1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Yangın Merdiveni
Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

A+A-

Yangın merdiveni, yangın, deprem gibi doğal afetler ya da terör saldırılarında binanın hızlı ve güvenli bir biçimde tahliye edilebilmesini sağlayan bir çözüm aracı olarak tasarlanmış ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan merdivenlerdir. Mevzuatlar ve prosedürlerle ayrıntıları belirlenmiş özellikli merdivenlerin geneline verilen addır. Sözgelimi bizim ülkemizde de ilgili yönetmelikle nitelikleri belirlenmiş ve ‘’Korunaklı yangın merdiveni’’ olarak tabir edilen, ısıya ve depreme dayanıklı malzemelerden imal edilen, binaların giriş katlarından güvenli bir çıkışı olan ve yüksek katlı yapılarda katlardan kaçışı kolaylaştıran merdivenlerdir. Mal ve can kayıplarının önlenmesinde, binanın olası bir afet ya da başka bir sebeple tahliye edilmesi gereken durumlarda yangın merdivenlerinin önemi büyüktür.

Kolay Kaçış Özelliği

Yangın merdiveni, ilgili mevzuat gereği diğer kaçış yolları ve binanın mimari yapısıyla uyumluluk gösteren ve tahliye işlemlerini çabuklaştıracak nitelikte olmalıdır. Bu yolla hedeflenen alaka, insanların yangın esnasında bina içinden yangın merdivenine daha çabuk bir biçimde çıkabilmelerine olanak sağlamak maksadıyla düşünülmüştür. Olası bir yangında, insanların bulundukları katı maksimum bir hızla terk etmeleri gerektiğinden, yangın merdiveninin o binanın mimari yapısına uygun inşa edilmiş olması kolay kaçış özelliklerini tasarımında ve yapımında barındırması önemlidir.

Yangın Merdiveni Güvenliği

Güvenlik açısından bir diğer husus ise yangın merdivenlerinin korunaklı olmasıdır. Kaçış esnasında panikleyen insanların olası kazalar yaşamasına izin vermeyecek bir biçimde korkuluklarla inşa edilmesi gerekir. Özellikle de insanları alevlerden koruyabilmesi için yangın merdivenin binaya olan cepheleri ısıya duyarlı kaliteli malzemelerle kapatılmalıdır. Bu sayede alevlerin yangın merdiveninden kaçmakta olan insanlarla teması engellenecektir. Daha nitelikli bir yangın merdiveni elde edilmiş olacak ve kayıplar ve kazalar daha da azalacaktır.

Amaca Uygunluk

Yangın merdiveni, yönetmeliklerde belirtilen maddelere uyması ya da binanın görsel açıdan daha güzel görünmesi amacından çok, can kaybı önlenebilecek kalitede ve nitelikleri daha kapsamlı bir biçimde yangın merdiveni tasarlanarak yapılmalıdır. İnsan hayatı değerlidir ve etik değerlere saygılı olunması gerekmektedir. Bu bakımdan yangın merdivenlerinin de insan hayatı ve güvenliği için amacına uygun hizmet edecek şekilde yapılması önemli bir konudur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.