1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. YASAK HEMŞERİM YASAK…
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

YASAK HEMŞERİM YASAK…

A+A-

Evet.. Kapalı alanlarda sigara yasağı başlayacak derken derken 19 Temmuz geldi dayandı ,yasak başladı bile.. Tüm ortak kapalı alanlar, kafeterya, kahvehaneler …Dikkat edin.. İşletmenizde sigara içildiği veya yasal uyarı yazılarının asılmadığı fark edilirse vay halinize..Yandınız.. Polise ya da işletmeye ruhsat veren belediyeye şikayet edilebilirsiniz haberiniz ola.. Tümüyle kamuya açık kapalı ya da yarı kapalı alanlarda sigara içerek kanuna karşı gelenlere 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 39. maddesi gereği 69 TL idari para cezası uygulanacak bilesiniz..
   Bununla birlikte,tütün ürünleriyle ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları çevreye atanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 41. maddesi gereği 25 TL idari para cezası uygulanacak..

   Tümüyle kamuya açık kapalı ya da yarı kapalı alanlarda sigara içilmesine izin vererek kanuna aykırı gelen işletmelere Belediye Encümeni veya Mülki Amir tarafından 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar idari para cezası uygulanacak .

   Tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığı yerlerde yasal düzenleme ve buna uymamanın cezai sonuçlarını belirten uyarıların TAPDK kararına uygun olarak herkes tarafından görülebilir yerlere asılması ile ilgili düzenlemeleri yapmayanlara Mahalli Mülki Amir tarafından bin 120 TL idari para cezası uygulanacak .

 Bunun için yasal uyarı afişlerini herkes tarafından görülebilir yere asmanızda fayda var..

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 350 bin kanserli hasta bulunuyor. Bunların dörtte biri sigaraya bağlı olarak amansız hastalığa yakalanıyor

Bu hastalık konusunda en çarpıcı nokta  ne biliyorsunuz . Hastaların kanserin son evresinde 'mecburiyetten' doktora başvurmaları. Belirtileri taşımasına rağmen hekimlerin 'kansersiniz' teşhisini duymak istemeyen yüzlerce hasta, ölümün pençesine düştükten sonra hastaneye gidiyor. Hal böyle olunca kanser tedavisinde ölüm oranları her geçen gün artıyor. Erken teşhisin faydaları yıllardır anlatılır, duyurulur, fakat kim dinler?

Uzmanlar,Erken teşhisin kanserdeki tedavi başarısını yüzde 50'lere çıkardığını söylesin dursun…

 Doktorlar,"Hastalığın başında ağrısız tedavi olmak dururken, kanser bütün vücuda yayılınca hastaneye gelmekten vazgeçin!" uyarısında bulunuyor. Eh, onlarda haklı bir yerde.. Sanırım işin ciddiyetini anlayabilmişsinizdir.

İş bayağı ciddi , fakat inanın yasak başlayalı bir iki gün oldu, öyle komik durumlarla karşılaştım ki inanamazsınız. İçilecek ve içilmeyecek alanlarla ilgili yapılan yorumları duymanız gerek..Güleriz ağlanacak halimize sözü duruma çok yakışıyor çok...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.