1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. UÇLARI ORTADA TOPLAMAK (2)
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

UÇLARI ORTADA TOPLAMAK (2)

A+A-

Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi çalışmaları kapsamında, bankalar, PTT, aracı kurumlar, sigorta ve emeklilik şirketlerine ''Uyum Programı'' zorunluluğu getiriliyor demiştik bir önceki yazımızda.. Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) tarafından hazırlanan ''Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Yükümlülüklere Uyum Programı Hakkında Yönetmelik'' taslağı son şeklini aldı.
Yönetmelik Taslağının önümüzdeki günlerde Başbakanlığa gönderilecek.
Konunun genişliği ve hassaslığı bakımından devam etmeyi uygun buldum .Umarım bana katılırsınız.

Aklama suçu ile mücadelede tüm ülkelerde bankalar, sermaye piyasası kurumları, sigorta şirketleri gibi mali kurumların yanı sıra muhasebeciler, noterler, emlakçılar gibi mali olmayan meslek gruplarına da önemli görevler yüklenilmektedir. Özellikle de aklama faaliyetinin yoğun olarak yapıldığı sektör olan mali sektörde faaliyet gösteren kurumlar çok çeşitli tipte müşterilerle karşı karşıya gelmektedir. Mali kurumları aklama faaliyetlerinde aracı olarak kullanma amacı güden müşterilerin tespit edilmesinde temel unsurlar müşteri tanıma politikaları ve şüpheli işlem bildirim sistemidir. Bu temel politika ve sistemler kapsamında eğitim, iç denetim, uyum görevlisi atanması ve fonksiyonları gibi unsurlar da büyük önem arz etmektedir.

   Aklama ile mücadelede, ekonomik olaylarla ilgili işlem yapan kişi ve kurumların yaptıkları işlemler konusunda yetkili mercilere bildirimde bulunmaları önleyici tedbirler kapsamında büyük önem arz etmektedir.

Bu bildirim genel olarak iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi, ekonomik olayların özelliği göz önünde bulundurularak, belirlenen belli bir tutarın üzerindeki nakit işlemlerin bildirimidir. İkincisi ise, herhangi bir tutarla sınırlı kalmaksızın, aklamaya yönelik olduğundan endişe edilen ve buna yönelik emarelerin mevcut olduğu durumlarda yetkili makamlara yapılan şüpheli işlem bildirimidir.

Ülkemizde aklama ile mücadele mevzuatı çerçevesinde, bildirim olarak şu anda sadece şüpheli işlem bildirim usulü geçerlidir. ''Uyum Programı'' zorunluluğu şüpheli işlem bildirim usulune yardımcı olacak daha da geniş kapsamlı kullanılacağı için, aklamanın  tüm uçlarını ortaya toplamaya yarayacaktır. Yükümlülerin yapacağı şüpheli işlem bildirimleri; Yasadışı fonların yükümlüler aracılığıyla akışını önleyecek ve ulusal ve uluslararası çapta ülkenin ve yükümlülerin itibarını koruyacaktır. Aklama faaliyetlerinin ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır. Yükümlülerin kötü amaçlar için ve aklamada aracı olarak kullanılmasını önleyecektir. Yasal bir yükümlülük yerine getirilmiş olacaktır. Dolayısıyla yükümlüler yasal risklerini azaltmış olacaktır. Aklama yöntemlerinin ve eğilimlerinin tespit edilmesini sağlayacaktır.

Yükümlüler tüm hesaplar için olağandışı ve şüpheli faaliyetleri tespit etmek amacıyla uygulamada sistemler geliştirmelidir. Belli işlem tipleri, yükümlülere müşterinin yürüttüğü faaliyetin olağandışı ya da şüpheli olup olmadığı konusunda uyarıda bulunur. Bu tür işlemlere görünürde ekonomik ya da ticari bir dayanağı olmayan veya müşteriden beklenmeyecek kadar büyük miktarda nakit içeren faaliyetlerin yürütülmesi örnek olarak gösterilebilir.

Yükümlüler, müşterilerin karakteristiklerine göre bir işlemin anormallik derecesini içeren analizler geliştirmelidir. Müşteri tarafından beyan edilmiş olması gereken ekonomik–mali profil ile yapılan işlemin uygunluğunu değerlendirmek için yükümlünün elinde bulunan müşteri ile ilgili diğer bilgiler karşılaştırılmalıdır. Müşterinin ekonomik öneme haiz bir faaliyet yürütmediği neticesine varılır ise yapılan işleme özel dikkat gösterilmelidir. Gerek mali profil bakımından gerekse yükümlünün faaliyet alanı itibariyle istifade edilen araçlar bakımından, müşterinin şahsi karakteristiği ve normal işlemleri ile bağdaşmayan ve bir gerekçesi olmayan durumlar şüpheli işlem bildirim prosedürünün devreye sokulmasını gerektirmektedir.

Yükümlüler müşterilerinin fonlarının suçtan elde edildiği ya da terörizmin finansmanı ile bağlantılı olduğundan şüphelenmeleri ya da şüphelenmeleri için bir neden bulunması durumunda, bu şüphelerini şüpheli işlem bildirimleri ile Mali Suçları Araştırma Kurulu"na (MASAK) bildirmelidir. Şüpheli işlemlerde herhangi bir limit söz konusu olmayıp teşebbüs aşaması dahil tüm şüpheli işlemler bildirilmelidir.

Uyum zorunluluğu aşağı yukarı bankalar, PTT, aracı kurumlar, sigorta ve emeklilik şirketlerinin birlikte hareket ederek daha hızlı ve kısa yoldan suçun tespiti  için hareket edebilmelerine olanak sağlayacak bir yönetmelik..Umarım yararlı olur.Açıkçası her yeni uygulama sonrası kötüye kullanma olaylarını da duymuyor değiliz.Karamsar olmayalım ve bekleyelim ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.