İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Ya Şimdi?

A+A-

YA ŞİMDİ?

  Pek te uzak olmayan bir tarihte yani bundan daha 25 sene öncesini, 40 yaş civarı ve bunun üzerindekiler  hatırlar..  Ülkemizin tüm imkanlarının sınırlı olduğunu 80’li, 90’lı yılları...Herşey o kadar sade ve imkanlar o kadar kısıtlıydı ki.Fakat, yinede , o yıllarda bu kısıntılı imkanlar bizi üzmezdi pek..Çünkü insani değerler ön plandaydı. Aileler o yıllarda çocuklarına hala laf geçirebiliyordu mesela. Çocuklar da anne babalarına saygısızlık etmiyordu kolay kolay. Çünkü ailede birlik beraberlik vardı. Akşamları bütün aile oturma odasında hep beraber otururdu ve sohbet ederdik. Geçmişten hikayeler anlatılır ve bunlara gülünürdü.

   O yıllarda yine bu kadar büyük marketler, alışveriş merkezleri de yoktu. Küçük bakkallar vardı ve onlar ne getirirse onu almak zorundaydık. Mahalle bakkalının defteri vardı ve parayla alışveriş yapılmazdı. O deftere yazdırılır ve daha sonra ay sonunda tüm hesap kesilerek ödenirdi.

  Bütün bunları size niye anlattım biliyor musunuz ? Hayatın kendisinin bizlere sunmuş olduğu herşeyin aslında bizim zamanımıza, kendi paradigmamıza göre yorumlandığını anlamanız için.. O yıllarda bir ailenin telefon alması 2-3 yıl sürerken, şimdi ülkemizde 60 milyondan fazla cep telefonu abonesi var. İyi kötü imkanları dahilinde bunu kullanabiliyorlar. O yıllarda bir gömlek almak bile ailelere zor gelirdi. Şimdi 5-10 TL’ye bile gömlek satılıyor. İşte bahsettiğim paradigma bununla ilgili. Bugün hayatımızı kolaylaştıracak o kadar çok ürün ve imkan kullanıyoruz ki aslında, belki de bunun farkında değiliz. O yıllarda 20 daireli bir apartmanda ancak üç dört ailenin tam otomatik çamaşır makinası vardı veya bir iki ailenin bulaşık makinesi...

Ya şimdi...!

Eğer gelişen teknolojiyle birlikte sahip olduğunuz imkanlar artarsa ve daha önce hiç sahip olmadığınız eşyalara, imkanlara sahip olursanız, yani bir öncekinden daha iyi imkanlara sahip olursanız elbette ki durum kötüye gittiğinde ve bunları kaybettiğinizde bu sizin için ağır gelecektir. Yani hiçbir insan evladı daha iyiden kötüye gitmeyi kabullenmez.

 Şu anda yaşadığımız krizi de böyle yorumlamaya çalışın.. Dünyamızın son 10 yıldır yaşadığı refah ortamı, adaletsiz gelir durumunun artması, kazandığından daha fazla harcama eğilimi taşıyan insanların artması elbette ki bir yere kadar sürecekti. Bakın hiçbir olumsuz durum sürekli devam etmez. Bir noktadan sonra negatif giden herşey tekrar pozitife gitmeye başlar. Bunun ana nedeni de insanların negatif durum sırasında kendilerini disipline etmeyi öğrenmelerinden başka birşey değildir. Tabiri caizse “Ayağını yorganına göre uzatmak deyimini bilmenize rağmen”  krizden önce bol ve gereksiz harcamalar yapıyorsanız bu krizle birlikte bu deyimin ne anlatmak istediğini yaşayacağınız için, bu deyimin anlatmak istediği başınıza geleceği için bunu daha iyi kavrayacaksınız. Yani özümseyeceksiniz. Dolayısıyla bu özümseme sizin için uygulamalı bir eğitim olacak. Teorik olarak bildiğiniz bir şeyin pratik olarak gerçekleştiğinde  sonuçlarının ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız ve hissedeceksiniz. Krizde bile olsanız yaşayacağınız sıkıntının daha sonra sizi daha güçlü bir insan yapacağını bilmelisiniz. Bu sizin içinde bulunduğunuz negatif ortamda ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

  Krizden çıkana kadar akıl sağlığınızı koruyun  bence, çünkü bizim memlekette krizler hiç bitmez.Birinden çıkıp ötekine girersiniz.Hazırlıklı olmanızda fayda var diye düşünüyorum, haksız mıyım?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum