1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. Vali YardımcısıI KADİR OKATAN'nın açıklası
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali YardımcısıI KADİR OKATAN'nın açıklası

A+A-

VALİ YARDIMCISI KADİR OKATAN:

KADINLAR BİZİM EŞLERİMİZ, ANALARIMIZ. BU PROJEDE YER ALARAK HEM EKONOMİYE HEM AİLE BÜTÇESİNE KATKI SUNACAKLAR.

SODES projesi kapsamında Mersin Valiliği koordinasyonunda , Kalkınma Bakanlığınca finanse edilen ve Mersin Çiçekçiler Odasınca yürütülen “Bir Buket Umut” projesinin tanıtım toplantısı Mersin Suphi Öner Öğretmenevi’nde yapıldı.

Projenin sunumunu Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri ve Proje Koordinatörü İnci Tulunay yaptı.Mersin Vali Yardımcısı Kadir Okatan, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ile oda başkanlarının katılım gösterdiği tanıtım toplantısı, Mersin Çiçekçiler Odası Başkanı ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu üyesi Ömer Şahbudak’ın açılış konuşması ile başladı. Başkan Şahbudak, çiçekçilik sektörünün ara eleman ihtiyacını gidermek amacıyla bu projeyi hazırladıklarını söyledi. Bir Buket umut projesinin 500 projenin arasından ilk 50’ye girerek onay aldığını kaydeden Başkan Şahbudak, verecekleri eğitim sonunda sektörün ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını karşılayacaklarını ve özellikle kadınlarımızı meslek sahibi yaparak istihdama kazandıracaklarını söyledi. Daha sonra söz alan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında, sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesini gerektiğini belirtti. Kalifiye elemanların bilgi ve becerisinin ekonomik başarının temeli olduğuna vurgu yapan Başkan Dinçer, “Meslek eğitimi özelikle iki amaca yöneliktir. Bir tarafta genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer taraftan ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmektir. Günümüzde, hızlı teknolojik değişme ve dünya düzeyindeki yapılaşma değişiminde Mesleki Teknik Eğitimin öneminin çok büyük olduğu herkes tarafından bilinen ve söylenen gerçektir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin kabiliyetlerini geliştirecek, gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlanmasında ve Ülkemizin kalkınmasında en önemli unsur haline gelmesinde Mesleki Eğitimin önemi çok büyüktür” dedi. Toroslar

Belediye Başkanı Hamit Tuna ise, yerel yönetimlerin en büyük sıkıntısının işsizlik olduğuna vurgu yaparak, her gün yüzlerce iş başvursu aldıklarını söyledi. Başkan Hamit Tuna, ESOB Başkanı Talat Dinçer’inde ifade ettiği gibi bölgelerinde ara kalifiye eleman ihtiyacının had safhada olduğunun altını çizerek, “Bizler belediye olarak iş kapısı değiliz. Ama işsizliği önlemek adına sosyal projelere imza atıyoruz. Bu anlamda bize getirdilen her projeye ortak oluyoruz” dedi. Başkan Tuna, halk eğitim merkezi işbirliğiyle 2005 yılından itibaren TORTEK projesini hayata geçirdiklerini kaydederek, bu proje kapsamında her mahallede toplam 49 sınıf oluşturduklarını, 27 branşta verdikleri eğitimle kadınları ve gençleri meslek sahibi yaparak ekonomiye kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Son olarak söz alan Mersin Vali Yardımcısı Kadir Okatan, mesleki eğitimi önemsediklerini ancak asıl amacın nitelikli eğitim verilmesi gerektiğini, sadece sertifika vermek için mesleki eğitim verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Hayatta başarılı olmanın yolunun iyi dilek ve çalışmadan geçtiğinin altını çizen Vali Yardımcısı Okatan, “Bu prensibi kendimize ilke edinerek sonuca emin adımlarla ilerleyeceğiz. Bugün SODES projesi kapsamında Bir Buket Umut projesini tanıtımıyla ilgili buradayız. Çiçekçilik sevginin ifade edilmesinde en önemli araç ve asla yok olmayacak bir meslek alanı. Katılımcıların çoğu ise kadınlarımız. Kadınlar bizim eşlerimiz, analarımız. Bu projede yer alarak hem ekonomiye hem aile bütçesine katkı sunacaklar. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, tüm kursiyerlerimize başarılar diliyorum” dedi. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.