1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YSK,12 adayın cezalarını açıkladı
YSK,12 adayın cezalarını açıkladı

YSK,12 adayın cezalarını açıkladı

YSK, 12 bağımsız milletvekili adayının başvurusunu eski TCK'da bulunan ancak bugün yasalarda artık yeri olmayan 'memnu haklarının iadesine' ilişkin belge sunulmamasına dayandırıyor.

A+A-

YSK, 14 Mart 2011 tarihinde ‘Bağımsız adayların uyması zorunlu usulleri’ belirleyen 200 No’lu kararında adli sicil kaydında sabıkası bulunan adaylar için şu şartı koydu: “Kesinleşmiş cezalarının infazından sonra, 765 sayılı TCK’nın (eski TCK) 121 – 122 – 123 – 124. veya 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu’nun 13/A maddelerine göre, mahkûmiyet kararlarına ilişkin ayrı ayrı memnu hakların iadesi kararları almaları gerekir.”
YSK’nın bu kararı uyarınca, diğer bağımsız adaylar gibi BDP destekli bağımsız aday Leyla Zana da kamu haklarında yasaklılığının ortadan kalktığının tespiti için Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.Mahkeme inceleme sonucunda Zana’nın 27 Şubat 2008’te cezasının infaz edildiğini hatırlattı. Mahkeme eski TCK’da var olan ancak yeni TCK’da yer verilmeyen memnu hakların iadesine ilişkin bir karar veremeyeceğini vurguladı. Zana ve diğer bağımsız adaylara mahkemelerce verilen bu yöndeki kararlar YSK tarafından yeterli görülmedi . YSK gerekçeli kararında, Sebahat Tuncel’in de aldığı ve 2007’de kesinleşen cezanın “deneme” süresi içinde olması ve henüz bitmemesi nedeniyle aday olamayacağını bildirdi. Bağımsız adaylardan Şerafettin Efe ise harç yatırmaması nedeniyle veto edildi. YSK’nın Ertuğrul Kürkçü için de 1975’te aldığı cezayı gerekçe göstermesi şaşkınlık yarattı.

YSK Başkanı Ali Em, dün akşam “Kararımız veto değil iptal. Siyasi bir karar vermedik” dedi. Em, adayların eksik belgeleri tamamlamaları halinde durumu değerlendireceklerini söyledi. Başkan Em, bunun için itiraz süresinin bitmesinin bekleneceğini ifade etti.

‘Arşiv kaydım dahi yok’
Milletvekili Gültan Kışanak adaylığının reddedilmesiyle ilgili YSK’ya tepki gösterirken, şu bilgileri verdi: “O gün (daha önceki adaylığında) fark edilmemiş bir durum asla söz konusu değil. YSK, lütfen ne fark varsa bize açıklasın. Kaldı ki 2011 yılı için sabıka kaydı istediğimde savcılık bana ‘Arşiv kaydı dahi yoktur’ diye bir belge verdi. Benim durumumdan daha vahim olan Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin durumudur. Mahkemeler yeni düzenlemeye göre memnu haklar yasal olarak süre bittikten sonra kendiliğinden verilir. Bu nedenle ’Memnu hakları iade etmeye memur değiliz’ diye karar veriyorlar. Buna rağmen YSK bunu kabul etmiyor. Bu tutum çok açık bir biçimde siyasi bir tutumdur, hukukla alakası yoktur.” Kışanak, “Adli sicil kaydı yoktur” yazılı belgeyi, YSK’ya gönderecek.

Kürkçü-Önder çelişkisi
Adayları rahatlatacak bir karar Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden geldi. Mahkeme, Mersin adayı Ertuğrul Kürkçü hakkında “memnu hakların iadesi” kararı verdi.

Kürkçü’nün avukatı Mustafa Bayram Mısır, 18 Nisan 2011 tarihli karar ile birlikte YSK’ya şikâyet başvurusu yaptı.
YSK kararından sonra Radikal’e görüş ve duygularını açıklayan Sırrı Süreyya Önder’in verdiği bilgiler, tartışmayı daha da derinleş
tirecek nitelikteydi. İşte Sırrı Süreyya Önder’in anlattıkları: “Ben ve Ertuğrul Kürkçü, aynı suçlamayla, aynı mahkemede yargılandık. Ceza aldık. Ben cezayı yatıp tamamladım. Ertuğrul Kürkçü aftan da yararlanarak çıktı. Ben hiçbir işlem yapmadım, Ertuğrul Kürkçü sicil kaydını düzeltmek için gerekli işlemleri yaptı. YSK’ya bağımsız aday olarak aynı evrakı teslim ettik. Af hakkından da yararlanıp memnu haklarının iadesi için işlemlerini yapan Ertuğrul Kürkçü kabul edilmedi, ben edildim.”

Hangi aday ne ceza almıştı?
YSK kararında yapılan inceleme sonucunda BDP’nin destekleyeceğini açıkladığı yedi adayın aldıkları mahkûmiyetler şöyle sıraladı:

Hatip Dicle (Diyarbakır): Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından terör örgütü üyeliği suçlamasıyla 9 Mart 2007’de 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
Leyla Zana (Diyarbakır):Terör örgütü üyeliği suçlamasıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 2007’de 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
Gültan Kışanak (Siirt) : 18 Şubat 1992’de “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” suçlamasıyla 1 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası aldı.
Ertuğrul Kürkçü (Mersin): Eski TCK’ya göre “devlet kuvvetleri aleyhine işlenen suçları” düzenleyen 146/1 maddesi uyarınca 1975 yılında 30 yıl ceza aldığı ancak af ile çıktığı belirtildi.
Salih Aydın (Hakkâri): Diyarbakır Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi’nce 2 Temmuz 1981’de 2 yıl hapis.
İsa Gürbüz (Elazığ): 2004’te “hırsızlık” suçundan ağır para cezası aldı. Ceza ertelendi. 5 yıllık deneme süresi içerisinde 18 Şubat 2009’da işlediği suç nedeniyle Malatya 3. Ağır Ceza’nın 7 Ekim 2009 tarihli kararıyla tekrar ağır para cezasıyla cezalandırıldı.
Sebahat Tuncel (İstanbul):Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet suçundan İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Cezası 3 Temmuz 2007 tarihinde kesinleşti. Deneme süresi henüz bitmedi.

YSK, diğer beş adayın aldığı cezaları şöyle sıraladı:
Harun Özcan (Çanakkale): Karabük Asliye Ceza’dan 2008 yılında resmi belgede sahtecilik suçuyla 10 ay hapis cezası aldı.
Abdullah Kızılay (Diyarbakır): Diyarbakır 1. Sulh Ceza’da 2009’da hakaret suçundan 22 ay 15 gün hapis cezası aldı.
Çiçek Otlu (Gaziantep): Ankara 11. Ağır Ceza’da 2005 yılında örgüt üyeliği suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
Nezir Sincar (İzmir): İzmir 3. Ağır Ceza’da 1999 “yurda sahte para sokmak” suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
Şerafettin Efe (İzmir): Yatırması gereken parayı yatırmadı.

Radikal

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.