1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. YETMİYORMUŞ..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

YETMİYORMUŞ..

A+A-

Benim vekilim geçinemiyormuş.

Bakın sebepleri de nelermiş.. Olaya nereden bakıldığına dikkat eder misiniz?

Suçlanan önce basın..

Milletvekilleri ile emekli milletvekillerinin hak etmedikleri zam artışına tepki gösteren basın yine suçlu..Tabi karşılarında  yaptıklarına tepki veren başka bir kişi ve ya kurum olmadığı için, tepki veren tek kurum basın olduğu için , doğal olarak karşı tepkiyi de alır.

Ah bizim ne zor başımız varmış.Bakın vekillerimizin maaşları asgari ücretlinin neredeyse bir buçuk yıllık maaşına denk..

Yani bu bizim vekilimiz..

Bizi temsil ediyor, en azından biz öyle düşünüyoruz.

Açıkçası ben öyle düşünmüyorum.Seçildikten sonra, meclis sıralarına giden vekiller, partilerinin istekleri doğrultusunda hareket ediyorlar .Milletvekilleri aldıkları paraya göre, görevlerini tam olarak yapsalardı bu gün Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgemiz kalkınmada bu kadar geç kalır mıydı?

Partisinin düzenlediği gezilere katılıp ,parti adına boy gösteren fakat vekili olduğu milleti dinlemeyen, sorunlarını dinlermiş gibi yaparak göz boyayan, gezi ya da ziyaret sonunda, o yere bir daha ne uğrayan ne bir taş koyan,çok değerli vekillerimize maaşları bakın neden yetişmiyormuş.

“Zira; Daha göreve baslar başlamaz masasında Partinin İl  ve İlçe Teşkilatlarına her ay para yardımı istenirmiş.

Bölgesinde bulunan İl ve Tüm ilçelerin, yılda en az iki defa düzenlenen geceleri için 10'dan aşağıya  olmamak üzere davetiye alırmış,ayrıca çekiliş için, bilet alırmış.

 Spiker, satın aldıklarını kafi görmeyip; " Herkesin içinde, Sn. Milletvekilim, kalan biletler için hepsini size veriyoruz" dermiş.

Eğer çekilişe hediye çıkarsa, onu almaz, alamaz, partiye bağışlarmış.

Bölgesinde bulunan, Türkiye'nin tüm, il, ilçe, köy, mahalle derneklerini, sivil toplum örgütlerinin toplantı ve gecelerine katılmak ve davetiyeler almak zorundaymış.

Toplantılarda da, ayni senaryo cereyan eder, Milletvekillerine, yolunacak kaz gibi bakılırmış.

Seçim kampanyalarında, harcanan, sonu olmayan masrafları varmış, Seçimlerde, İl'e, İlçe'ye para istenirmiş. Broşür, el ilanı, eşantiyon, kahve, düğün salonu tutulması, yemek faturaları, bunlar sonu gelmeyen masraflarmış. Yani kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez değil mi? Niye ben harcayamıyorum.Param olsa milletvekili olurum valla.

Meclis Lokantası ucuz diye biliriz. Evet; bir kişi  yemek yerse ucuzdur.

Otobüslerle, her gün gelen partililerin, en büyük tutkusu, TBMM'de Milletvekillerinin yemeğini yemekmiş. Bu her gün tekrarlanırmış. Ne demeli bilmem ki, sen vekil olarak vatandaşına gitmezsen onlar sana gelir..

Sayın vatandaş, sonra vekilim benim maaşımın on beş katını alıyor diye dert yanma..Gidiyorsun, yemek yiyorsun adam senin yediğin yemeği kendi maaşıyla ödüyor.Tabii ki maaşı senin maaşından kat be kat fazla olacak.Ver yediğin yemeğin parası senin vekilinde ülke koşullarında alsın maaşını, değil mi ya?

 Ramazanda, Milletvekillerinin partililere ve seçmenlere, iftar vermesi adetmiş.

Milletvekili 100 kişi çağırır, duyan gelir, 500 kişinin yemek parasını öder..

