1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yörük Türkmen Şöleni’ne Okuntu
Yörük Türkmen Şöleni’ne Okuntu

Yörük Türkmen Şöleni’ne Okuntu

SÖĞÜT’TEN SARIÇAM’A GÖNÜL KÖPRÜSÜ OLAN ULUSLAR ARASI 9. ÇUKUROVA YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE OKUNTULUSUNUZ.

A+A-

Sevgili gönül dostları ve Çukurovalı hemşerilerimiz, 8 Mayıs 2011 Pazar günü
Sarıçam Piknik alanında Yaylaların Şahinleri Kentlerin Sessiz Çoğunluğu Yörük Türkmenler tarafından düzenlenecek olan Söğüt’ten Sarıçam’a Gönül Köprüsü olan ULUSLAR ARASI 9. ÇUKUROVA YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİNE okuntulusunuz.
Her yıl yaylaya gidiş ve Cumhuriyetimizin ilan edilişinin yıldönümü olarak coşkusuyla kutladığımız ÇUKUROVA YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİNİ; bu yıl da 8 Mayıs 2011 Pazar günü Sarıçam Piknik alanında “AKDENİZ YÖRÜK TÜRKMEN DERNEKLERİ FEDERASYONU” ve bu federasyon içinde yer alan, Dünya Türkmenler Birliği, Çukurova Yörük Türkmen Derneği, Adana Oğuz Boyları Derneği, Toros Yörükleri Kültür ve Araştırma Derneği, Kahramanmaraş Yörükler Derneği, Osmaniye Yörükler Derneği, Konyalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Çukurova Oğuz Boyları Derneği ve diğer sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kutlayacağız.
Sevgili dostlar eskiden düğünlerimize, komşuları dost ve akrabaları gömlek, elbiselik, havlu, kumaş gibi manevi değeri büyük olan şeyleri okuntu adı altında dağıtarak davet ederdik. Gayesi kültürümüzü derleyip toplayarak gelecek nesillere aktarmak olan Akdeniz Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonumuz da hepimizin bayramı ve düğünü olan Yörük Türkmen şölenine sizleri ve herkesi “okuntulusunuz” şeklinde davet etmektedir. Ulaşamadığımız yerler için siz gönül dostlarımızdan okuntumuzu ulaştırmanız için yardım bekliyoruz. Şölen alanına ulaşım otobüslerle sağlanacaktır ve şölenimize katılım ücretsizdir.
Bu yılki şölenimize 100.000 kişinin üzerinde bir katılım bekliyoruz. Hazırlıklarımız buna göre yapılmıştır. Şölen alanımıza Oğuz boylarını temsilen 24 çadır kurularak her çadıra bir Oğuz boyunun amblemi asılacaktır ve gönderine Türk bayrağı çekilecektir. Çadır kurmak isteyen dostlarımızın çadırlarını en geç 7 Mayıs 2011 CUMARTESİ gününe kadar kurmalarını rica ediyoruz.
Şölenimizde Yaylaların şahinleri kentlerin sessiz çoğunluğu Yörük Türkmenlerin; kültürü, birlik ve beraberliği, vatan ve millet sevgisi, devlete olan Sıtkı Sadak atlarının gösterileceği şölende zengin programımız vardır:
Yörük Türkmen Halk ozanı yarışmasında dereceye girenler ve ödül töreni
Açılış, Şehitlerimiz Ve Türk Büyükleri Anısına Saygı Duruşu, İstiklal Marşı
Osmaniye Belediyesi Mehter takımı gösterisi,
Protokol konuşmaları,(şölenimize maddi ve manevi katkısı olanlara teşekkür ve ödül töreni)
Mut Belediyesi Folklor Gösterileri,
Kuva-i Milliye Derneği Gaziler geçidi ve halayı, geleneksel mahalli oyunlarımız
Yörük Türkmen Ağasının takdimi ve konuşması,
Aşık İmami’ nin sunumu ile Yörük Türkmen Pehlivanının ve Güreş Ağasının seçimi,
Ödemişli sanatçımız Mustafa Ali Kasap’ın Yörük Efeleri resim sergisi Sunumu,
Yörük Türkmen Şiirleri,
Çadırlarda Yörük Türkmenlerin misafirlere yemek ikramı, en güzel ikram eden çadır seçimi,
Genç Yörük Türkmen Beyi Efesi ve Genç Yörük Türkmen Güzeli seçimi ve Efe Ticaretin dereceye girenlere vereceği ödül töreni,
Gül Ahmet Yiğit konseri,
Ozan Yetkin Karakaya Konseri,
Sümer Ezgü ve ekibi konseri ile muhteşem şölenimiz sona erecektir.
Yörük yaylasında yaylayamadım divane gönlümü eyleyemedim diye içten içe serzenişte bulunanlar! 8 Mayıs 2011 da kimselere söz vermeyin. Kara çadırlarda yün minderler üzerinde ay yıldızlı bayrağımızın altında “Sorma bana oymağımı, boyumu.Beş bin yıldır millet gibi yaşarım. Deme bana Oğuz, Kayı, Osmanlı.Türk’üm, bu ad her unvandan üstündür.Yoktur Azer, Kırgız, Özbek, Kazanlı.Türk Milleti, bölünmez bir bütündür” diyerek Son zamanlarda ülkemizi karıştırmak ve milletimizin moralini bozmak isteyen iç ve dış mihraklara bu şölen vasıtasıyla tertip heyeti olarak Devletimiz ve milletimizle uğraşmayın. Bizi kimse bölemez , bizi başka ülkelerle karıştırmayın. Biz Türkmeniyle , Yörüğüyle, Lazıyla, Kürdüyle, Çerkez’iyle alevi ve sünnisiyle bir bütün TÜRKÜZ. BİZ, HEPİMİZ MUSTAFA KEMAL, HEPİMİZ TÜRKÜZ. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…diyerek birlik ve beraberlik mesajını vereceğiz. Şölenimize Ay yıldızlı bayrağımızı bayrağı bilen, Türkiye Cumhuriyeti Devletini Devleti bilen Herkes OKUNTULUDUR.

Şölen Tertip Komitesi
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.