1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Yöneticilerin yer değiştirmeleri
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Yöneticilerin yer değiştirmeleri

A+A-

Yöneticilerin yer değiştirmeleri

 

Rotasyon tartışması aldı başını gidiyor. Yakinen tanıdığım müdürlerimizden birisi çok yerinde tespit yaptı.  İdarecilerimiz yer değiştirmeli ancak sadece müdürlerin rotasyona tabi olması  yeterli değildir görüşünü söyledi.

 

Sadece idareciler değil, müdürlerin yanında, müdür yardımcıları ve öğretmenlerde rotasyona tabii olmalılar.

 

Görev yerleri değişmeli ki tüm görevlilerin, ilk günün heyecanını, ilk günün coşkusunu korusunlar. Uzun süre aynı kurumda görev yapan görevliler maalesef köreliyorlar. Alışkanlıklar oluyor. 

 

Madem eğitim ve öğretim bir kişinin liderliğinde ve  takım olmakla başarı elde ediliyor. Takım olunmalı ki başarı elde edilsin. Önce lider olmalı ki, takımı idare etsin, yönlendirsin.

 

Tüm eğitim ve öğretim çalışanlarının beş yılda veya  yedi yılda bir farklı ortamlarda çalışmaları gerçekleştirilmelidir.  Atamaları gerçekleştirilmeli ki, çakılıp kalınmamalıdır. Herkes kendini bu arada yenileyebilir.

 

Benim çok beğenmiş olduğum icraatlar belki de uygun olmayabilir, uygun olmasa da bizim insanımız çıkıp müdürüm bunu şöyle yapalım demez. bunun sebebi de açık, amir pozisyonunda olduğumdan da, arkadaşlarım susarlar.

Ayıp olur düşüncesiyle toplantılarda dillendirmezler.

 

Çünkü bizde yönetici okulun her şeyidir. Tüm icraat onundur. Söz de onundur. Aslında böyle olmaması gerekir fakat gerçek bu.

Rotasyon sonunda ise gelen arkadaşlar daha aktif, daha çalışkan olmalıdır. Kurumların çıtasını yükseltilmesi ve de başarılarına başarı eklemeliyi düşünmeliler. Gözledikleri eksiklikleri gidermelidirler.

 

Kendilerini sağlama almak için kurumları tercih etmemelidirler. Bir beş yıl daha idarecilik yapmak amacıyla değil de verimli olacağını düşünüyorsa devam etmeli.

 

Kriteri de okulunda ki, merkezi sınavlardaki başarı  ve sosyal etkinliklere katılımı göz önüne  alınmalıdır. Başarısı yoksa, gönlüyle yöneticiliğe veda etmeli, yaşı ileriyse gençlere bayrağı teslim etmeli.

 

Uzun süre kurumda müdürlük yapan arkadaşlarımız kurumun kendisine ait olduğu zannına kapılıyor. Bu tür müdür çok.

 

Müdür yardımcılığında bunu birçoğumuz yaşadı. Yok okulun müdür yardımcılığına istemediğim çalışamaz. Kanunlar yol verse de benimsemiş olan müdürlerimiz yolu kapattılar.

 

O kurumun sahibi yegâne hükmü kendine aitmiş gibi davranıyorlar.

Rotasyona tabii olan bazı müdürler açık gözlük yaparak, puanının tutmadığı okullara öğretmen olamayanlar, şimdi müdür oldular.

Çünkü rotasyon zamanında imkan bulamayacaktı. Puanı yetmeyeceğini anlayınca da ödüller geldi. Son dakika ödülleri.Geçen yöneticilik atama sürecinde...

 

Beş yıllık rotasyonun nereye götüreceğini bildiğinden , amacı da olmadığından ben kendimi kurtarayım dediler. Gerçektende kendilerini kurtardılar.

 

Müdürün ideali olmalıdır. Müdür okulun geleceğini aydınlatıcı işlemlere imza atmalıdır. Birileriyle çatışmak, dışlamak, gün göstermeye  gelmemelidir. Yönetici adil olmalıdır ne olursa olsun.

 

Çevremden iki müdürden bahsedeceğim. Bundan altı yıl öncesi okullarımızın birinde ki , yönetici etkinliklerle ilçede damgasını vurmuştu.

Öyle ki tüm yarışmalarda birincilikleri alıyordu. Etkinliklerin lideriydi. O okulun adı sanı hep duyuldu.

Liseye kayıt olan tüm öğrencileri, orta öğretimi bitirinceye kadar lisenin tüm faaliyetlerinde liseyi üst seviyede temsil ettiler. Birincilikler kazandırdılar. Birçok yerde de bunu anlattım. İl de bile onun öğrencileri her yerde vardılar.

Yöneticinin tayini çıktı. Görevli olduğu okuldan ayrıldı.

 Okulunda adı sanı yok oldu. Her şey onunla gitti, emek olmadığından yıldızlar söndü. Parlamadı bir daha çünkü onun yerine gelen yöneticinin derdi bu değildi.

Aynı okul var, aynı imkanlar var , belki fazlasıyla ama lider yok.

 

Okulun başarısı, okulun yükselişi sistemleştirilmeli desek de, olması mümkün değil çünkü Türkiye de başarı idarecilere bağlıdır.

 

Yöneticiliğe geçmeden önce iki farklı müdürüm oldu. İkisi de çok farklı. İkisinin arasında ki yönetim tarzı ve yaklaşımları oldukça birbirine yabancıydı.

Anlayış, yaklaşım, diyalog, iletişimleri arasında Everest dağı kadar fark vardı.

Birisi öğretmenlerin yanında oturur , konuşur , dertleşir .Diğeri ise çok farklıydı. Birisi katlarda gezerdi. Ağırlığını hissettirirdi. Ötekisi sadece odada dururdu.

 

Öncelikle başarının yakalanması, başarı  yakalanmışsa başarıyı zirveye taşımak için çalışılmalıdır. Demokratik yapıdan zerrece sapılmamalıdır. Yönetici herkese hakkını teslim etmeli.

 

İdarecinin çalışanlar arasında ki dengeyi korumadan, aynı mesafede olması gerekirken bir tarafı korur, diğer tarafı ezer tavır alması onun sonu olur.

Ne zaman atanırsa atansın. Rotasyonun tüm çalışanları kapsaması fikri güzel bence, uygulanmalıdır.

 

Yöneticinin etkin olması için ekibini kurma fırsatı da tanınmalıdır.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.