1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. URUGUAY’DA OTURUM İZNİ ALABİLMEK İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN ADIMLAR
URUGUAY’DA OTURUM İZNİ ALABİLMEK İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN ADIMLAR

URUGUAY’DA OTURUM İZNİ ALABİLMEK İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN ADIMLAR

Uruguay için oturma izni almak isterseniz diğer ülkelerde oldu gibi birçok çeşit bulunmaktadır.

A+A-

Uruguay’da oturum izni almak isteyen bir kişi daha önce bu ülkeye giriş yapmış olmalıdır. Bu uygulamayı gerçekleştiren kişiler için avantaj sunacaktır. Uruguay’da hükümet işleri ile ilgilenen bölüm Direccion Nacional Migracion bölümüdür. Bir diğer ismi ile DNM göçmenlik olarak da bilinmektedir. Eğer daimi oturum hakkına sahip olmak istiyorsanız bu da belgelerinizi teslim ettikten sonra 1 ila 2 yıl kadar bir süreye daha ek olarak işlemektedir.

 Uruguay’da ikamet etmek isteyen kişiler pasaportlarının bir örneğini gökmenlik niyet mektubu ile birlikte göndermelidirler. Daha sonra bir onay alacaksınız. Bunu onay aldıktan sonra polis geçmişinizde kontrole çağırılacak ve tıbbi muayeneye tutulacaksınız.  Daha sonra elinizde bulunan maddi imkânlarınızın kanıtını sunmanız gerekecektir. Son onay işlemlerinizi beklerken dilerseniz size geçici bir kimlik de tahsis edilecektir.  Vatandaşlık hakkına sahip olmak için daha detaylı bilgilere https://vatandaslik.com.tr/ adresinden de elde edebilirsiniz.

 Uruguay için oturma izni almak isterseniz diğer ülkelerde oldu gibi birçok çeşit bulunmaktadır.

 Rentista vizesi sizin ve aileniz için gelir gerektiren bir vizedir. Tek bir kişi için aylık 1500 dolar kadar bir getiri yeterli olacaktır.

 Çalışan vizesine sahip olmak isteyen kişilerin Uruguay’da bir işveren ile sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca şirket ile ilgili noter onaylı belgeler ve aldığınız maaş ile beraber çalışma sürenizi de sunmanız gerekecektir.

 Bazı kişiler de bağımsız girişimciler vizesi başvurusunda bulunmak isteyebilir. Bu vizeye sahip olmak için işinizle ilgili yeminli bir noter onaylı belgeye ihtiyacınız olacaktır.

 Din görevlileri vizesi için noter yerine daha çok kilise sertifikaları kullanılmaktadır. Bunun için de kiliseden alacağınız belge ile maddi desteğinizi destekleyen belgeleri alarak başvuru yapabilirsiniz.

 Ayrıca öğrenciler için de bazı şartlar gereklidir. Orada maddi desteğinin yeterliliğini gösteren ve nerede yaşayacağı ile ne eğitim alacağını destekleyen belgeleri sunması gerekecektir.

Başvuru yapmak için yapacağınız ilk şey bütün belgelerinizi hazırlamış olmanızdır. Bunlar doğum belgeleriniz, evlilik belgeleriniz ve polis kayıtlarınızdır. Aldığınız belgeleri Uruguay Konsolosluğunda onaylatmış olmalısınız. ABD vatandaşları için F.B.I polis raporlarının yerine de arka plan kontrolleri istenmektedir. Bunu temin etmek için de ABD’den yasal bir kopya alabilirsiniz. Gelirinizin belgesi de Uruguay’da profesyoneller tarafından incelenmeye alınacaktır. Uruguay’a turist olarak giden kişiler 90 günlük bir zaman dilimi içerisinde bir göçmenlik dilekçesi vermelidir. Bu dilekçenin amacı ise göçmenlik başvurularının değişikliği konusundadır. Uruguay’da adınızı, doğum tarihinizi, bulunduğunuz yeri, adresinizi ve doğum tarihinizi de yazarak bir dosyada toparlamalısınız. Ayrıca içerisine giriş kartınızın kopyası ile birlikte Uruguay’da neden ikamet etmek istediğinizi anlatan belgeleri koymalısınız.

Dünyanın en eski tiyatro binaları ile beraber en eski opera salonları da burada bulunmaktadır. Mutlaka gezip görmeniz gereken güzel bir yerdir. Gitmeden önce küçük bir araştırma için gezilecek.org adresini de ziyaret edebilirsiniz. Uruguay’da çok güzel caz festivalleri gerçekleştirilmektedir. Genellikle Uruguay modern Avrupa’ya benzetilmektedir. Kendine has güzellikleri olan ekonomik ve güzel bir ülkedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.