1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. UYUMSUZSAN DOĞRU AÇIK LİSEYE
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

UYUMSUZSAN DOĞRU AÇIK LİSEYE

A+A-

Bu gençler bizim, bu gençlik bizim ..Akıllı usluları da var, yaramaz kavgacıları da..Fakat ne yazık ki yaramaz olanları akıllı olanlara da engel olmakta ve eğitimi zorlaştırmaktadırlar.Peki ne yapmalı..Lisede uyum göstermeyen aykırı, şiddet yanlısı, kırıp döken, yakıp yıkan bir gençle nasıl başa çıkılmalı? Böyle gençlere açık lise yolu gözüküyor.Birçok ülkede de uygulanıyor bu yöntem..

 Türkiye`de de zorunluluk haline gelmiştir açıkçası..

Okulda saldırganlık ve şiddet olaylarının ortaya çıkmasını önlemek için başta idareciden yardımcı personeline kadar okulda görevli tüm çalışanlarda ortak bir disiplin anlayışının geliştirilmesi gerekmektedir. Psikolojik danışmanın seminer, kurs, konferans, kaynak kitap gibi eğitim çalışmalarıyla bu anlayışın oluşmasında etkin rol alması zaruriyetini unutmamak gerekir. Elbette ki alınan bütün önlemlere rağmen okullarda zaman zaman sorunlardan kaçınmanın mümkün olamayacağını fakat bu olayların en aza indirilmesi gerektiğini biliyoruz fakat bu konuda da şu çözüm önerilerini hatırlatmakta fayda görüyoruz;
Saldırgan davranışlar gösteren öğrencinin bu tür davranışlar yerine spor, bilgisayar, güzel sanatlar etkinlikleri, akademik çalışmalar gibi çeşitli alanlara yönelmeleri sağlıklı davranışlar geliştirmelerini kolaylaştırabilir. Okul idaresi ve okul psikolojik danışmanı öğrencilerin saldırgan davranışların yerine alternatif yeni davranışları öğrenmesinde rehberlik yapmalıdır.
Öğrencilerin hangi durumlarda nasıl davranmaları gerektiğine ilişkin bilgiler içeren kılavuzlar hazırlamalıdır. Bu kılavuzlarla kurallara uyulmadığı zaman hangi yaptırımlarla karşılaşacakları bildirilmeli ve bu yaptırımlar bütün öğrencilere aynı şekilde uygulanmalıdır.
Şiddet uygulayanlara ve kurbanlarına verilecek psikolojik yardım, saldırgan davranışların yerine daha uygun davranışları yerleştirecek becerilerin geliştirilmesine ya da kaçınma ve geri çekilme davranışlarının yerine atılgan davranışların yerleştirilmesine yönelik olduğu zaman daha etkili sonuçlar vereceği unutulmamalıdır.
Okulda meydana gelen şiddet olaylarının ve diğer suçların analiz edilerek, olaylar en çok ne zaman, nerede meydana geldiği, en fazla kimlerin karıştığı, sorularına cevap bulunarak, sonuçlara göre güvenlik önlemleri ele alınmalıdır.
Okula farklı yerlerden giriş yapılması engellenmeli, girişler belli bir kapıdan yapılmalı ve bu kapıda mutlaka denetim olmalıdır. Okulun güvenliğini artırmak üzere polis, itfaiye, acil servis gibi birimlerle hemen iletişim kurabilecek şekilde düzenlemeler yapılmalıdır.
Hem şiddete maruz kalan hem de şiddeti yapan öğrencilere yönelik psikolojik yardım hizmeti sunulmalı bu çalışmalar öğrencinin ailesi ve öğretmenleriyle işbirliği içinde yapılmalıdır. Saldırgan davranışlar gösteren öğrencilere karşı tüm okul personelinin öğrencinin ruh sağlığını dikkate alan ortak ve istikrarlı bir rehabilite programı sunulmalıdır.
Okullarda yaşanan şiddetle ilgili olarak diğer bir önerimiz ise; Suç işlemeyi, kavga etmeyi adeta alışkanlık haline getiren ve okula ve arkadaşlarına zarar veren öğrencilerin kaydının Açık Liseye alınması önerisidir. Okullardaki disiplin yönetmeliğinin suçu önleyici ve azaltıcı şekilde tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Yoksa okullarımız eğitim yuvaları görünümünden hızla uzaklaşmaya devam edecektir.
Öğretmenlerimizin okullardaki şiddet olaylarının azalmasını sağlamada önemli bir rolleri vardır. Fakat tüm önlemlere ve iyi niyete rağmen okulları esir alan ve adeta eğitim ve öğretim faaliyetlerini baltalayan şiddet ve çeteleşme olgusunun önüne geçmek için, suç işlemeyi, kavga etmeyi adeta alışkanlık haline getiren ve tüm rehberlik çabalarına rağmen okula ve arkadaşlarına zarar vermeye devam eden öğrencilerin kaydının Açık Liseye alınması gerekir. Birçok ülkede de uygulanan bu yöntem Türkiye`de de zorunluluk haline gelmiştir

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.