1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. UNUTULAN UNUTULMAZLAR
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

UNUTULAN UNUTULMAZLAR

A+A-

               UNUTULAN UNUTULMAZLAR:

 

               Şöyle 11 yıl öncesinin Ocak 14’üne gittiğimizde, Avusturya SBS Radyosu’nun bilmem hangi frekansına girebildiğimizde, siyasi iştahsızlık bilmez bir siyaset mühendisimizin şu sözleri takılacaktır kulaklarımıza. “Sayın Öcalan düşüncelerinin değil, almış olduğu kellelerin hesabını veriyor”

 

               31 Mart 2003 tarihlerine kadar gerilere gittiğimizde The Wall Street Journal gazetesi’nde her fırsatta muhafazakârlığını dilinden düşürmeyen yine aynı siyaset mühendisimizin, "Irak'ta savaşan ABD'li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz." İfadelerine takılacaktır gözlerimiz.


               Yine aynı dönemlerde Başbakanlık da yapmış, bugünlerin en yüksek yönetim şerefesinde nöbetini tamamlamakta olan bir büyüğümüzün de “Dünya barışı için, barışı korumak için, son 50 senede dünyada en çok Amerikalılar kendi çocuklarını feda etmişlerdir” sözlerine şahit olacaktır merhamet melekelerimiz.

 
               ABD’nin Savunma Bakan yardımcısı Paul Wolfowitz Irak işgalinden üç ay önceki Türkiye ziyaretinde: “Biz Irak’a müdahale konusunda tereddüt ediyorduk, Sayın Tayyip Erdoğan bize cesaret vermiştir” sözleri; yine unutulan unutulmazlarımızdandır belki de.

 

               Her fırsatta Türkiye’nin mozaik olduğundan bahseden, onlarca etnik unsur adını beş vakit diline pelesenk eden, bu etnik unsurların ise birer zenginlik olduğunu kaydeden Sayın R. T. Erdoğan, 30 milyon Müslüman Doğu Türkistanlının yaşadığı coğrafyayı umursamamıştır. Türkiye’nin coğrafi olarak 5 katı büyüklüğünde olan Türklerin Ata yurdunu ve yaşayanlarını göz ardı ederek, Komünist Kızıl Çin’e yaptığı resmi ziyarette aynen şöyle demiştir. “Tek Çin anlayışını destekliyoruz. Çin’in toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin herhangi bir tereddüdü yok, saygısı vardır. Terörün dini, milleti, ırkı olamaz.” Demiştir.


               Türkistan konusunu istismar edip 57.Hükümeti Çin Cumhurbaşkanı’na madalya vermekle suçlayanların samimiyetsizliği ortaya çıkmıştır. Çin Başbakanı Zhu Rongji ile bir araya gelen Tayyip Erdoğan, Doğu Türkistanlıların neredeyse terörist olduğunu ima ederek "Türkiye olarak mevcut bir politikamız var. Tek Çin anlayışını destekliyoruz. Çin'in toprak bütünlüğü konusunda Türkiye'nin herhangi bir tereddüdü yok, saygısı var. Terörün dini, milleti, etnik kökeni olmaz. Terörizme karşı ortak mücadele etmeliyiz" demiştir.  Böyle bir açıklama Çin Başbakanını bile şaşırtmıştır. Tayyip Erdoğan'ın Çinlilere cesaret veren bu açıklamaların ardından Doğu Türkistan'ın Çinli Valisi'nin "Doğu Türkistan'da terörü bitirmek için her türlü şiddet ve baskıyı kullanacağız" yönünde genelge yayınlaması siyasetin unutulan unutulmazları arasında yerini almıştır.

 

               “Bütün Türkler yok edilmeden Hıristiyan dünyası rahat etmeyecek.” diyen Papa Cixtus’un heykelinin manevi huzurunda 29 Ekim 2004 tarihinde AB Anayasası’nı imzalayanların unutulmaz siluetleri yine unutulan unutulmazlar listesinde yerini almıştır.

 

               Fakir bir ailenin çocuğu olduğunu her fırsatta dile getiren ve Anadolu halkının da siyasete başladığı yıllarda kadir-kıymet bilir ve mütevazı bir yaşantıya sahip olduğunu takdir ettiği kıymetli R.T.Erdoğan’ın bugün hangi servet derecesine nail olduğu da yine unutulan unutulmazlar listesinde yerini almıştır bugün. Hoşça kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar