1. YAZARLAR

  2. Eda Karaduman

  3. Ücretli Özel Eğitim Öğretmenlerinin Sıkıntıları
Eda Karaduman

Eda Karaduman

Yazarın Tüm Yazıları >

Ücretli Özel Eğitim Öğretmenlerinin Sıkıntıları

A+A-

3 Aralık Dünya Engelliler Günü... Günün anlamı bakımından engelli kardeşlerimizin sorunları konuşulur. Ben sizlere farklı olarak engelli çocuklarımızın eğitimini üstlenen ücretli öğretmenlerin sıkıntılarını paylaşmak istiyorum. 

Oturduğum semteki okullarda çalışan 130'a yakın özel eğitim öğretmeninin sadece 17 tanesi kadrolu bunun 9'u sınıf öğretmenliğinden geçmedir.

Devlet, kadroda görev yapan öğretmenine 4 bin TL gibi maaş verirken, ücretli özel eğitim öğretmenine bazı aylar 1000 TL'yi bile bulmayan maaş vermektedir. Tabi bununla kalmıyor. Kadrolu öğretmenlerin sigortaları tam ve maaş üzerinden ödenirken, ücretlilerin tam çalıştığı ayda bile 15 gün ödeniyor. Yine diğer arkadaşlar ek ders ücreti % 25 daha fazla alırken ücretli ögretmene bu hak tanınmıyor .

Öğrencileri binbir sıkıntı içinde gezilere götüren ücretli öğretmenlere, öğretmenlere ücretsiz giriş sağlanan mekanlarda da öğretmen kartları yok diye ücret isteniyor.

Ücretli öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılardan bir tanesi de, her dönem başında farklı okullara yerleştirilme durumu oluyor. Öğrenci size siz öğrenciye alışıyorum derken bir bakmışsınız başka okulda başka öğrencilerlesiniz...

Milli bayramlarda görev alırsınız, bu çocuklarla program hazırlarsınız ama ay sonunda bir bakarsınız resmi tatil olduğundan ücretiniz kesintiye uğramıştır. Sıkıntılar bunlardan ibaret değil elbette...

Tecrübesiyle(17 yıl çalışan var) yıllarını vermiş, diğer öğretmenler gibi onlar da üniversite mezunu. İçlerinde çift diplomalı olan da var, alanında ayrıca  eğitimler almış donanımlı olanlar da var. 

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, engelli çocuklarımıza eğitim ve öğretim vermek gibi çok zor görevi üstlenmiş olan ücretli özel eğitim öğretmenlerine biraz daha dikkat çekilmesini istedim ve bu bağlamda artık ayrımcılığın son bulmasını ümit ettiklerini kamuoyu ile paylaşmak istedim.

NOT: Günün anlamına bianen özel eğitim kurumlarında ücretli öğretmenlik yapan öğretmenleri konu edilmiş olsa da bu sorunların hemen hepsi diğer branşlardaki ücretli öğretmenler için de geçerli olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

Özel eğitimde özel çocuklara eğitim veren tüm öğretmenlerimizi tebrik ederim. Çok önemli ve kutsal bir görevi üstlenmiş durumdalar. 

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla tüm engelli vatandaşlarımıza ENGELSİZ BİR DÜNYA dileklerimle günlerini kutluyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar