1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. WHAT İS MY IP?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

WHAT İS MY IP?

A+A-

WHAT İS MY IP?

 

 İnternet deyince bir çoğunuzun aklına oyun başından kalmayan çocuklarınız geliyordur eminim..Birkaç gündür haşır neşir olduğum bir konu var..IP adresinin ne demek olduğu, nasıl kullanıldığı, nasıl alındığı ve neden ikiye ayrıldığı gibi sorulara yanıt ararken bu yazı çıktı ortaya.Çoğu teknik bilgi olduğu için eh biraz alıntı yaptım sağdan soldan..Bence siz de duyarsız kalmayın, bir gün işinize yarar bakarsınız. Ha, başlık neden mi İngilizce? Google"a “What is my Ip?” yazıyorsunuz, statik Ip " niz karşınıza çıkıyor.Bir de dinamik Ip var, onu da az sonra açıklayacağım.
Internet'te her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört rakamdan oluşur; Bir bilgisayarın IP adresi varsa, Internet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulur. Yani bir sitenin IP adresini biliyorsanız, Web tarayıcınıza bu adresi yazarak da bağlanabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olduğundan her bir IP adresine karşılık gelen alan adları verilmiştir. Çoğu Internet Servis Sağlayıcılarda bulunan özel sunucu bilgisayarlardan (Alan Adı Sunucuları - Domain Name Server- DNS) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi İP adresine karşılık geldiği bilgisini tutar ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. Internet'te trafiğin işlemesi bu IP adreslerine bağlıdır. Böylece hiçbir karışıklık olmaz.
Siz de Internet'e bağlandığınızda bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının İP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinizin son numarası değişir.
Bazı IP adresleri sabittir (static ip), yani IP adresleri hiç değişmez. Türk Telekom yakın bir geçmişte isteyen ADSL kullanıcılarına sabit ip adresi hizmeti vermeye başlamıştır.

 

Tabii ki bu her şeyin olduğu gibi interneti kullanmanın da usulü erkanı , bir etiği var.

Ağ üzerindeki her kullanıcının, servisleri, sistemleri kullanmaları konusundaki sorumluluklarını fark etmeleri önemlidir. Kullanıcı, ağdaki her servise ulaştığında yaptığı hareketlerden sorumlu olmak zorundadır.

"Internet" ya da kısaca "Net" , tek bir ağ değildir, hatta bir birinde ayrı protokollere, yapılara sahip binlerce irili ufaklı ağların toplamıdır. Internet'teki bilgi akışı, bir çok değişik ağ'dan gelip geçmekte, ulasacağı yere öylece varmaktadır. Bu yüzden, her kullanıcının, kendi bölgesindeki ağ yükünü dengede tutması gerekmektedir.

Bir ağ kullanıcısı olarak, başka bilgisayar ağlarına ulaşmanıza izin verilmiş olabilir. Her ağın kendine ait sorumlulukları, kuralları ve yasakları vardır, Ağ üzerindeki izin verilmiş işlemler, bu ağdaki sorumlular tarafından her zaman izlenebilecek şekilde tasarlanmıştır. Fakat, bir yerde izin verilen bir hareket , başka bir ağda yasaklanmış olabilir. Bu kuralları bilmek ve bunlara uymak, kullanıcının sorumluluğundadır. Sunu unutmayın ki, izin verilen hareketleri kötü yönde de "YAPABİLİRSİNİZ" , ama yapmamalısınız.
Ağ'ın, özellikle Internet'in kullanımı, bir ayrıcalıktır, bir "hak" değildir. Bu ayrıcalık, istenildiği zaman, kötüye kullanım ya da başka sebeplerle, elinizden alınabilir. Bu kötüye kullanım, bir sistemdeki gizli bilgileri hileli yollarla almak, kötü, anlaşılmaz mesajlarla diğerlerini rahatsız etmek, sistemin kaynaklarını kullanıp sistemi yavaşlatmak, ardı arda mesajlar postalayarak başkalarının e-posta kutularını doldurmak, ağ üzerinde yasalarla belirlenmiş kuralların dışına çıkmak vs. olarak sayılabilir.

Bulunduğunuz ağ'ın durumuna göre, disiplin cezasından işten çıkarılmaya; hesabınızın silinmesinden hapse kadar cezalara çarptırılabilirsiniz.

Bilgisayar ahlakı üzerine kuralları bilmek ister misiniz?  Çok değil, on tanecik..

1.Kesinlikle, bilgisayarı, başkalarına zarar vermekte kullanmayın.
2.Kesinlikle, bilgisayarla, başkalarının işine mani olmayın.
3.Kesinlikle, başkalarının dosyalarını karıştırmanın yollarını aramayın.
4.Kesinlikle, bilgisayarı hırsızlık yapmakta kullanmayın.
5.Kesinlikle, bilgisayarı yalancı şahitlikte, sahte delil hazırlamada kullanmayın.
6.Kesinlikle, sahibinden izinsiz başkalarının bilgisayar kaynaklarını kullanmayın.
7.Kesinlikle, başkalarının fikirlerini bilgisayarla çalıp kendinize mal etmeyin.
8.Kesinlikle, sosyal içeriğini düşünmeden bir program yazmayın.
9.Kesinlikle, bilgisayarı, saygı ve ilgi göstermeksizin kullanmayın.
 Internet ahlakına inanıyorsanız bu kurallara uyun..Lütfen yani..
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.