1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ulusalcılar hilali bayraktan ayırmak istedi
Ulusalcılar hilali bayraktan ayırmak istedi

Ulusalcılar hilali bayraktan ayırmak istedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobani, 6-7 Ekim ve çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağını söyleyen Davutoğlu, 28 Şubat'ta İslam'ı temsil ettiği için 'ulusalcıların hilali bayraktan ayırmak istediklerini' ifade etti.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Diyarbakır ilk kongresinde yaptığı konuşmada Kobani, 6-7 Ekim eylemleri ve çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.


'Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağını' söyleyen Davutoğlu, 6 Ekim'de Kobani eylemleriyle başlayan ve güneydoğu illerinde karşıt görüşlü gruplar arasında çatışmalara dönüşen olaylarla ilgili de, "Provakatörler 6-7 Ekim Kobani olayını çıkardılar. Bir gencimizi balkondan attılar. O olaylar Kobani için çıkmadı" dedi.

Davutoğlu 28 Şubat'a da atıfta bulup 'ulusalcıların 28 Şubat'ta İslam'ı temsil ediyor diye hilali bayraktan ayırmak istediklerini' söyledi.


Davutoğlu Kobani eylemleriyle ilgili sözlerini de şöyle sürdürdü: "Buradan Kobani'ye ve Suriye'nin bütün illerine kentlerine selam ediyorum. 200 bin kişiye sahip çıkan bir ülke Kobani'yle ilgilenmez olur mu? Kobani'ye sahip çıkıyorsak, Bayırbucak'taki Türkmene de Musul'daki Arap'a da sahip çıkacağız. Hristiyan'a da, herkese sahip çıkacağız."

Geçen yıl Ekim ayının başında aralarında Van, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep ve Bingöl'ün de bulunduğu güneydoğu illerinde Kobani protestolarının karşıt gruplar arasında çatışmaya dönüşmesi ve güvenlik güçlerinin de müdahalesiyle 35 kişi ölmüştü.

'Gezi provokasyonu yaptılar'

Davutoğlu çözüm sürecine ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

"Rahmetli (Turgut) Özal da zamanında bir çözüm süreci başlatmıştı. O sürecin önemli isimlerinden Eşref Bitlis rahmetliyi şehit ettiler. Arkasından da Özal vefat etti ve o çözüm süreci akamete uğradı. Ardından rahmetle andığımız Gaffar Okan'ı…"

"Rahmetli (Necmettin) Erbakan çözüm için çaba sarf ettiğinde 28 Şubat süreci başlatıldı. 2005'te Diyarbakır konuşmasıyla çözüm süreci tekrar ihsas edilmeye başlandığında 2006'da Cumhuriyet mitingleri tertip edildi. Devlet içindeki çeteler 90lı yıllardaki gibi karanlık bir dönemi başlatmak istedi."

"MİT müsteşarımıza kumpas kurdular. Biz yılmadı. Çözüm sürecine ivme kattık. Silahlı unsurlar Türkiye'yi terk etmeye başlamışken Gezi provokasyonları yaptılar ve bir anda bütün ülkeyi karanlığa boğmak istediler. Çözüm süreci yasası çıkarttık, süreç yasal bir çerçeveye oturdu (…) Çözüm süreç her ne olursa olsun başarıya ulaşacak."

HDP: Süreci zorlayan politikalardan vazgeçilmeli

Diğer yandan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise Kandil'de KCK yetkilileri ile yaptıkları toplantı sonrası Cuma günü yayımladıkları mesajda hükümete "Süreci zorlayan tehlikeli politikalardan vazgeçmesi" çağrısında bulunmuştu.

Kandile giden HDP heyetinin açıklamasında "KCK yetkilileri, AKP hükümetinin hala müzakere sürecine ciddi yaklaşmadığı ve süreci kalıcı çözüme götürecek takvimlendirmeyi aşındır tutumunun devam ettiğini ifade etmiştir" dendi.

Heyet, "Bu durumu aşmak için, zaman kaybetmeksizin sürecin hızlandırılması, süreci zorlayan uygulamalardan AKP hükümetinin vazgeçmesi gerektiği belirtilmiştir" ifadelerini kullandı.

'Yeni Orta Doğu'yu hedefliyoruz'

Davutoğlu Diyarbakır'daki konuşmasında Cizre'de yaşanan olaylara da değindi ve Kobani eylemlerinin ardından durumun sakinleştiğini belirtip "Bu kez de Cizre provokasyonları oldu (…) Ama bilinsin ki her bir Cizreli bizim kardeşimizdir" dedi.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk ulusalcılar diyor ki Selçuklu'yu, Osmanlı'yı, Osmanlıca'yı unutun gelin tarih öncesi bir medeniyet inşa edelim. Kürt Baasçıları da unutun o İslam asırlarını daha öncesine Medlere, Perslere gidin diyorlar. Ama bilsinler ki Anadolu'nun mayası İslam mayası teyhit mayasıdır."

"Türk, Kürt, Zaza yiğitler yine yan yana olacaklar (…) 28 Şubat'ta hilal İslam'ı temsil ediyor diye hilali bayraktan ayırmak isteyen Türk ulusalcılar çıktı. Bu al bayrak dünyada mazlumların tevhidin bayrağıdır. Bizler hilalin temsil ettiği İslam'ı temsil etmeye devam edeceğiz. Yeni Orta Doğu'yu hedefliyoruz. Suriye'deki zalimlere karşı her yerde Türklerin, Kürtlerin ve Arapların oluşturduğu yeni bir Orta Doğu istiyoruz."


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.