1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yabancı ekonomistlerin 'Bank Asya' tepkisi
Yabancı ekonomistlerin 'Bank Asya' tepkisi

Yabancı ekonomistlerin 'Bank Asya' tepkisi

Bank Asya yönetiminin görevden alınması, ülke ekonomisine zarar veriyor mu?

A+A-

Dün gerçekleşen operasyonun ardından, sosyal medyada yapılan konuşmalar, son on yılda ülke ekonomisinin can damarı haline gelen yabancı sermayenin, yaşanan bu gelişmenin ardından, Türkiye’ye girmesinin zorlaşacağına işaret etti.

 

Dış basının Türkiye görevlisi gazetecileri ve ekonomi blog yazarları konuyla ilgili düşüncelerini Twitter üzerinden paylaştı;

 

Bloomberg muhabiri Mark Bentley;

 

Bloomberg Business’in, hükümet muhalifi İslam âlimi Fethullah Gülen’e karşı bir yıldır devam ettirilen kampanyada zirveye ulaşıldı, BDDK Bank Asya’ya el koydu, ifadelerini taşıyan haberin, ‘Bu yabancı sermaye için iyiye işaret değil’ yorumuyla tweetledi.

 

Türkiye, demokrat olmayan ataerkil ülkelerden gelen sermayeye mecbur kalıyor. Bu şekilde bir bankaya ‘el konulması’, bu problemi körükler ve Türkiye’nin imajını zedeler.

 

Batılı firmalar, gelişen ekonomileri ve Türkiye’yi değerlendirirken, hukukun üstünlüğü ve adalet bu değerlendirmede büyük faktörlerdir.

 

Hükümetler bu imajı sürdürmek için birbirleriyle yarışmalıdır. Türkiye hükümetiyse, şimdi, Gülen’e yakın olanların hayatlarını zora sokmak için onların bel kemiği olan bankaya ‘el koyuyor’.

 

mark-001.jpg

 

Laura Wells;

 

Eylül 2014’te Ernst & Young Global Limited tarafından düzenlenen ve Bank Asya’nın sitesinde de yer alan, Bağımsız Sınırlı Denetim Raporu’na tweetinde yer vererek, raporda bankanın ‘kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması’ kuralığını ihlal ettiğine dair bir açıklamanın bulunmamasına dikkat çekti.

 

lauraa1.jpg

 

Wells, ayrıca; “Neden, yasaların kabulü ve Bank Asya’nın ‘el değiştirmesi’ gibi tüm büyük hükümet faaliyetleri gece geç vakitte ve ya hafta sonu yapılıyor?” sorusunu yöneltti.

 

laura2.jpg

 

Bloomberg News için Türkiye bankalarını yazan Isobel Finkel;

 

Soru: Eğer Recep Tayyip Erdoğan aksini iddia eden denetimlere rağmen Bank Asya’nın iflas ettiği konusunda diretiyorsa, bu BDDK’nın güvenilirliğinin sorgulanmasını gerektirmez mi?

 

15 yıl önceki krizin ardından bankacılık sistemini düzene soktuğu için hükümet pek bir gururlu. Ne var ki, Türkiye tarihi ironilerde her zaman ustalaştı.

 

isobel.jpg

 

Barın Kayaoğlu;

 

Gülen’i ya da cemaati düşündüğümden değil, ama Cumhurbaşkanı istedi diye bir bankayı ‘kontrol altına’ alıyorsanız orası serbest piyasa ekonomisi değildir.

 

Türk hükümetinin Bank Asya kararıyla ilgili daha büyük problem yabancı yatırımcıların Türkiye’ye gelmeden önce iki defa düşünecek olmaları.

 

barin.jpg

 

Benjamin Harvey; Londra’dan bu durumdan hoşnut olmayan yatırımcılar tweetiyle kendisine gönderilen yorumları paylaştı.

 

emergingmarketx (gelişen ekonomiler) ismini taşıyan hesap, Londra’da yaşayan bir yatırımcı olarak soruyorum, Bank Asya’nın döviz tahvil sahiplerin akıbeti ne olacak?

 

Bu, siyasilerin hissedarlarını sevmediği için, Türkiye’de bir bankaya ‘el koyabileceği’ anlamına mı geliyor?  

 

Bakan; durumu açıklamak için konferans çağrısı mı yapmayı, yoksa Londra’ya gelmeyi mi planlıyorsunuz?

 

benjamin.jpg

 

...Londra bazlı ekonomi blogu barnejek;

 

Neden hükümetin, sevmediği için bir bankaya ‘el koyabildiği’ Türkiye’ye yatırım ‘yapmayalım’?

 

barj.jpg

 

Marc Pierini;

 

Şimdi sorulması gereken soru bunun yabancı yatırımcıların güveni üzerindeki sonuçlarıdır.

 

marc-001.jpg

 

 . 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.