1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. VE, DAVUTOĞLU DÖNEMİ BAŞLIYOR
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

VE, DAVUTOĞLU DÖNEMİ BAŞLIYOR

A+A-

  Kim nasıl yorumlarsa yorumlasın, Cumhurbaşkanlığına giden seçim maratonunu Recep Tayyip Erdoğan göğüsleyerek 12. Cumhurbaşkanı oldu. Hatta Ahmet Davutoğlu’nu kendi yerine Başbakan olacak kişi olarak da ilan etti. Ama bu gelişmelere AKP dahil tüm siyasi partilerin iç yapılarından farklı tepkiler geldi. CHP içindeki tepkiler biraz daha sertti ve Genel Başkanlık yarışını da tetikledi.. 

                     ARINÇ – AKDOĞAN SALVOLARI

   Başbakan Erdoğan’ın Köşk’e çıkması nedeniyle boşalacak koltuğa kimin oturacağı konusunda büyük bir yarışın yaşandığı ortaya çıktı. Erdoğan’ın Başbakanlık koltuğuna kimlerin oturacağına ilişkin Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi’nin köşe yazısına değinen Bülent Arınç, “Selvi dostumuza göre Başbakan adayları Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu. Bizim esamemiz bile okunmuyor. Ama Ak Partili milletvekili arkadaşlarımız çok gıybet yapıyorlar.” Bu suçlamaları Erdoğan’ın baş danışmanı Yalçın Akdoğan yanıtlıyor: “AKP’de kast, ağabeylik, ağalık düzeni yoktur”. Bülent Arınç'ın, “AK Parti’yi sokakta bulmadık. Parti bir karar verecekse bunu çoluk çocuk işine bırakmayız” sözlerine de Akdoğan, “AK Parti yaşa, tecrübeye saygıda kusur etmemekle birlikte kimsenin iradesine ipotek koymasını veya kendilerini küçümsemesini kabul etmez, mahalle temsilcisi dahi olsa her partili, bu büyük hareketin geleceğinde söz sahibidir, AK Parti içinde kast ve ağabeylik sistemi yoktur.” şeklinde yanıt verdi. 

              ATEŞTEN GÖMLEĞİ GİYEN  DAVUTOĞLU 

  Yeni ve 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti mensupları, seçim zaferini kutlarken Abdullah Gül, görev bitiminde AKP’ye döneceğini açıklayınca, siyaset senaryolarına meraklı olanlar birden heyecanlandılar. Kendisinden sonra Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığında aynı kişinin olması gerektiğini söyleyen Erdoğan, kesin tabloyu ortaya koymuştu. Bu hamle ile Gül’ün AKP Genel Başkanlığının önü kesilmiş oluyordu. Başbakan olması da Milletvekili olmadığı için mümkün değildi. Bu durumda iki seçenek de imkansız hale gelmişti. Şimdi herkes yeni Başbakanın performansını bekleyecek. Bir de parti içi hassas dengeleri koruyabilecek mi? Asıl test, Başbakan olarak partiyi seçimden başarıyla çıkarıp çıkaramayacağıdır. Zaten böyle bir durum önceden hissedildilirse gene onu değiştirecek kişi Erdoğan olacaktır. Reha Muhtar’a göre Abdullah Gül’ün çevresinde onu böyle büyük bir hazırlık için destekleyen Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Hüseyin Çelik ve Abdülkadir Aksu gibi üç dönemi sona eren, ağır toplar da var.. İşte Gül seçeneği bu nedenlerle yerini koruyacaktır.. Diğer taraftan Abdullah Gül, görev süresi bittikten sonra İstanbul’da sadece müzeleri ziyaret ederken vakit geçirmeyeceğini “Partiden uzaklaşmak durumunda olduğunu, kendi tarzıyla mücadele vereceğini” ince mesajlarla vermiştir.. 

DEĞERLENDİRME

   Bütün bu olup bitenler ne içindir? Elbette amacımız, milletimizin huzur, güvenlik ve komşularımızla barış içinde olmasıdır. Atalarımız, bize nasıl kanları ve canları ile bu güzel ülkeyi bırakmışlarsa bizler de geleceğimizin teminatı olan evlatlarımıza yaşanılabilir bir ülkeyi bırakmak zorundayız. Siyasi mücadele içinde olanlar, bu gerçekleri her zaman göz önünde bulundurmak zorundadırlar..

   İyi haftalar

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.