1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. VİCDANSIZLIK VE İHMALİN TÜRKÇESİ, ERMENEK
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

VİCDANSIZLIK VE İHMALİN TÜRKÇESİ, ERMENEK

A+A-

         VİCDANSIZLIK VE İHMALİN TÜRKÇESİ, ERMENEK..
        
Daha kaç ay oldu, Soma maden faciasını geride bırakalı.. Sözde biz bu faciadan gerekli mesajı alarak aynı şeylerin tekrarlanmasına artık izin vermeyecektik.. Ama öyle olmadı.. Zira İstanbul’da asansör, Isparta’da minibüs kazası derken Ermenek’te de yeniden maden faciası ard arda geldi..  Galiba biz hala ders almamışız..
              

         BU FACİE NASIL GERÇEKLEŞTİ?
         Karaman'ın Ermenek ilçesindeki Pamuklu Köyü yakınlarında bulunan kömür ocağını dün öğle saatlerinde su bastı. Mahsur kalan 38 işçiden 20'si kurtulurken 18’i için çalışmalar hala devam ediyor. İncelemelere göre; 2000’li yıllarda terk edilmiş olan bitişik bir madenin galerisinde, 10 yıl boyunca yer altı suları ve zehirli gaz birikmiş. Kaza mahallinde yapılan bir patlatma ya da topuk olarak adlandırılan (iki galeri arasında zorunlu mesafe) yerin küçülmesiyle boş madendeki sular, şişmiş bir balona iğne batmışcasına patlayarak işçilerin çalıştığı bölümü bastı. Sonuç tam bir can pazarı idi.. Kendilerini dışarı atamayan talihsiz işçiler içeride kalmıştı. Olay yerine gelip geçmiş olsun dileklerinde bulunan Bakanlara kazazede yakınları "Canlarımız gitti, bize zehir ettiniz" diye isyan ettiler.

         VE YAPILMASI GEREKENLER
        
Son yıllarda zemberekten boşalmışçasına meydana gelen zincirleme kazalar, bazı önlemlerin alınmasını da zorunlu kılıyor. Her şeyden önce madencilik sektörü yeniden masaya yatırılmalı ve  çözüm yolları bulunup gerekli önlemler alınmalıdır.. Taşeronlaşma uygulamaları iptal edilmelidir.  Madenler kamera sistemleri ile donatılarak İlgili Bakanlıklar tarafından izlenmelidir. Her maden ocağı için ayrı hazırlanacak Acil Eylem Planına göre işçi ve yöneticilerle periyodik tatbikatlar yapılmalı ve acil durumlar için kaçış yolları ve yaşam odaları zorunlu hale getirilmelidir. Madenlerde çalışacak olan işçilere formaliteden değil, ciddi eğitimler sonunda maden işçisi sertifikası verilmeli.. Denetimler, Maden ocağı sahiplerinden alınıp Bakanlıklarca habersiz yapılmalıdır.

         SORUMLULARDAN HESAP SORULMAZSA
        
Soma ve Ermenek maden faciaları ile asansör kazaları, ihmal ve vicdansızlık halkalarının eserleridir. Her üç olay için ilgili Sivil Toplum Kuruluşları, kazalardan önce ilgililere önlem raporu sunmuşlardır. Son olarak Ermenek konusunda TEMA Vakfı tarafından “Bu bölge kapalı havzadır, linyit madeni yapılırsa yer altı suyu basar” diye, facia önceden haber verilmiştir.. Ne acıdır ki bu olaylardan dolayı ne işletmeciler ne de ilgili Bakanlık bürokratlarından hesap sorulmamıştır.. Sendikalar maden ocaklarından silinmiştir... Peki, basın nerededir? Hani hikaye bu ya, Tilkiye “Tavuk sever misin” diye sormuşlar da gülmekten yanıt verememiş..  

         DEĞERLENDİRME
        
Hiç kimse facianın olmasını, insanların ölmesini, geride öksüz yavrular, acılı anne baba ve eşler kalmasını istemez. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı şeyleri söylemektedir.. Ancak bu verilmiş vaatler lafta kalmamalı, gerekenler uygulamaya konulmalıdır. Buna devletin en üst merciinden hiçbir yetkisi olmayan sıradan insanlara kadar tüm ilgililer dahildir. Türkiye’miz, içeride ve dışarıda devam eden olaylardan başka bir de vicdansız kişiler yüzünden facialara katlanmak zorunda kalmamalıdır.
   Huzura doğru umutlarla Kazasız ve felaketsiz iyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.