1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Vaazlar ve Cemaat
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Vaazlar ve Cemaat

A+A-

Aslına bakılırsa haberi okuduğumda ümitlenmiştim. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan resmi yazının içeriğinden dolayı çok sevinmiştim.

Müftülüklerin bulundukları çevredeki ilmen yeterli imam, müezzin, ilahiyat fakültesi mezunları ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, emekli müftüler cemaate bilgi aktarabilecekti.

Ramazanı şerifin feyiz ve bereketinden hem cemaat, hem de dini öğretim ve eğitim almış olan birikimine güvenen kişide hissedar olacaktı.  Belki uygulayanlar vardır.  İnsanlar aynı konuşmalardan hoşlanmadıklarını yetkililere iletiyorlar.

Her alanda olduğu gibi vaaz konusunda da liyakat, ehliyet bulunma şartıyla kürsüye çeşitli yüzlere fırsat verilmelidir.

İl ve ilçelerde ki din görevlilerinden ve de hizmetlerinden şikâyetçi değiliz. Fakat gözlemlerime göre müftülerimizin, imamlarımızın,  müezzinlerimizin daha bir halkla beraber olması gerektiğini düşünüyorum.

Camilerde halkla iç içe olmaları arzularımızdandır. Camiinin kelime anlamı toplanılan yerdir. Basit bir yer değildir camiiler.

İlçemizden ayrılmış olan birkaç müftü beyle cemaatle, halkla birlikte oturarak, çay içmeyi konuşmuştuk. Güzel dilek ve arzularımız ne yazık ki hep sözlerde kaldı. Fakat bir türlü gerçekleştiremeden tayin oldular, ilçemizden ayrıldılar.

İlk gelindiğinde görevliler kaynaşmaya, oturmaya, çay içmeye, sosyal faaliyetlere açık olduklarını ifade ediyorlar. Cemaate sıcak mesajlar veriyorlar.

 İlk aktivite isteyen, bir şeyler yapılmalı diyen kişi nasıl oluyor da göreve başladıktan sonra kabuğuna çekiliyor? 

Yardımlaşmamızın, birbirimize destek olmamızın şart olduğunu bilmeyen yok. Gelgelelim dilimizde olan cümleyi bir türlü işletemedik.

İl ve ilçelerdeki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri olarak sorumluluğumuz daha ağır olduğunu düşünüyorum. İmam hatip lisesi mezunu olarak daima çevrem beni hep hoca görür. Hareketlerimde, sözlerimde dikkatli olmam gerektiğini unutmamaya çalışırım.

Dini suallerini yöneltirler. Hocaya sorsanız cevabını verirdi dediğim de, hocam ben sana sormak istedim diyerek mesaj veriyor birçok kişi.

Paylaşımcı olmalıyız ki bizler, çevremizde bizden bazı konuları numune edinsinler. Özellikle paylaşımcılık noktasında ramazanı şerifte vaaz kürsülerinde imam hatip lisesi öğretmenleri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin de görev almaları gerektiğini düşünüyorum.

İletişimle samimiyet gelişir. Kurumlar olarak maalesef halkımızdan kopuğuz. Herkes kendi kabuğuna çekilerek sadece görevini ifa etmeyi düşündüğünden olabiliyor beklide.

Dini bilgiye insanlarımızın ihtiyacı var.

Camii görevlilerinin uzun süre camii de bulunacaklarını belirten haberi okuyunca mutlu olmuştum. Ne yazık ki, muradımıza ulaşamadık.

 Cemaatine sahip çıkan görevliler vardır. Bunun yanında olsa da olur, olmasa da olur diyenlerde var. Sürekli camiye devam eden kişiyle tanışılmalı, derdi dinlenilmeli, sualine cevap verilmeli.

Halkımızın dini kurumlara teveccühüne değinecek değilim. Ramazanı şerifin insanlara faydalı olmasının planını müftülerimiz yapmıştır. Öyle düşünüyorum.

Geçen yıl doğum yerim olan ilçeme ramazanı şerifte gittiğimde cemaat kendi aralarında anlaşarak yatsı namazından önce ve sonra çay içmeleri için organizasyon yapmışlar. Yatsıdan sonra bana da nasip olmuştu.

Ne kadar hoşuma gitmişti. Hep lise çağımda bizim mahallemizde de cemaatimiz toplanarak çay içseler diye düşünürdüm. Cemaatimiz namazdan sonra çarşıya gider herkes farklı masalara otururdu. Kimisi de gidemezdi.

Fakat mahallemizde çay ocağının faaliyete geçirilmesinden dolayı çok mutlu olmuştum. Umarım devam ediyordur. Cemaatin bir araya gelmesiyle insanlar tanışır,  kültürel etkileşim olur, hatıralar anlatılır, hiç duyulmayan hadiseler şaka yolluda olsa seslendirilir.

Doğru olan davranışlara devam edilmelidir. Vaazlara katılımın az olduğu gündemin birinci maddesi gibi geliyor. Vaaz konuları mı, vaazlar mı halkın merakını celp etmiyor anlamadım?

Konuşmacının kullandığı kelimeleri anlamayan insanlar konuşmacıya iltifat etmiyorlar. Başarı örneklerinin yolu takip edilirse aynı başarı yakalanır.

Bu yörede gelip geçen kişilerden bir kaçından bahsedilir. Aktiflikleriyle, girişimcilikleriyle, otoriteleriyle, liderlilikleriyle ve halkın içinde olmalarıyla hayırla yâd edilirler.

Birisinin vefat ettiğini biliyorum örnek olarak verilen hocamıza Allah rahmet etsin. Hayatta olanlara sağlıklar dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.