1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. UMRE KARDEŞLİKTİR…
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

UMRE KARDEŞLİKTİR…

A+A-

UMRE KARDEŞLİKTİR…

لِلّهِ وَالْعُمْرَةَ الْحَجَّ وَأَتِمُّواْ “Haccı ve Umre’yi Allah için tamamlayın.”Bakara-196 

Umre kelimesi, ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Ama alelade bir gezi demek değildir. Bir gezi ve gezinti demekte değildir. Umre; manasıyla bütünleşen ve büyüten, insanın hayatına hâkim olan bir dönüş noktasıdır. Dinî bir terim olarak umre, ‘Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safâ ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak suretiyle yerine getirilen ibadet’ demektir. Umre bir bakıma hayatı i’mar etmek, hayatı yeşertmek, hayata yeniden başlamak manalarını da teşkil etmektedir. Aynı zamanda uzayıp giden insanoğlunun hayatına Milat koyarak, ölümüne kadar yaşamını yeniden kulluk nazariyesinde istikamete sokmaktır. 

İlk ev, ilk mabed olan kabenin; ibda, ihya, inşa süreçlerini öğrenerek, nereye ve hangi yöne döndüğünü bilmesidir. Umre bir bakıma beytullahın içinde saklı, çıkarılmayı bekleyen gizli bir hazinedir. Bu hazineyi açığa çıkaracak olan ise, ne göz ve ne de kulaktır. Beş duyu organının dumura uğrayıp, kalp gözünün açılmasıyla temaşa edilecek hikmetler silsilesidir. Kalp gözünün açık olması demek, her olayı bir miraç bilip, her kişiyi Hızır kabullenmektir. İşte o zaman kalp gözü ummanın deryalarına açılacak, bilinmeyenin lezzetine varacak, tadılmayanı tadacak, görülmeyeni ise görecektir.

Yeşil Dadayımız’da başlatmış olduğumuz bu güzel hasletin 2015 ayağını oluşturan, umre programını ircaa ettik. Siyerin coğrafyasında, ayetin indiği mekânlarda, hac ve umre menasikinin(hac ve umre ibadeti esnasında yerine getirilmesi gereken vazifeler)tatbik edildiği mekânları gördük. Peygamberler tarihine ve en önemlisi Peygamber efendimiz (sav)’in tarihine yolculuk yaptık. İslam tarihinin mihenk taşı sayılan mikat mahallerinde ihrama girerek umreler yaptık. Siyerin coğrafyası ve bir dönüşüm ibadeti olan umre hakkında Medine-i Münevvere ve Mekke-i Mükerreme deki kardeşlerimizden istifade ettik, ilimlerinden faydalandık. Geçen yıl ahirete uğurlayıp, emaneti sahibine teslim ettiğimiz Tevfik BIYIKLI’ ağabeyimizin mezarını ziyaret ettik. Fatihalar okuduk. Daha yazamadığım bir çok güzellik ve hasleti beraber yudumladık Dadaylı kardeşlerimizle. 

Kardeşlerimizle dedim; çünkü her yolculuk bir kardeşlikle başlar. Her yolculuk bir hicrettir aynı zaman da. Bu manadan hareketle, umre ibadeti ve ziyareti bir KARDEŞLİK tir. Kardeşlik bağının kuvvetlenmesine birer vesiledir. Öyle değilmiydi? Efendimiz(sav)in hicreti. Medine-i Münevvere ye vardıktan hemen sonra seferi ve mukimleri kardeş ilan etmedi mi? Özetle bütün inanların kardeşliğini ilan etmedi mi? Bütün dünyaya… Asırlar sonra bizlerde, efendimiz(sav)in yurduna hicret ettik elhamdülillah. Ayetin mekânınaydı hicretimiz. Allahın beyti(evi) beytullahaydı seferimiz. Bu seferin neferleri, bizlerde Peygamber(sav)in öğütleriyle kardeşliğimize bir kat daha tat verdik, neşelendik.

Umre, anıları ömür boyu süren bir kardeşliktir. Yaratılanı hoş gör, yaratandan ötürü düsturunun yaşanarak öğrenilmiş halidir. İlmek ilmek işlenişidir kardeşliğin. Dünya görüşleri taban taban aykırı olanların, aynı minval üzere kelebekler olup koşmasının adıdır umre. Bu bağlamdan hareketle, önemli bir birlikteliktir umre. 

Umre hayatın tekrardan muhasebesini yapıp, deşarj olmak dolmuş hayata dair ne varsa biriken. Ve yeni bir sayfaya adanmış halet-i ruhiyeyle devam etmektir yaşamın ağır şartlarına. Özlemektir, sevgilenmektir, beklemektir, umut umut yeşeren ve filizlenen vuslata ulaşmak için kapılar aralamaktır. 

Umre; dilleri, ırkları, renkleri, kültürleri farklı insanların aynı secdeye alın koydukları ibadetin adıdır. Yolları beytullah ta kesişen, Rasulullahın(sav) dizinin dibinde şenlenen tarifi imkansız yaşanası bir münacattır. Diğerkamlık filizlerinin paye paye yeşerdiği, önce canan felsefesinin doruklara ulaştığı manevi bir iklimdir adeta. 

Yeşil dadayımızda yeşeren bu manevi iklim tomurcukları inşallah; önümüzdeki yıllarda da devam edip bir çığ gibi büyüyecek. Çünkü bizler sorunlarımızı ve halimizi Allah’ın Rasulüne(sav)’e iletmeye devam edeceğiz. Rasulullah’ı(sav) yeşil dadayımıza getiremeyeceğimize göre, yurttaşlarımızı siyerin coğrafyasına götüreceğiz. Götüreceğiz ki; filizlensin kardeşlik tohumları. Evs ve hazrec’in kardeşliği gibi kardeş olalım. Bu kardeşliğimizi hiçbir dünyevi çıkar ve menfaat ilişkileri bozamayacak gök kubbeyi dolduracaktır.... Ancak bu şekilde düzelecek dünyamız ve ahiretimiz. Bu şekilde şenlenecek güzelim dadayımız.

Hayatın bizleri daraltmadığı, her anımızın umre neşesiyle, kardeş havası içinde geçtiği zaman dilimleri geçirmeniz dileklerimle; sağlıcakla kalın efendim…

Yüzünüz Hep Gülsün…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar