1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Yönetici ve çevresi
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Yönetici ve çevresi

A+A-

 

İnsanın başarılı olması, ekibinin çalışmasına bağlıdır. Ekibinin de niyeti ve düşüncesi yöneticinin açılan penceresi gibi olmalıdır.

Ekibin gayesi, talebi aynı yöneticinin hedefi, amacı gibi hizmet olmalıdır. Merkezinde de insan olmalıdır. Yöneticinin iyi niyeti kurtarmıyor. Hizmet olacaksa, mutlaka insanlar birbirine güvenmeliler ve içlerini temizlemeliler.

Ekibi oluşturmak içinde çok dikkatli olmak gerekir. Ekibin içinde armoniyi bozan bir şahıs olsa bile tat vermez. Başarı elde edilir belki ama insanı maddeten ve manen yorar.

Yönetici ortak kararlar alma durumlarında kişi ve kişilere danışmalı. Peki, kime veya kimlere danışmalıdır?  Gündemde ki konuyu uzmanına sormalıdır. Önündeki meselede yeterli donanıma sahip ehil kişilere müracaat etmelidir.

Bazı insanlar kendine sorulmayınca krizlere girebilir. Krize girse de, müracaat edecek kişi o şahsı yetersiz görüyorsa hiç söz söylemeye çalışmamalıyız.

O kendisini yeterli görse de fark etmez. o insan ne kadar sorulmasını istese de sormak vakit öldürmektir.

Ekibin kendi içinde birleştirici ruh olmalıdır. Kendi menfaatlerinden önce insanlar ve yardıma muhtaç kişileri düşünmelidirler. Nice insanlar var ki önce ben der.

Nice altın değerinde ki, kişiler, zatlar çevresinin oluşturması esnasında yaptığı hatanın sonucunda telafisi mümkün olmayan sonuçlara maruz kalmıştır.

Herkesi kendi gibi değerlendirmesinin mükâfatını almıştır.(!)

Kişinin sadece kendisinin çok dürüst, çalışkan, efendi, mütevazı olması yeterli değil. Çevresinin de aynı vasıflarla donatılmış olması gerekir. Kendisine vekâlet edecek kişininde aynı evsafta olması gerekir.

Bir kişinin dürüstlüğü çok anlam ifade etmez. Çevremizde birçok yönetici geldi, geçti. İsim yapan da, yapmayanda oldu. Hep iflah olmayanlara baktığımızda gerçek şudur ki; çevresinin kurbanı olanlarla doludur çevremiz.

Kendine sözümüz yok lakin çevresinde ki falan şahıs var diye söylenir. Kalkıp da lider kişide ne yapalım ben varım demesi de o kadar güçlü olmadığını göstermiş olur.

Sözüm geçmedi o veya onlar ekibimde istesem de, istemesem de bulunmak zorunda gibi anlam çıkar. Ama gerçek olan malumdur. Eser bırakmak düşüncesinde olan kişi her ne şekilde olursa olsun iradesini kullanır.

Gerekirse ben yokum bu oyunda demelidir. Ekip kuramıyorsun ve de yönetici olma gibi hevesiniz var. Hizmet etme şevkiniz var. Bu şartlarda başarı olmaz.

Yönetici dirayetli olmakla birlikte, mutlaka ekibini kendi dürüstlüğüne yakın kişilerden kurarsa bulunduğu makamda zafiyet görülmez.

Yöneticinin yanındaki ekip, her an yönetimde ki seçmiş oldukları, idarecinin idealleriyle uyumlu olmalıdır.

Uyumsuz, gürültücü, ketum olmayan, ahlaki konularda zafiyeti olan kişilerden olursa ekibiniz sizin bittiğinizin ilanıdır.

Bu konuda, toplumun genel kanısı bu yönde. Yönetime talip kişilerin temiz oldukları kadar etrafındakilerin de mutlaka temiz olmalıdır. Sadece ferdin safiyeti yeterli değil.

Kişi kendini bitirmek niyetinde değilse olumlu, kifayetli, çalışkan insanlarla bir araya gelmelidir.

Bazen sorgulamak gerekiyor, acaba ben bulunduğum kurumun hakkını veriyor muyum diye?  Kendini hesaba çeken insan başarılı olur.

Ekibinin taleplerini reddeden ve de konuşma adabını askıya alanlar tarumar olurlar. Ekibinin önde gelenleriyle birlikte çalışmayı beceremeyenler, çekilen bunca emeği heder etmiş demektir.

Hele korku deryasına düşen yetersiz kişiler, sizi bitirmek için ağacın içinde ki kurt gibi sizin kariyerinizi kemirir.

Ekibinin emir uygular şekilde algılayan, yönetici dünyadan habersiz yaşıyor demektir. Ben istedim oldu, olmalı değil. İstenirse olur diyebilmeliyiz. Kimileri daha yeni olunca çok farklı versiyonlardan önce dayatmacı yöntemlerle karşınıza geliyor.

Makul taleplerde ayak diretenlere sadece acınır. Acımakta lükstür. Ekip olmalı ki başarı gelsin. Nice iyi niyetle yola koyulan vatan evlatlarının akıbetinin hayırla sonuçlanmadığını hep beraber gördük.

İki günlük makam hırsıyla ebedi dostlukları yakmadan, halel getirmeden idari yönüne bakmalıyız. Biz ekip kurma derken şunu anlıyoruz gibi: Tüm ipler benim elimde olsun. Bunu düşünen kişiler maalesef var.

Yükselen kişilerin önünü kesme yetkisi olan sözüm ona kişiler zaten mesai başında. Gece gündüz yıldızı nasıl söndüreyim diye düşünür. Sırf hizmet aşkından dolayı(!)

Çevrenden seni geçen birisi yetişmiş gurur duysa ne güzel olacak. Olmaz ki, o zaman insani özelliklerini yaşamış olur.

Çevremizdeki kişiler ne kadar ufku açık kişilerden, kalbi temiz, niyeti düzgün kişilerden oluşursa yönetici ve hizmet alanlar kazanır.

Önce tedbir, sonra takdir. Çevremiz nasıl olursa olsun dememeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.