1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yiğit Bulut'a uyarı; 'Teorisyen kesilenlerin havası söndürülür'
Yiğit Bulut'a uyarı; 'Teorisyen kesilenlerin havası söndürülür'

Yiğit Bulut'a uyarı; 'Teorisyen kesilenlerin havası söndürülür'

Yiğit Bulut'a uyarı; 'Teorisyen kesilenlerin havası söndürülür'

A+A-

‘Ak Saray’ın hükümetle ters düşen ekonomi politikalarını belirleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘ekonomiden sorumlu’ danışmanları Yiğit Bulut ve Cemil Ertem’in tezlerine bir itiraz da hükümete yakın gizlinot.com sitesinin kurucusu gazeteci Ömer Adıyaman’dan geldi.

 

Adıyaman, Erdoğan’ı doğru bilgilendirmemekle suçladığı Bulut’a, “Artık üst perdeden bant/kur/seviye konuşmayı bırakın da biraz oturun bu konular üzerine çalışın. Hoş bundan sonra çok vaktiniz olacak!” diye seslendi.

 

Her ikisi de ‘not edildi ve notları verildi’

 

yigit bulut

 

Ömer Adıyaman, gizlinot.com’da yayınlanan ‘Dolar, Yiğit Bulut, uyarı ve yorum üzerine!’ başlıklı yazısında, Erdoğan’ın faiz politikalarına sert çıkışlar getirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la 11 Mart’ta ‘Ak Saray’da yaptığı toplantıyı hatırlattı.

 

Bu toplantı öncesinde danışmanlar Bulut ve Ertem’in Erdoğan’ı doğru bilgilendirmediğini kaydeden Adıyaman, “Zaten o olayda her ikisi de ‘not edildi ve notları verildi'” dedi.

 

Beyannamenin ertesinde bu tonda yazması garip

 

Sözü aynı zamanda Akşam yazarı olan Cemil Ertem’in 16 Nisan tarihli yazısına getiren Adıyaman, AKP’nin seçim beyannamesinde “Enflasyon hedeflemesi temel para politikası rejimi olmaya devam edecektir” denilirken, Ertem’in enflasyon hedeflemesinden acilen çıkılması gerektiğini yazdığına dikkat çekti. Adıyaman, Ertem’in bu görüşü savunabileceğini, ancak beyannamenin açıklandığı günün ertesinde bu tonda yazmasını garip bulduğunu belirtti.

 

Arkadaş ne zaman akıllanacaksın sen?

 

Cemil Ertem’e yönelik kısa eleştirilerinin ardından Yiğit Bulut için, “‘Dolar şu seviyeyi bu seviyeyi asla geçmez’ falan deyip geçtiğimiz aylarda rezil olmasına rağmen yine dayanamamış kur tahminleri yapıyor” diyen Adıyaman, ‘Başdanışman’ın, “Euro -dolar paritesi 1 üzerinde kaldığı sürece son atağın başladığı 2.55-2.63 bandı üstündeki değerler piyasa gerçeklerine aykırı ve spekülatiftir” açıklamasına dikkat çekti.

 

Bulut’a ‘Vay vay vay!’ nidasıyla,“Arkadaş seni daha kaç kere uyarmak gerekecek? Ne zaman akıllanacaksın sen?” sorusunu yönelten Adıyaman, “Yiğit Bulut nedir ve neyin analizini yapar derseniz cevap basit: “Grafikçi” olmaya çalışmaktadır!” dedi.

 

Grafikçilerin kötü bir taklitçisi

 

‘Grafikçi’ ifadesini aşağılama ve kinaye amacıyla kullanmadığını dünyada ‘Chartists’ adı verilen bir ekol bulunduğunu belirten Adıyaman şöyle devam etti: “Grafikçiler temel olarak piyasa hareketlerinde beklentiler ve spekülatif operasyonlar dahil “temel göstergeler dışında” faktörlerin fiyatlarının belirlendiğine inanırlar. Grafikler üzerinde her faktör ve operasyonun sonucunun zaten yansıdığını düşünürler. Bu yüzden grafikçidirler.”

 

Adıyaman, ‘bu tarzın kötü bir temsilcisi -daha doğrusu taklitçisi-‘ olduğunu söylediği Bulut’un grafikler üzerinden dünyayı ve piyasaları çözme çabasını ‘komik ve yetersiz’ bulduğunu ifade etti.

 

Yine rezil olacak ve yanılacak

 

“Grafikçi denilen ekol aynı anda yüz modeli çalıştırıp binlerce çapraz kontrolle bile elde ettiklerini sunarken mütevazi davranır. Bizde maşallah Yiğit Bulut tek grafikle her soruya cevap veriyor!” diyen Adıyaman, Bulut’un sonuçta yine rezil olacağı ve yanılacağı öngörüsünde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı olarak konuşan birinin sorumlu davranması gerektiği uyarısında bulunan Adıyaman, “Her kur hareketinde ortaya atlayıp “şurayı aşmaz, burdan döner, şurada durur” gibisinden laflar etmek son derece tehlikeli. Hatalar yaza yaza defter doldu Yiğit bey!” dedi.

 

Üst perdeden atmaya gerek yok

 

Bulut’a “Önce bir kere bu panik ataklardan ve gündem gelme çabandan vazgeçin. İkincisi, kur teorisi konusunu tekrar bir okuyun” önerisinde bulunan Adıyaman, şöyle devam etti: “Bu konuda 2008 krizinden beri akademide ciddi bir deprem yaşanıyor. Eski teoriler sarsıldı. Kur hareketlerini izahta iktisat teorisi çuvalladı. Herkes şaşkın ve mütevazi iken sizin bu tarzınız çok çocukça ve komik kaçıyor! Bu konuda dünyada neler konuşulduğuna, ne tarz çalışmalar yapıldığına bakın. Bu konuları önce bir ÇALIŞIN, üst perdeden atmaya gerek yok.” 

 

Bundan sonra çok vaktiniz olacak!

 

Adıyaman, bir ‘iyilik yaparak’ ekonomist Jan Priewe’nin Ekim 2014 tarihli ‘An Asset Price Theory of Exchange Rates’ makalesini okumasını tavsiye ettiği Bulut’a, “Döviz kurları konusunda hiç kimsenin iddialı laflar edemeyeceği, teorilerin çöktüğü ve grafiklerin şaştığı bir dünyadayız. Artık üst perdeden bant/kur/seviye konuşmayı bırakın da biraz oturun bu konular üzerine çalışın. Hoş bundan sonra çok vaktiniz olacak!” diye seslendi.

 

Teorisyen kesilenlerin havası fena söndürülür, söndürüldü de

 

Bulut’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve başdanışmanlık kartvizitiyle milleti yanlış yönlendirmeye hakkı olmadığınıu söyleyen Adıyaman yazısını şöyle sonlandırdı: “Sırada Cemil Ertem var. Ertem’in akademik görünümlü ama inanılmaz hatalarla dolu sakat yaklaşımını detaylı anlatacağım. Ekonomi şakaya gelmez. Üst perdeden konuşanın, ev ödevini yapmadan büyük teorisyen kesilenlerin havası fena söndürülür. Söndürüldü de.” 

diken

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.