1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Yolda Kaldım Diyen Sahtekar
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Yolda Kaldım Diyen Sahtekar

A+A-

İnsanın canı sıkılır. Derdi başından aşar. İşler sarpa sarar. Çare yok mu diye düşünür?

Aslına bakacak olursak çare mutlaka vardır. Çarenin olduğunu biliriz ama kafamızda da kırk tilki dolaşır.

 

Allah kimseye çaresiz dert vermez. Derdimizin çaresini arayacağız. Derdim var diyerek yakınmaktan vazgeçmeliyiz. Çarenin devamı, sorunların halli kendi elimizdedir.

 

Yakın çevreme önerilerim olur. Şikayetçi olmayın. İşlere soğuk kanlı yaklaşın. Umursamaz olmayın. İnsanlara değer verin diye. İyi niyetlilere daima yardımcı olalım, aldatma niyeti olanlara fırsat vermeyelim diye.

 

Çaresizlere çare olmamız gerekir. Ümitle gelenin elini boş döndürmek bizlere yakışmaz. Hafta sonu şehir dışına çıkarak, taziyeye gittik. Taziye dönüşünde ise yolumuzun üzerinde bir markete uğradık,  market sahibi olan kişi içeriye mescit yaptırmış.

 

 Allah razı olsun.

 

Mescidi olan markete akşam namazını kılmak için uğradık. Arkadaşlar akşam namazını burada kılalım dediler. Mescide geçtik. Bizim için dar olduğunu konuşurken amcanın biri ben size yardımcı olayım dedi.

 

Bizleri içeriye aldı. Kendine mahsus olan odaya seccadeleri serdi. Kendisi de abdest almaya gitti. Akşam namazının son rekatında yetişti. Namazda yanında durduğu kardeşimiz, amca alınmaz isen size hatırlatmam olacak dedi.

 

Buyur dedi market sahibi, kardeşimiz dedi ki, akşam namazının son rekatına yetişen Müslüman  imamın selamından sonra bir rekat daha kılar.Oturur (ilk oturuşu kastediyor) sonra üçüncü rekatı kılar dedi. Amca çok memnun oldu bilgi veren kardeşimizden.Sohbet koyulaştı.

 

Kapıda bir genç belirdi. Buyur kimi aradınız diye sordu amca? Genç dedi ki arabamın mazotu kalmadı. Hanımın rahatsızlığından evden acele çıktım. Çok çeşitli mazeret beyan etti , ileri geri konuştu.

 

Şahsen o gence para vermememsini istedim. Amca kasaya yöneldi. Amca kasaya yöneldiğinde genç  istediği meblağı tekrar etti. Amca da gideceği yolu hesap ederek uygum yardımı yaptı. Adamın sağlam olmadığını anladım.

 

Çaresizlik beyan ederek üç beş lira kopardı. Çare olmak çok güzeldir. Sevaptır, Allah sever, Allah ödülünü verir. Bu genç amcayı aldatır parayı ödemezse; bundan sonra gerçek muhtaç, ihtiyaç sahibine market sahibi olan amca yardımda bulunmaz.

 

Amcaya net dedim ki, amca vermemeliydin. Kesinlikle üç kağıtçıydı bu adam dedim ama genç çoktan parayı cebine sokmuştu. Veda  etmiş ve yolunu bulmuştu(bana göre) Bizler bir yandan özlemini duyduğumuz misafirperver amcamızın kahvesini yudumluyorduk.

 

Bir yandan da yardımın kritiğini yapıyorduk. Genç teminat olarak hem söz verdi, hem telefon numarası verdi. Merak ettim. Hem de çok merak ettim. Acaba genç beni yalancı çıkardı mı diye?

 

Keşke yanılsaydım, keşke o hayır sahibi güzel insanın hayır duygularını zedelemeseydi de benim dediğim olmasaydı.

 

Telefon açtım. Kendimi tanıtmaya çalıştım.Allah razı olsun amcam hemen tanıdı. Tanıdım tamam dedi. Sağ ol amca uzatmadan sorum olacak dedim.

 

Tanıdığım ilk sıcak ses tonuyla “buyur “ dedi. Amca hani o genç yarın öderim paraya ihtiyacım var diyerek para vermiştiniz ya hani dedim, yolda kaldım diyen genç parayı getirdi mi dedim?

 

Yok getirmedi dedi.

 

Çaresizlere yardım edelim. Hayır yapalım da karşındaki kişiyi enayi yerine koymadan hayır istemeyi bilene hayır yapılmalıdır.

 

Hayır ve yardım isteyenler önce “doğru” olun, önce insanlığımızı unutmayalım “bu vatanın varlıklı kişileri ihtiyaç sahiplerini yolda koymazlar”. Ama önce dürüst olalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.