1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YSK veto kararını kaldırdı
YSK veto kararını kaldırdı

YSK veto kararını kaldırdı

Yüksek Seçim Kurulu, BDP destekli yedi adaydan altısı hakkında verdiği veto kararını kaldırdı. Karar oybirliğiyle alındı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 17 Nisan Salı günü adaylık başvurularını iptal ettiği 12 bağımsız adayın durumunu getirilen belgeler ışığında yeniden inceledi ve BDP destekli Hatip Dicle, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Mehmet Salih Yıldız’a vize verdi. YSK, hakkında kaçak elektrik kullanmak ve suçluyu övmek suçlamalarından mahkumiyet kararları bulunan Elazığ adayı İsa Gürbüz’ün itirazını ise reddetti. Karar oybirliğiyle alındı.

YSK, BDP destekli adayların veto kararlarına yaptığı itirazlar ve memnu haklarının iade edildiğine dair mahkemelerden temin ettikleri belgeleri dün yaptığı toplantıda masaya yatırdı. Saat 10’da başlayan toplantı saat 18.45’te sona erdi. İlk olarak bağımsız adayların YSK kararlarına ‘itiraz hakkı’ olup olmadığı tartışıldı. Siyasi partiler çatısı altında seçime giren adayların yararlandığı bu haktan bağımsız milletvekillerinin yararlanamadığı tespitini yapan Kurul, bunun ‘fırsat eşitliğine’ aykırı olduğuna hükmetti ve itiraz hakkı getirdi. Ardından da yapılan başvurular görüşüldü.

YSK ikinci aşamada da adaylık başvurusunda Kurul’a teslim edilen belgelerin hangi mevzuata göre olması gerektiğine dair çerçeveyi belirledi. Anayasa’nın milletvekili seçilme şartlarını düzenleyen 76. maddesi ile Milletvekili Seçim Kanunu’nun 11 ve 21. maddelerine işaret eden YSK, haklarında mahkumiyet bulunan bağımsız adayların eski TCK’ya göre değil ‘Adli Sicil Kanunu’na göre mahkemelerden haklarında herhangi bir yasaklama olmadığı yönünde talepte bulunmaları gerektiğine hükmetti. YSK kararında “Anayasa’nın 76/2 maddesinde belirtilen nitelikte bir ceza mahkumiyeti nedeniyle milletvekili seçilme hakkını yitirmiş kişiler, bu haklarını ancak ve sadece adli sicil kanununun 13/a maddesi uyarınca talepleri üzerine mahkemece verilecek ‘yasaklanmış hakların geri verilmesi’ kararı ile kavuşabilecektir” denildi. Ardından da tartışılan adayların “başvuru tarihi itibariyle memnu haklarının iade edildiğine dair bir karar ibra etmedikleri için” veto edildiğini vurguladı.

YSK’nın toplantı sonunda açıkladığı kararda, adı geçen bağımsız adaylardan itiraz süresi içinde gelen yeni yargı kararlarının incelendiği ve getirilen belgeler ışığında Harun Özcan’ın, Hatip Dicle’nin, Leyla Zana’nın, Mehmet Salih Yıldız’ın, Gültan Kışanak’ın, Sebahat Tuncel’in ve Ertuğurul Kürkçü’nün milletvekili adayı olması önünde bir engel durum kalmadığına hükmedildi. Kararda, Elazığı adayı İsa Gürbüz, Gaziantep adayı Çiçek Otlu ve harcı yatırmayan İzmir Bağımsız Şerafettin Efe’nin itirazlarının reddedildiği, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Kızılay ile Nezih Sincar’ın dosyalarının incelemenin sürdüğü belirtildi.

Sakık: Herkes ders alır
Karar BDP’yi rahatlatırken, Muş Milletvekili Sırrı Sakık, günü kurtaracak çözümler değil kökten çözüm gerektiğini vurguladı. Sakık, “Kararı önemsiyoruz ancak bu karar ağır bedeller ödenmeden çıkamaz mıydı? Çıkardı. Diliyorum herkes buradan bir ders alır. Bu konudaki duyarlığından dolayı da tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Anayasa ve yasalar bizleri yok sayıyor siyasi partiler yasası ve yüzde 10’luk baraj bir engel. Sorunun bütünüyle çözülmesi için ret ve inkar politikalarının ortadan kaldırılması gerekir. Sorunu çözmeden sadece bugünü, günü kurtarma adına bir karar alırsanız gerçekten sorun çözülmez. Kökten çözülmesi için hepimizin sığınacağı bir anayasa ihtiyaç vardır” dedi.

AKP’li Bekir Bozdağ: YSK sonuçta doğru kararı verdi
AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ bağımsız adayların da süreçte ihmalleri ve kusurları olduğunu, YSK’nın ise sonuçta doğru karara vardığını söyledi. Bozdağ şöyle konuştu:

“Eğer bir mahkumiyet kararı varsa buna dair hak ve hukukların iadesine ilişikin bir kararı koymaları gerekiyordu, koymadılar. YSK daha büyük bir yanlış yaptı. Evrakları incelerken bir eksiklik varsa adaylar eksiklikleri giderdikten sonra kararını vermesi gerekirdi. Türkiye kaç gündür hak etmediği tartışmayı yaşıyor. İnsanların hayatına mal oldu. Çok kötü sonuçlar doğrudu. YSK bu eksik evrakların daha başından bağımsız adaylardan isteyip ona göre kararlarını olutursaydı adaylıkların iptaline ilişkin bir karar vermezdi. Sonuçta doğru kararı vermiştir, yanlış telafi edilmiştir diye düşünüyorum.”

Kılıçdaroğlu daha karar açıklanmadan teşekkür etti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın kararı daha açıklanmadan “Sorunun çözülmesi güzel” demesi dikkat çekti. Kılıçdaroğlu dün öğle saatlerinde OSTİM’i ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Belgeler tamamlandığına göre problem olmaması gerekir” açıklaması üzerine, şöyle konuştu:

“Sorunun çözülmesi güzel bir olay. Sorunun çözülmesine kim katkı verdiyse hepsine teşekkür ediyoruz. Ama sonuçta yasaları dolanmak gibi bir süreci yaşadığımızı da bilmenizi isterim. Önemli olan seçim barajının indirilerek milli iradenin parlamentoya tam yansımasını sağlamaktır. Önemli olan budur. Eğer bu konuda parlamento üzerine düşeni yaparsa demokrasi açısından güzel bir görev yapmış olacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.