1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yalçınkaya'dan sürpriz adaylık!
Yalçınkaya'dan sürpriz adaylık!

Yalçınkaya'dan sürpriz adaylık!

Adaylardan biri, Yargıtay Başsavcılığı görevini Hasan Erbil'e devretmeye hazırlanan Abdurrahman Yalçınkaya.

A+A-

Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yargıtay Başsavcısı seçiminin ardından başsavcıvekilleri seçimini de tamamlarken 2 Haziran'da yapılacak Yargıtay Başkanlığı seçimi öncesinde kulisler hareketlendi. Adaylardan biri, Yargıtay Başsavcılığı görevini Hasan Erbil'e devretmeye hazırlanan Abdurrahman Yalçınkaya.
 

Yüksek yargıda seçim heyecanı bütün hızıyla sürüyor. Yargıtay Başsavcılığı’na Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Erbil’in atanmasının ardından dün de Başsavcıvekilliği seçimi yapıldı. Seçimlere dört üye resmi aday oldu. Başsavcıvekili aday belirleme seçiminde 5. Ceza Dairesi üyesi Mehmet Ekmekçi 291 oy alırken, 11. Ceza Dairesi üyesi Kubilay Taşdemir 139 oy, 2. Ceza Dairesi Üyesi Ali Muhlis Karakaş 126 oy, Metin Kaya da 116 oy aldı.

Aday olmamasına rağmen bilgisi dışında aday gösterilen Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan da üç oy aldı. Aktan Yargıtay Başkanlığı’na dilekçe vererek Köşk’e gönderilecek listeden isminin çıkartılmasını istedi. Ancak Yargıtay Başkanlığı, Aktan’ın talebini dikkate almadı.

9. Daire’ye Ezen seçildi
Boş bulunan Danıştay Dokuzuncu Daire Başkanlığı için de Danıştay Genel Kurulu’nda seçim yapıldı. Seçimler sonucunda aynı dairenin üyesi Emine Işın Ezen yeni başkan seçildi. 2004-2008 arasında HSYK yedek üyeliği yapan Ezen, Ankara Hukuk Fakültesi mezunu.
Yargıdaki seçim heyecanı haziran ayında da devam edecek. Yargıtay Başkanı Hasan Gerekçer ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden’in görev süreleri doluyor.

Hasan Gerçeker’in koltuğuna şimdiden adaylar çıkmaya başladı. En dikkat çeken isimse halen Yargıtay Başsavcılığı görevini sürdüren Abdurrahman Yalçınkaya oldu. Ayrıca halen Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Nazım Kaynak ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul yeni Yargıtay Başkanı olmak için kulis çalışmalarına başladı. Seçimlerde en yüksek oyu alan kişi herhangi bir makamın onamasına gerek kalmadan yeni Yargıtay Başkanı oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.