1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. X GİRİYOR, XXL ÇIKIYOR!!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

X GİRİYOR, XXL ÇIKIYOR!!!

A+A-

X GİRİYOR, XXL ÇIKIYOR!!!

Sahi bu nasıl oluyor?

 Her ay sonu geldiğinde kendinizi bir borç denizi içinde boğuluyor halde buluyorsunuz. Bütçenizi bir türlü dengeleyemiyor, paranızın niye bu kadar çabuk tükendiğine şaşırıp kalıyorsunuz.

Bütçe..

Sözünü sıkça duyarız  duymasına da ,ülkemiz şartlarında bütçesini dengede tutabileni henüz duymadık değil mi?

  Belirli bir dönemdeki gelirin nasıl harcanacağının, çeşitli gereksinimlerin önce­likleri dikkate alınarak önceden planlanması­na bütçe yapmak, yapılan bu plana da bütçe denildiğini okudum.

  Bütçe, gelirin giderler arasında akıllıca bölüştürülmesine yardımcı olur. Bu anlamıyla bir devlet ya da şirket bütçesinden söz edilebi­leceği gibi, bir kişinin ya da ailenin bütçesin­den de söz edilebilir.
 Bir aile bütçesi yapılırken aylık ya da yıllık gelir, kira, beslenme, giyim, ulaşım, eğitim, sağlık, tatil giderleri ki ben buna gülerim temel alınarak buna göre belirlenir.
 İster aile, ister şirket, ister devlet bütçesi olsun, bütçe her zaman yaşamsal önem taşır ve insanların yaşayışını temelden etkiler ki bizler bunu yakınen yaşayarak öğreniyoruz zaten..

 Bir ailenin, şirketin ya da devletin iyi yönetilip yönetilmediği bütçesine bakarak anlaşılabilir. Buradan da anlaşılıyor ki, bizim memlekette aileler iyi yönetilmiyor ..Nasıl yönetilsin bir de buna bakmak lazım..

  Devlet bütçesi de bütün yurttaşların yaşa­mını büyük ölçüde etkilediği için yaşamsal önem taşır ve bu önemi nedeniyle bütçeyi kimin hazırlayacağı, bütçedeki öncelikleri be­lirleyen kararları kimin alacağı tarih boyunca toplumsal mücadelelere yol açmıştır.

 TÜRKİYE ‘de en orta gelir grubu olarak görülen memurların bile  yüzde 83'ünün borçlu olduğunu ortaya koyarken, yüzde 70'inin de gelir-gider dengesini sağlayamadığı tespit edildi ki bu durumda, alt gelir grubunun bütçesini nasıl dengede tutmasını bekleyebiliriz.

Son dönemlerde tanımlamalarda kullanılan yabancı terimlerle açıklamaya çalışalım..

X giriyor, XXL çıkıyor..Bu durumda aradaki XL açığını nasıl ve neyle kapatmak gerekiyor?

Acil tedbirlerle hemen müdahele edilmesi gerekiyor gibi görünüyor..

 İyi de acil müdaheleyi kim yapacak, kimse bilmiyor!!!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.