1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Yüce Divan oylaması' için kim, ne dediler?
'Yüce Divan oylaması' için kim, ne dediler?

'Yüce Divan oylaması' için kim, ne dediler?

Türkiye'de ve dünyada 'yüce divan oylaması' için neler söylendi?

A+A-

İşte Türkiye içinden ve dünyadan Meclis'te gerçekleştirilen ve 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmesinin reddedildiği oylama sonrasında gelen bazı yorumlar:

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Oylamayla 17/25 Aralık'ın darbe girişimi olmadığı, rüşvet ve yolsuzluk olduğu bizzat AKP’nin vekilleri tarafından tescillendi. Rüşvet ve yolsuzluk çatlağının ne kadar derin olduğunu, darbe masallarına inanmadıklarını ortaya koymuştur. İktidar 276'nın altında kalarak fiilen düştü.

AKP’DE TESTİ KIRILDI

CHP Grup Başkanvekili Ankara Milletvekili Levent Gök: Verilen karar vicdanları tatmin etmemiştir. Bakanlar ömür boyu taşıyacakları yolsuzluk yaftasını mirasçılarına da bırakacaklardır. AKP’de testi kırılmıştır.

OYLANAN ERDOĞAN’DI

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: Oylananlar 4 eski bakan değil, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisidir. Buna rağmen AKP’de 50 fire çok önemlidir. Biz çalmadık, çırpmadık, yolsuzluk yapmadık demiyorlar. Bir tek argümanları var paralel yapı. İyi de bu para kasaları ne oldu?

VİCDANLARDA AKLANMADILAR

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu: 4 bakan sadece sayısal boyutta aklandı. Vicdanlarda ve gönüllerde aklanmadılar. 40-50 AKP milletvekili bizim sunduğumuz yolsuzluk raporlarına olumlu oy verdiler. Yani raporları kabul ettiler.

İŞ SANILDIĞINDAN VAHİM

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes: Bir İslam ülkesinde hem de Müslümanlığı kimseye kaptırmayanların hırsızlığı, yolsuzluğu bu kadar savunur hale gelmesi akıl tutulmasıdır. Davutoğlu, kimsenin kolunu koparamadı ama adaletin kafasını kopardı.

ERDEM SINAVI GEÇİLEMEDİ

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Meclis hukuk, demokrasi ve erdem sınavından geçememiştir. AK Parti grubu içerisinde 50 civarında milletvekili kendi vicdanlarının sesini dinleyerek oy kullanmışlardır.

İLK KEZ BU KADAR FİRE VERDİ

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: 4 eski bakan, AKP’li vekiller nezdinde bile aklanmadı. AKP, Körfez Operasyonu’ndan bu yana ilk kez bu kadar büyük bir fire verdi.

ÇATLAK ORTAYA ÇIKTI

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart: Ortada yargılamaya muhtaç bir durum var, buna rağmen AKP grubu izin vermiyorsa bu yolsuzlukların arkasında durdukları anlamına gelir. Çatlak ortaya çıkmıştır.

AB: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Avrupa Birliği, yolsuzluk iddiaları üzerine istifa eden 4 bakanın TBMM’de aklanmasına tepki gösterdi. AB Komisyonu, "Bu kilit alandaki gelişmeleri yakından takibe devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

ENDİŞELERİMİZ ARTIYOR

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Brüksel’in yolsuzluk soruşturmalarına ilişkin endişelerini daha önce ortaya koyduğuna işaret ederek, 8 Ekim’de açıklanan İlerleme Raporu’nu hatırlattı. Raporun, yolsuzluk iddialarının tam bir şeffaflık içinde gerektiği şekilde soruşturulmasının hayati ehemmiyette olduğunu vurguladığını belirten sözcü, rapora atıfla Aralık 2013’te patlayan yolsuzluk iddialarının ele alınışının ayrımcılık gözetmeden, şeffaf ve tarafsız şekilde yürütüleceği yönündeki endişeleri artırdığını kaydetti.

ŞEFFAFLIK DERNEĞİ: CEZASIZLIK KÜLTÜRÜNE İZİN VERİLMEMELİ

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Meclis’in dört eski bakanın yargılanmaması kararının cezasızlık olgusunun yerleşmesine yol açacağını ifade etti.

HUKUK DEVLETİ ZEDELENDİ

Oylamada eski bakanların dokunulmazlığını ilan edecek şekilde oy çoğunluğu çıkmasını “hukuk devleti ilkesini zedeleyen nitelikte” diye değerlendirdi. Şeffaflık Derneği Başkanı E. Oya Özarslan Meclis’teki oylamanın anlamını şu sözlerle ifade etti:

“Oylama ülkemizdeki hukuk devleti ilkesi için bir sınav niteliğinde olmuştur. Önemli olan, Türkiye'yi iki yıldır çalkalayan ciddi iddiaların bulunduğu bir yolsuzluk soruşturmasının bağımsız bir şekilde yargılanması ve toplum nezdinde hukukun üstünlüğünün kabul edilmesiydi. Demokratik ülkelerde, dokunulmazlık ve cezasızlık kültürünün yerleşmesine izin verilmemelidir.”

 

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ ŞAHİN

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış için yapılan oylamada AK Parti'nin verdiği fireye dair çarpıcı itiraflarda bulundu. Şahin, AK Parti gurubundaki firenin üç eski Bakan'a ders vermek için ortaya çıktığını söyledi.

 

Eski Bakan Zafer Çağlayan'ın 700 bin liralık saati nedeniyle tepki oyları aldığını iddia eden Şahin "bir siyasetçi asgari ücretin daha yeni bin liraya çıktığı bir ülkede 700 bin liralık bir saat alamaz kardeşim. 700 bin liralık bir saati kolunda taşıyamaz." dedi. Böyle bir davranışın etik olmadığını kaydeden Şahin, Egemen Bağış için de çarpıcı ifadeler kullandı. Bağış'ın internete düşen tapelerinde Bakara suresi ile dalga geçtiği iddiasına göndermede bulunan Şahin "Kuran-ı Kerim'in bir suresi ile ilgili konuşmalarının hala milletvekillerinin içinde bir sızı olduğunu biliyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum