1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. YÜKSEK MÜSAADE ÇIKMIŞ OLABİLİR Mİ?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

YÜKSEK MÜSAADE ÇIKMIŞ OLABİLİR Mİ?

A+A-

YÜKSEK MÜSAADE  ÇIKMIŞ OLABİLİR Mİ?

 Hep tedirgin, hop oturup hop kalkan, yüreğimiz ağzımızda..Sanırım hissettiğimiz bu, son yaşananları da katarsak işin içine, ne anlatmak istediğim sanırım açıkça ortaya çıkar..

  Enteresandır ki, ülke gündeminin bu denli hızlı ve değişken olması sadece tedirginlik yaratıyor, değil mi? Oysa ki bu kadar çok değişken siyasi, ekonomik ve sosyal yapısı içinde değişenlerin daha yapıcı, yenilikçi ve gelecek vaat etmesini o kadar çok isterdik ki !!

Bugün yine şehit var..Yarın inşallah olmaz Allah" ım , inşallah olmaz..

Milletin sabrını deniyor bu adamlar , acaba bugün ne yumurtlayacaklar..30 yıldır bitmeyen, bitirilemeyen kronikleşmiş, kemikleşmiş olan acaba bugün ortamı yine nasıl gerecek?

Sınırlarımızdaki mayınları kim temizleyecek?

Verimli topraklarımız acaba söylenildiği gibi bilmem kaç yıllığına yabancı işletmecilere mi verilecek? Bugün bununla ilgili bir değişiklik oldu mu , olacak mı?

OKS gitti geldi SBS..Ne Yapacak şimdi bizim çocuklar, hangi okula hangi puanla girecek?

ÖSS yıllardır deneme tahtasına dönen gençler tarafından bir kere daha farklı bir yöntem kullanılarak denenecek..İki aşamalı ve beş oturumlu bu sınavda bu sene gençlerin kabusu.. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi"ne bağlı, Uzay Bilimleri Bölümü yüksek lisans öğrencileri, "donanımından", "yazılımına" kadar tamamen "yerli" imkanlarla ürettikleri "İTÜpSAT1" isimli uyduyu uzaya fırlatmayı başardı haberlerini alınca gurur duyduk hepimiz, ama, yürekler endişeli.. Bir Türk F-16"sı,  stratejik kadim dostlarımızdan ABD, İngiliz veya Yunan uçaklarından biri ile karşılaştığında onları "DOST" görüyordu. Bu da, bir savaş halinde bu kadim dostlarımızın bizi sinek avlar gibi avlayabilmesi anlamını taşıyordu. ASELSAN mühendisleri 6 ay gibi kısa bir sürede ABD tarafından bize güdülen bu uçak tanıma sisteminin hakimiyetini lehimize çevirmeyi başardı. Sonra da intihar etti!! Öte yandan ,Isparta'daki uçak kazasında altı bilim adamımız yaşamını yitirdi.. Aman bu sefer bu gencecik çocuklarımızın ruh sağlıklarına dikkat edelim.Mümkünse seyahat ettirmeyelim.. dermişim…Anladınız siz anladınız.. Acaba bize teknolojide uzayı düşünebilmemiz için bir yerlerden “yüksek müsaade” çıkmış olmasın?

Evet gelelim okulların açıldığı şu günlere, veliler, evlerine yakın olan okulların eğitimlerini beğenmeyip, başka semtlerdeki okullara çocuklarını yazdırmak için olmadık yöntemler denedi bu sene de .. Yüklü bağışlar verildi, okulun bulunduğu semtte bir iki aylığına ev kiralandı falan..Milli Eğitim bu …Yer mi?

Daha önceden adrese dayalı kayıt sistemi ile belirlenen ailelerin çocuklarını başka okullara yazdırdıkları tespit edilince, dayadılar cezayı..500 ila 1500 lira arasında değişen bu cezaları aileler bu zor ekonomik koşullarda bakalım nasıl ödeyecek, ya da ödeyebilecek mi? Ödeyemeyene ne olacak, ceza mı alacak, icraya mı verilecek,hapse mi girecek ?

Açıkçası okullarımızın mevcutlarının  durumu göz önüne alındığında,böyle tedbirlerin alınması kaçınılmaz fakat adil değil diye düşünüyorum..Demokrasilerde bir bireyin okuma hakkı olduğu kadar okulunu seçme hakkı da vardır yanılıyor muyum?

Sanırım okulunu seçme hakkını kullandı diye ceza alan tek vatandaş bizim vatandaşımızdır..

Okula kayıt olurken ayrı terane.Kayıt parası istediler diyen vatandaşlarla, yok efendim okul aile birliğimiz bağış veren vatandaşlardan para kabul ediyor yok öyle bir şey diyen yetkililer bu zamanların gelmesini hiç ama hiç istemezler, okul kayıtları bu tereddüt dolu endişeli insanlar tarafından karşılıklı kavga dövüş geçer gider..Ta ki bir sonra ki sene kayıt dönemine kadar..

Maaş zamları var sırada..Ne kadar verirler aşağı yukarı bellidir ya yine de hesaplar yapılır o verilecek birkaç kuruşun üstüne..Ya çeyiz parasıdır, ya okul.. İdarecilerin insafına bırakılan bütçeden kendilerine ne kadar düşeceğini hesaplayarak  heyecanla bekler işçi, memur, emekli..

Ya bugün ben işsiz kalırsam ..Ya işten atılırsam..Ya iş yerim kapanırsa. Öte yandan iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf , ne yaparım düşüncesinde..

Sel geliyor, geldi, aldı götürdü..Sel haberleri dünyayı sarmaya devam ediyor.

Deprem ha oldu ha olacak.Gelse ne olur, ne yaparız?

Ey millet , deprem yüreklerde, sel değerlerimizi alıp götürüyor, farkında mısınız?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.