 Bazen Taşradan gelen partililerin Ankara'da, otel ve yemek paralarını öder, dönüşte otobüs parası verir.Örneğin, bir Diyarbakır Milletvekili ,lojmanlarda bulunan, otomobil garajına ranzalar koyarak 30 kişilik yataklar yapmış. Sabah karanlığında vekile  "Milletvekilim biz geldik, otobüs terminalindeyiz, gel bizi al" diye telefon gelir;  15-20 kişiyi, alır, yedirir, yatırırmış. Bu,Doğudan gelen Milletvekillerine  daha çok olurmuş. Şimdi bu  Doğu milletvekilleri vatandaşını bu şekilde ağırlamakla sorunlarını çözmüş mü oluyor..


Milletvekilleri çeşitli etkinliklere, çiçek, çelenk göndermek ve  bayramlarda, yıl basında, seçmenlere kart göndermek durumunda olduklarından, kart-zarf başına, posta parasını cebinden ödermiş. Bu miktar en az 5000  ytl imiş.


Öyle, söylendiği gibi, Milletvekilleri makam aracı, şoförü, benzin hakki yokmuş ha.. Bunu var diyenler, yalan söylüyorlarmış. Tüm bunları cebinden ödermiş. Her hafta sonu seçim bölgesine gider, yol, uçak parası hep cebindenmiş.. Seçim bölgesine giden vekiller, acaba kendisini göstermekten başka bölgeye uygun ekonomik ve sosyal  proje üretiyorlar mı?


Bölgede ne kadar, gazete, dergi, varsa, bunlara abone olmak, almak, mecburiyeti varmış.


Seçimlerde, sandık görevlilerine verilecek kumanya, katkı parası da, Milletvekillerinden istenirmiş. Bu durum, Milletvekilinin Bölgesinde bulunan; her İlçedeki sandıklar için geçerliymiş.Ya , her sefanın bir cefası vardır..


 Mecliste kulislerde içilen, çay-kahve-meşrubat paraları da alınırmış vekillerimizden..

 Yani vekilimiz maaşını yine biz vatandaşlarını mutlu etmek için harcıyormuş. Kendi işini, gücünü bırakıp ,babasından, atasından kalan bir şeyi olmayan, tüm hayatını beyni, kafası ile kazanan bir insan için Milletvekilliği ağır  bir görevmiş. Yüce ve Kutsal bir vatan hizmeti olduğu  için katlanırlarmış..

Vekillerin maaşlarının yetmediği konusunda savunma yapanlar,bakın  vekilleri kimlerin aldıkları maaşlarla  kıyaslıyor.

Basın ve Medya da bulunan bilhassa, bazı gazetelere mensup köşe yazarlarının aldıkları ücretlerle,

Futbol Federasyonu, sadece maaş olarak, Milli Takım Antrenörüne, 75 milyar TL  vermesiyle,

 Bir genel sekreteri 25 milyar TL maaşla tayin etmesiyele.. Spiker Kenan Aşık" ın  TV " de ayda  40 milyar  ytl maaş almasıyla...

Diyor ki..“Ülkemizde, Basın ve Medya da bulunan bilhassa, bazı gazetelere mensup köse yazarlarının aldıkları çok yüksek ücretleri görmezlikten gelen, gene bazı Medya/Basın Mensupları; Milletvekillerinin aldığı ve Ülke şartlarına göre, yapılan işin önemi ve şartları açısından, gerçekten az olan Milletvekili maaşlarını, dillerine ve kalemlerine dolayanlar, "Milletvekilleri gene maaşlarını  arttırdılar", diye yazanlar, aslı astarı  olmayan, kıyak  emeklilik diye feveran edenler” ..

Ülke şartlarına göre, yapılan işin önemi ve şartlarına dikkat eder misiniz?

Toplantılar, geceler,çekilişler, yemekler, gönderilen çiçekler, kartlar,çay kahve paraları, vatandaşın iftar, konaklama ve yemek paraları,bölge gazetelerine abonelikler, makam aracı,şoförü, benzini, yol, uçak parası, sandık görevlilerinin kumanya, katkı parası, Broşür, el ilanı, eşantiyon, kahve, düğün salonu tutulması, yemek faturaları..Bu duruma bakılırsa, evini geçindirecek  parası kalmıyor.

Vekillerimiz gerçekten aldıkları ücretleri kutsal amaçlar uğruna harcadıklarından çalışanların emekli maaş ve haklarına tırpan getirirken vekillere zam sağlayan Sosyal Güvenlik tasarısına korsan maddeyi gizlice ekleyebiliyorlar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum