1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. YIKILMADIK BİR “NAMUS” KAVRAMIMIZ KALMIŞTI !
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

YIKILMADIK BİR “NAMUS” KAVRAMIMIZ KALMIŞTI !

A+A-

   YIKILMADIK BİR “NAMUS” KAVRAMIMIZ KALMIŞTI !

 

 Farkında olanlarla olmayanlar,bir uçurumun iki karşı yakası gibi..

Nüfus Bilim Derneği"nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğiyle yaptığı araştırma, Türkiye"de namusun “kadının ve kadın cinselliğinin kontrol edilmesi” olarak algılandığını ortaya koymuş.

Öncelikle soru şu:Neden böyle bir araştırma yapılmasına gerek duyulmuştur?

Ardından gelen soru daha da önemli, neden bu araştırma ,Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğiyle yapılmıştır?
Araştırma sonuçlarına göre bir namuslu kadın profili  ortaya çıkmış.. Namuslu kadın bekaretini korur,evlilik dışı cinsel ilişkide bulunmaz,düzgün giyinir,bir kadından beklenen şekilde davranır,geleneklere uygun görevlerini yerine getirir.

Namus nerdedir diye size sorsam siz ne dersiniz?

Ben denedim, sohbet esnasında birkaç arkadaşımın verdiği cevap şöyle “Namus, yürekte ve beyindedir”

Öyle midir?

Namus denildiğinde aklınıza,zorunlu olarak bekçiliğini yapmaya zorlandığınız,ihlalinde ise ağır cezalara çaptırıldığınız,yolu cinsellikten geçen bir olgu mu geliyor?

Her ne kadar aksi söylense de,evet ,çoğunluk için böyledir, son yıllarda cinsellikten başka bir şey düşünmeyen insanlar için namus cinselliktir ,acı ama gerçek

Ayrıca, bekçiliğini de kadının kendisinden  başka herkes yapabilir, aile,çok namuslu görünen arkadaşlar..

Namus kavramı sadece kadınlar için geçerli olmamalı  fakat memleketimizde böyle mi peki? Erkekler için başka, kadınlar için başka kurallar işler..Erkek “Bana karım yetmiyor” deme özgürlüğüne sahip!

Oysa bunu kadın yapamaz!

Yaparsa adı belli!

Kadına önce “hizmetçi” , sonra “anne” kimliğini yükleyen toplum ona “KADIN” olma kimliğini yüklemekten korkar, çekinir. Kadın “kadın” olarak kimliğini geçte olsa  bulur ve bulmasında mutlaka bir erkeğin yardımı olur.Bunu ailesi yapmaz, kadın kimliğini ya bulur ya bulamaz, bunu da eşi ya yapar ya yapamaz! Kadın, kadınlığını bilmeden, kendisine yüklenilen hizmetçi, ev hanımı, anne sorumluluklarını yerine getirirken , geçim sıkıntısı içerisinde aklı daima bir sonraki gün kaynatacağı tencerede, günde pişireceği kekte börekte ya da kaynanasının o gün soktuğu iğnede yaşar gider..Eşini anlamaz, eşinin ihtiyaçlarını gideremez,ona yetmez, çünkü bunu öğrenmemiştir.Bu ona öğretilmemiştir.Çünkü günahtır kadın cinselliği eşinde yaşar, zaten ne olduğunu bilmediği için fazla bir şey istemez , kendiside bilmediği için  fazla bir şey veremez.

Bir taraf kadınların namusunu eleştirirken ya da  yerini belirlerken kendi yedikleri naneleri düşünüp namus denen kavramı öyle tanımlasa iyi olur.. Unutmayın cinsellik tek başına yaşanmıyor... Kadın yapınca adı belli ,namussuz olur, ya öte taraftan onun namusunu alan ne olur? Elinin kiri değil mi? Yıkayınca geçer!

Bizim toplumumuzda,namus eşittir cinsellik doğru mudur, doğrudur!

Biz konuşaduralım, yazaduralım,birileri cinsellik için yargılanıyor birileri insanları bu sebeplerden yargılıyor ve suçlu buluyor.

Öte yandan ,namusun daha çok ahlakla ilgili bir kavram olduğu gerçeği de var. Genelde şerefsiz yada ahlaksız yerine de kullanılıyor.Düşündürücü olan, kadınlardan çok daha fazla erkekler için kullanıldığına şahit oldum. Örneğin,dolandırıcılık yapan birisini tanımlamak için "çok namussuzmuş" dendiğini defalarca duydum.Bu da bir başka gerçeği ortaya çıkarıyor.Demek ki ortalıkta bayağı dolandırıcı geziniyor!

Namus ile cinsellik kastedilse bile ;kimse kimsenin yüzüne karşı sen bununla ilişkiye girdin,bu yüzden sen namussuzsun diyemiyor!  Olay tamamen kişinin içinde... Toplumsal kriterlere göre namussuz olsa bile bunu kendisinden başka kim bilebilir ki!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum