1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yargı 'müdürsün' dedi!
Yargı 'müdürsün' dedi!

Yargı 'müdürsün' dedi!

Müdürlük hakkı elinden alınan Eğitim-Sen'li Serkan Ceylan öğretmeni yargı ikinci kez haklı buldu.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nca başarı belgesi ile ödüllendirildikten sonra, bir ‘değerlendirme’ notu ile müdürlük hakkı elinden alınan, Eğitim-Sen üyesi öğretmen Serkan Ceylan’la ilgili karar Aydın İdare Mahkemesi’nden dönmüştü. Mahkeme, “ölçme ve değerlendirmelerin hukuken itibar edilebilir bilgi ve belgelerle ortaya konulamadığını ve değerlendirme puanının hukuki dayanaktan yoksun olduğunu” belirterek, yürütmeyi durdurmuştu. Fakat milli eğitim, ikinci değerlendirmede de Ceylan’a düşük puan vererek, müdürlük koltuğunu vermemişti Ceylan bu kararı da yargıya taşıdı. Aydın 2. İdare Mahkemesi, “Yapılan değerlendirmelerin gerekçelerinin ortaya konulamadığını” belirterek, ikinci işlemi de iptal etti. Ceylan için üçüncü kez değerlendirme işlemi yapılacak.


OKULUNU TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ YAPMIŞTI


Türkiye genelinde geçen yıl ağustos ayında ‘Görev Süresi Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri İçin Değerlendirme Formu’ kapsamında muhalif sendikalara üye olan çok sayıda okul müdürünün hakkı elinden alınmıştı. Aydın’ın Söke ilçesinde de aralarında Eğitim-Sen üyesi Serkan Ceylan’ın da olduğu 14 müdür ve müdür yardımcısının görev süresi uzatılmamıştı.
Ceylan, 2005 yılındaki müdür yardımcılığı sınavını Söke birincisi olarak kazanarak aynı yıl Söke Ticaret Meslek Lisesi’ne atandı. Ardından müdürlük sınavını kazanan Ceylan, Bağarası Çok Programlı Lisesi’ne ve Fatma Tüzzehra Orhun Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne müdür oldu. Görevden alınana kadar okulda çalışan Ceylan, ‘Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları’ kapsamında okulunu iki kez ilçe birincisi, bir kez il birincisi ve bir kez Türkiye üçüncüsü yaptı. Okulun atıl ve yıkık haldeki en üst katını ve bodrumunu, bakanlık ödeneği almadan 104 öğrencili kız yurduna dönüştürdü. Okul bahçesini parke taşlarıyla döşedi. Okul, yemeklerini kendi aşçılarıyla vermeye başladı. Anestezi laboratuvarı ve konferans salonu oluşturdu. Benzinle ısınan okul, güneş enerjisiyle ısınmaya başladı. Bölgedeki yarışmalarda derece kazanan ‘Serum Yeleği’ projesini patent aşamasına getirdi. Çabaları nedeniyle Ceylan, 17 Ocak 2013’te kaymakamlıktan başarı ve il milli eğitim müdürlüğünden teşekkür belgesi ile ödüllendirildi. Yine 19 Haziran 2014’te Ankara ’ya davet edilerek, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendisine başarı belgesi verildi.


MAHKEME: BU KARAR HUKUKİ DEĞİL


Geçen yıl haziran ayında Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Ünal Aydın ve temmuz ayı içinde atanan şube müdürleri, 2014 yılı ‘Görev Süresi Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri İçin Değerlendirme Formu’ kapsamında, Ceylan hakkında 68 notu vererek, müdürlük hakkını elinden aldı. Ceylan da Aydın Bölge İdare Mahkemesi’nde bu kararın iptali için dava açtı. Mahkemenin, 5 Kasım’da aldığı kararda, ‘Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Değerlendirme Formu’na göre; Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, “Değerlendirme puanı hangi objektif ve nesnel ölçütlere göre verildi” diye sorulduğu, buna ilişkin belgelerden birer örnek istendiği fakat gönderilmediği vurgulanarak, şöyle denildi:
“İdarecilik görevi nedeniyle kazanılmış hakların yönetmelikle düzenlenen ölçme ve değerlendirmelerin hukuken itibar edilebilir bilgi ve belgelerle ortaya konulamaması karşısında, düzenlenen değerlendirme puanının hukuki dayanaktan yoksun olduğu sonucuna varılmıştır.”
Kararda, bu işlem nedeniyle Ceylan’ın görev ünvanı ve yerinin değişeceği, değişikliğin silsile halinde bütün kadroları etkileyeceği ve telafisi güç zararlar doğurabileceği kaydedilerek, yürütmenin durdurulmasına hükmedildi.


OKUL İSTEDİ, MÜDÜR İSTEMEDİ


Bu karar üzerine, 15 Aralık 2014’te dört öğretmen, okul aile birliği başkanı ve yardımcısı ile bir öğrenci tarafından yapılan ikinci değerlendirmede; 40 puan üzerinden 36,75 puan verildi. İptal edilen ilk değerlendirmede, 35 puan verilmişti. Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü ve ekibi ise 60 puan üzerinden, ilk değerlendirmede olduğu gibi, yine 33 puan verdi. Toplamda, ilk değerlendirmede Ceylan’a 68 puan çıkarken, ikincisinde ise 69,75 puan çıktı. Bu nedenle Ceylan, yine gerekli 75 puanın altında kaldı.
Ceylan bu kararı da yargıya taşıdı. Aydın 2. İdare Mahkemesi, 31 Mart 2015’te oy çokluğuyla aldığı kararında. ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürleri tarafından Ceylan hakkında yapılan değerlendirmelerin gerekçelerinin ortaya konulamadığı vurgulandı. Ceylan hakkında idarecilerle öğretmenler ve okul aile birliği yöneticilerinin değerlendirmeleri arasında önemli farklılıklar bulunduğu ifade edilerek, “Bu farklılığı haklı kılan nedenlere ilişkin de davalı idarelerce bilgi belge sunulamadığı, dava konusu değerlendirme sonucu işlemi ile buna dayanılarak görev süresinin uzatılması işleminin hukuka aykırı olduğu” vurgulandı. Kararda, Ceylan hakkında yeni bir değerlendirme işleminin yapılması gerektiği ifade edildi.

 

radikal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.