1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. YALAN DÜNYA…..
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

YALAN DÜNYA…..

A+A-

Hep sen mi ağladın hep sen mi yandın,
Ben de gülmedim yalan dünyada.
Sen beni gönlünce mutlu mu sandın,
Ömrümü boş yere çalan dünyada…

Ah yalan dünyada, yalan dünyada,
Yalandan yüzüme gülen dünyada…

 

     Şiir uzayıp gidiyor Neşet ERTAŞ hocanın dilinden. Evet, dünya yalan. İnsana bir tatlı tebessümün ardından bir de acı anlar yaşatıyor. Yaşayanlar bir gün yok olup gidiyor dünya hayatından. Sanki hiç yaşanmamışçasına ardında eserlerini bırakarak. Genellikle güzel hatıralar bir müddet sonra hayal olup gidiyor. Tabi KÖTÜLÜKLERDE… Bazen bir kabrin başında, bazen adının yaşadığı eserlerle yâd ediyoruz onları. Neden yalan bu dünya? Yoksa yaşayan insanlar mı yalan olup gidiyor. Yok, olup gidiyor buralardan bilinmeyen uzaklara…

Ömürler boşuna yaşanmış, boşuna geçirilmiş köhne bir tekne mi? Yâda insanlar mı? Kaptanları bu köhne teknenin. Ne olduğu belirsiz gibi görünen ama ayan beyan açık olan bir gerçekle karşı karşıya insanoğlu.

 

******

2-O, hanginizin daha güzel amel(iş) yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.

3-O, yedi göğü tabaka tabaka yaratandır. Rahman"ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun?

4-Sonra tekrar tekrar bak; bakışların (aradığı çatlak ve düzensizliği bulamayıp) aciz ve bitkin halde sana dönecektir.(MÜLK SURESİ)

 

     İşte hayatımıza anlam katan ayetler bütünü… Dünyanın bir imtihan sahnesi olduğunun apaçık delili bu ayetler. Ölüm denen bilmecenin aslında yok olma değil; yeni bir hayatın müjdecisi olduğunu anlatıyor bizlere. Tabir-i caiz ise öteki âleme açılan bir kapı…Evimizin dış dünyaya açılan kapısı gibi. Mevlana hazretlerinin dediği tarifi ile ŞEB-İ ARUZ…

Bizim içinde büyük buluşma olmasını istiyorsak hal ve hareketlerimizin kayıt altında olduğunu bilinci içinde olmalı ve ona göre hareket etmeliyiz. Bu mübarek ramazan aylarının bizler için bir kurtuluş vesilesi olduğunu ve rehber ve hidayet kaynağımız Kuran"ın indiği ay olması münasebetiyle sarılalım o kutlu nebinin sünnetine..Dünyanın yaldızlı, gösterişli aldatmacasına kanmadan ve fani hayatın bilmecesini çözmek için çaba dahi sarf etmeden savurun iyilik tohumlarınızı dünya tarlasına.

 

******

     YALAN DÜNYA… Demiştik yazımızın başında. Bu dünya hayatını yalanlıktan ve fanilikten arındırmanın yolu burada saklı… Başucu kitabımızda…

İlahi kelamın arılığı ve duruluğu sarsın dört bir yanınızı. Güzellik; hayatınızın her alanını kaplasın. Ahirette biçilecek hasatlar; davranışlarımızdaki tohumlarda saklı… Ölümün gizemli dünyasına açılan kapısından bir gün mutlaka bizde geçeceğiz. Mutluluk ve esenlikler hep sizinle olsun. Sağlıcakla kalın efendim.

 

Yüzünüz Hep Gülsün…

Önceki ve Sonraki Yazılar