkan verildi.

YUNANİSTAN'DA SİYASİ KABUK NASIL DEĞİŞTİ

Yunanistan’da “Sol”, ülkenin dar boğaza girdiği bir zamanda iş başına geldi.. Geçtiğimiz yıllarda muhafazakâr ve sosyal demokratlar arasında el değiştiren hükümetler, liberal politikalarla ülkeyi yönetti. Özelleştirme gelirleri, Avrupa Birliğinden alınan krediler ve ülkeye giren sıcak para, geçici olarak ekonomik rahatlık veriyordu.. Ancak bu fazla sürmedi. Zira üretim alanları giderek daraldı.,Alınan borçların geri ödenemedi. Rüşvet ve yolsuzluk git dide arttı. Ülke iflasın eşiğine geldi. Yoksullaşan Yunan halkı adına AB’den borç para istendi. Alınan krediler ülkeyi giderek daha büyük bir borç bataklığına çekti. Kemer sıkma politikaları işsizlik ve yoksulluğun daha da artmasına yol açtı. Yunan halkı artık mucizeler beklemeye başlamıştı ki SYRİZA vaadleriyle büyük umut oldu. Tabii bu atmosferde yürüyen seçim kampanyası da başarı ile sonuçlanmış oldu.

YUNANİSTAN SEÇİMLERİNİ TÜRKİYE NASIL OKUMALI?

Türk Sol’unun komşudaki seçim sonuçlarından sonra yeniden heyecana girdiğini iddia edenler var. Ancak Yunanistan seçimlerini kopyala yapıştır sistemiyle Türkiye’ye uyarlamaya çalışmak ne derece doğru, tartışılir. Zira Türkiye ve Yunanistan değişik özelliklere sahiptir. Değerleri, mevcut sorunları, öncelikleri çok farklı. Ama iki ülkede de sıkıntı var. Komşuda sorumsuz siyasetin ortaya çıkardığı, bizde ise yolsuzluk ve otoriterleşme iddiaları ile ilgili siyasi kriz.. Bütün bunlar ışığında 2015 Haziran seçimleri Yunanistan seçimlerinden hangi düzeyde etkilenmiş olduğumuzu da ortaya koyacak gibi duruyor.

DEĞERLENDİRME

Komşudaki SYRİZA’nın başarısından bizim de iktidar ve muhalefet olarak almamız gereken dersler var. Türk Solu ve merkez muhalefet, iktidarı ele geçirmek için ittifak arayışlarına nasıl girmeye çalışacaksa, Hükumet de birikmiş sosyal ve ekonomik sorunlarla şişen balonu bir an önce masaya yatırarak havasını indirmeye çalışmalıdır. Maksat, Türk insanının huzur ve müreffeh bir yaşama kavuşmasını sağlamak değil mi? İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.