1. YAZARLAR

  2. Musa Kocakiren

  3. Yolumuz İnsanlık Yolu
Musa Kocakiren

Musa Kocakiren

Yazarın Tüm Yazıları >

Yolumuz İnsanlık Yolu

A+A-

“Her nefis ölümü tadacaktır” ilahi fermanı ile yaşayıp hareket edenler, ne adaletsiz olur ne zalim olur ne terörist olur ne de kul hakkını yer.

Kıra kıra döke döke nefret ettire ettire kan döke döke gözyaşı akıta akıta ne İslam ne de insanlık terakki edebilir.

Sabahlara kadar Namaz kılıp, yanda ki komşusunun gözyaşlarından haberdar olamayan bir kişinin İslami insani duruşunun izahı yoktur. Hak Rahmandır ve kâinatta yarattığı her şeyin rızkını verdiği gibi adalet ölçüsünde de eşittir.

Ağla gözüm çığlık at ruhum. Dinsin barbarlık, bitsin ötekileştirme, kahrolsun mezhepçilik, lanet olsun faşistliğe.

Kudüs’ü fetheden Hz. Ömer Namaz kılacak yer arar. Kilise de kılmasını teklif edenlere dönerek “Ben burada Namaz kılarsam benden sonra gelenler burayı camiye çevirir” diyerek kilise dışında bir yerde Namazını eda etmiştir. Bu yaklaşımı gösterecek tahkiki İmanı taşıyan kaç Müslüman var şimdilerde!

Develerine karşı şefkatli bir çoban ve onlara en iyi otlağı arayan dost kim diye sorarsanız, adil yöneticidir. Onları tehlikeli otlardan uzaklaştırır yırtıcı hayvanlardan korur.

Ey kudreti fani biçare, dünyada ki gücüne göre değil de ölüm sonu ile Allah’ın huzuruna amellerin ile çıkacağın günü düşün. Zamana göre mekâna ve imkânlara göre hal değiştiren değil Hakka Hakikate göre duruş gösterebilenlerden olabilmek bizi bir Bilal’i Habeşi yapamaz ama en azından onun Hakikat karşısında duruşuna eşlik etmiş yapar. Hakikatler için susulsa tarih susmaz, tarihe çelme atılsa Hakikat yine de tecelli eder. Allah çünkü adaletini sağlayacaktır. Allah adildir şek ve şüphe yoktur biiznillah.

Mü ‘minin önü de bellidir, sağı da bellidir solu da bellidir. Mümin de güven ve sadakat yoksa istikameti İslami Peygamberi değildir.

İnsan hayatta her şeyi ülfet yani olağan sıradanmış alışkanlığı ile bakıp değerlendirir ve inancını böylece bina ederse taklidi inançtan öteye gidemez. Porsche arabaya bakıp adamlar ne güzel araba yapmış deyip, Onu yapan ustaları yaratanı göremezler. Yaratanı göremedikleri gibi yalancı küçük deccalları Peygamber görürler.

Rabbim sizler kitabı okuduğunuz halde, insanlığa iyiliği emredip kendinizi unutuyor musunuz? Hala aklınızı başınıza almayacak mısınız? Bakara 2/44

Rabbin “ Niçin yapmadığınız şeyleri söylüyorsunuz ki? Saff suresi 61/2 de buyurarak, İman amel terazisine nazara vermektedir. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Peygamberimizin “ Ben sizin hakkınızda bilmediğiniz şeylerden endişe etmem, fakat bilmediklerinizi nasıl yaptığınıza bakın, dikkat edin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.