1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. UYGULAMALAR KURUMSALLAŞMALI
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

UYGULAMALAR KURUMSALLAŞMALI

A+A-

UYGULAMALAR  KURUMSALLAŞMALI

 

Beklenilen yönetmeliklerin bir an önce çıkmasını bekliyoruz.  Öğretmenlerimizin, eğitim çalışanlarının dile getirdikleri sıkıntılar vardır.

Karalar alınırken uygulanmasında pürüz çıkması muhtemel olan konularda acele edilmemelidir. Uygulanması için çıkarılan yönetmeliklerin ruhuna uygun şekilde hayata geçirilmelidir.

Bunlardan birincisi öğretmenler için bir kere yapılmış olan kariyer sınavıdır. Kariyer sınavının çıkan yönetmeliğine göre sınav yapılmış olmalıydı.

Kazanan öğretmenlerin tamamı kariyer sınavı sonunda elde etmiş olduğu mali hakkını almak istiyordu. Sonradan çare bulundu. Fakat yeterli değil.

Görev de yükselme sınavlarının da tamamıyla sistemleşmesi, kurumlaşması gerekiyor. Bakanlarımız değişmiş olsa bile konulan kuralların temeline dokunmadan güncellenerek uygulanmalıdır.

Sistemin kendisiyle değil tali konulardaki düzenlemelere hiç kimsenin sözü olmaz. Hakkaniyet çerçevesinde olan uygulamalara hiç kimse ses çıkarmamalıdır. 

Sistemsizliğimizden kaynaklanan birçok emeğimiz, paramız bu güne kadar heba olmuştur. Sistemi ikame etmeliyiz ki, oradan başka yere tayin olan görevlinin aynı istikamette işleri devam ettirmelidir.

Sistemi yerleştirmediğimizden kurulan tesisler, yapılan sahalar, voleybol saha ve fileleri eriyip gitmektedir.

Köylerden geçerken dikkat ederseniz otların bürüdüğü futbol sahaları görürsünüz. Kale direkleri görürsünüz. Paslanmıştır, deve dikenleri sarmıştır.

Sahanın ebatlarına baktığınızda standart statlar ölçüsündedir. Orada görev yapan geçmişteki öğretmen, eğitimci, idarecinin yatkınlığı olduğundan ve sporu sevdiğinden olsa gerek ki,orayı spor için hazırlamış veya hazırlatmıştır.

Bir başka sebep öğrendiklerini, doğruları gençlere aktarabilmek için spora yönlendirmesi gerektiği için uğraşmıştır.

Zorluklar çekmiştir. Cebinden harcama yapmıştır. Kendisi çevresi arkadaşları en değerli zamanlarını harcamışlardır.

Gençlerin sporla ilgilenmeleri ve kahvehane köşelerinden kurtarma amacına matuf olarak, ideallerini yaşamak ve yaşatmak için çabalamıştır.

Eserlerinin iki günlük olmasını hiç kimse istemez. Harcanılan maddi manevi çabaların daimi olması istenir. Dilenir ki, eser kazandıran kişi benden sonra gelende bir adım öte götürür düşüncesindedir.

İşin içi öyle olmuyor. Yerine atanan kişi aynı istikamette düşüncesi varsa devam eder. Faaliyet kesintiye uğramaz. Eser devam eder ama sistemsizlikten olduğu için işlerimiz üç gün sonra emekler heba olacaktır.

Kurumsallaşmayı yerleştirmedikten sonra işlerimiz sorunlu olacaktır. Kişilerin duygu ve düşünceleri öne geçecektir.

Kurum olunursa kim gelirse gelsin kurumun işleyişi değişmez. Yönetici değişir. Etkili isimlerin gören mevkileri farklılaşsa bile işleyiş ilk nasıl başladıysa öyle sürer.

Kurum haline gelen şirketlerin yöneticiye endekslenme olmaz. Yönetici kendini kurumun kuralların endeksler.  Kişiden kişiye uygulamalar farklılık arz etmez.

Yöneticilerin kimisi izcilikten taviz vermez. Onun yerine gelen turnuvaları önemser. Bir başkası geldiğinde resmi yazışmaları ve resmiyetten başka konu ilgilendirmez kendini.

Kurum olunmuş olsaydı ilk ve son yöneticinin uygulamaları paralel olurdu.  Kurumun temel dinamiklerine sahip çıkmalıyız. Değişime açık olunmalı, uygulamalarda sıkıntı olmaması içinde karaların süzgeçten geçirilerek yayınlanmalıdır.

Tedirginlik yaşanılmamalıdır. Bugün çıkan yönetmeliği ertesi gün idari mahkemeye götürme fırsatı vermemeli. Diyanet işleri başkanlığını son yönetmeliğini kimse okumadan mahkemeye götürüldü.

Öğretmenlerimizin , eğitim çalışanlarının kariyer ve görevde yükselmenin standarda bağlanmasını ve kurumsallaşmasını istiyoruz.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.