1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Vakıf haftasının düşündürdükleri
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Vakıf haftasının düşündürdükleri

A+A-

 

İçinde bulunduğumuz hafta , vakıflar haftası. Vakıfların bizim kültürümüz de çok özel yeri olmalı. Vakfiyeler sayesinde geçmişte birçok hizmetler sunuldu.

Fakirler doyuruldu.

Kuşların kırık kanatları, ayakları sarıldı.

Kışın yiyecek bulamayacaklarına inanılan hayvanların karınları doyması için vakıflar teşkil edildi. Bu kadar  hayvanları düşünen insanlar.

İnsanlığın hayrına neler düşünmezler kii.

Sadece sadaka taşları desem yeter mi?

Vakıfların temel gayesi nedir diye soralım? Vakıfların gayesi , niyetler  sadece Allah rızasıdır. Vakıfların oluşurken insanlara faydalı olmak adına kurulmuşlardır.

Komşusu aç iken,  kendisi tok yatanın rahatsız olduğu topluma da bu yakışırdı. İnsanları kendi gibi düşünerek , sağda solda yüzsuyu dökmesinler diye zenginlerimiz vakfiyeler teşekkül ettirmişler.

Vakıf yöneticilerinin mutlak surette ehil kişiler olması gerekir. Vakfiye niçin kurulduysa o yönde hizmet sunar. Vakfiyenin kurucusunun arzu ve vasiyetinin dışına çıkmadan hizmet sunulmalı.

Vakıflar hayır sahibi kişilerin sayesinde ayakta  durmaktadır.Vakıf yöneticileri  güveni sarsacak davranışlardan uzak durmalı, tüm işlemleri belgelere kayıt etmeliler.

Şaibeden uzak olabilsin. İnsanların öğretimine katkıda bulunan vakıflarda var. Fakülteyi okurken birçok yerlere başvurmama rağmen burs takdir edilmemişti, yönetim kurullarınca.

Lise de devlet parasız yatılı olarak okudum.

Üniversitede gerçekten çok ihtiyacım vardı paraya. Aklımıza gelen, duyduğumuz yerlere başvurduk. Sonuç istediğimiz gibi olmadı.

Vakıflara ne kadar adres tespit ettiysem başvurdum , nedense ihtiyacım olmasına rağmen olmadı.

Ancak iyilik yapanları da hayırla anmamız şart.Burada başbakanlık bursunu düşünen, emek çeken, gecesini gündüzüne katarak çalışmalar yapan o dönemin vekillerine hayatta olanlara sağlıklı ömür diliyorum. Teşekkür ediyorum.

Başbakanlık bursunun bağlanma aşamasına kadar çalışmalarda bulunanlardan aramızdan ayrılanlar varsa,  onlara da Allah" tan gani gani rahmet diliyorum.

Çaresiz insanın dikkati veya ihtiyacı olan kişinin en çok önemsediği eksikliğini hissettiği alandadır. Arkadaşlarla haberleri takip ederken , başbakanlık tarafından burs başvurusu yapanlara imkân tanınıyor diye konuşuldu.

Geç haberim olmuştu. Ne yapıp ederek bursa  başvurmalıyım dedim. Evrakları hazırladım. Evrakların postayla yetişmesi imkânsızdı. Ankara" ya bilet aldım. Hemen evrakları yetiştirme maksadıyla bakanlığa gittim.

Yarım saat daha geç gitmiş olsam başvuru şansımı yitirecektim.  Neyse bu da böyle olacakmış dedim. Kimi arkadaşlar dedi ki,  nasıl garantisi olmayan burs için Ankara "ya gittin dediler?

Tüm belgelere gerçekleri yazdım. Allah belki yardımcı olur ümidiyle gittim ve evrakları son yarım saatte teslim ettim dedikçe kimileri güldü. Sonucu görmeden, sonuca ulaşılmış gibi davrananlardan hoşlanmam.

Sonuçların açıklanması için beklemeye başladım.

Neyse neticeler açıklandı, demek ki başbakanlık yetkiliklerinin kriterlerine  şartlarım uymuş ki, başbakanlık bursunu takdir ettiler

Sosyal yardımlaşma vakfının da az çok katkısı oldu. Onlara da teşekkür ediyorum. Yapılan iyilikler birileri tarafından mutlaka takdir edilir. Başbakanlık bursundan başka hiçbir kuruluştan yardım nasip olmadı.

O sıkıntılı günlerde bize burs takdir eden insanları bir kez daha minnetle anıyorum. İyilik yapan iyilik bulur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.