1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. TÜRKİYE’NİN SORUNLARI. VE “BAK PARTİ” GERÇEĞİ
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE’NİN SORUNLARI. VE “BAK PARTİ” GERÇEĞİ

A+A-

  Anadolu’nun erdem ve irfan bayrağı, iman ve inanç rüzgârıyla beslenmiş bir müspet gençlikle buluşturulamazsa, milletimiz meyveden yoksun bir mahcubiyet ağacının istikbal dallarından ebediyete kadar yokluk ve hiçlik devşirecektir. Bunun içindir ki, gönül kapılarınız belki 100’lerce kez mütemadiyen bu köşeden tokmaklanmaktadır. Özür dileriz ama biz bunu yapmaya mecburuz!

 

  Ülkemizde cereyan eden çok derin olumsuzluklara rağmen, demokrasinin faziletlerinden olan sivil inisiyatifin de demokratik tepkimesi zaman zaman siyasi gündemimize oturabilmektedir. İşte bu pozitif gelişmelerden birisi; Türkiye’nin ve Anadolu insanının sorunlarına müspet bir gençliğin dinamosunu oluşturacağı medeniyet siyaseti olarak çok yakında kurulacak olan BAK PARTİ’dir. Açılımı; Büyük Anadolu Kalkınma Partisi olan bu siyasi hareket ülkenin başta siyasi, sosyal, kültürel ve iktisadi sorunları olmak üzere çaresizliği çekilen tüm çıkmazların çözüm adresi olacağı iddiası ile çalışmalarını sürdürmektedir. 

  Hani bu ve benzer millet reaksiyonlarının vücuda gelmesinde halk haksız değildir. Öyle ki, Türkiye’ye siyasi istikrarı getirdiklerini ısrarla meydanlarda haykıranların söylemleri havada kaldı. Türkiye siyasi olarak en zelil bir fetret dönemini yaşamaktadır. Bugünün görüntüsünde Türkiye2yi yönetenler, barışın, beraberliğin, birlikteliğin ve memleket huzurunun mayasını sulandırarak siyasi muvazenemizin balans ayarlarını aslına dönülemez hale getirmişlerdir.

  Ekonomik istikrarı getirdikleri iddiası ise, bir yalan rüzgârıdır. Ekonomik dengelerin tayininde hiçbir barometreye ve inisiyatif kullanma gücüne hakimiyet kalmamıştır. Türkiye’nin kader ve iktisadiyatı; kaç kullanımlık olduğu bilinmeyen, aylık, sanal ve uzatmalı yabancı tefeci finans kuruluşlarının insaf ve himayelerine terk edilmiştir.

  Türkiye’yi çok kısa vadede tehdit eden riskler noktasındaki bu iddiamızın en önemli göstergeleri olarak ifade ederiz ki, 10 yıllık ekonomi politikalarının eseri olarak iç ve borç stokumuz hızla artmıştır. Ülke insanı tek kuruş bile tasarruf yapamadığı bir buhran dönemine girmiştir. Borçlarımız hızla artmış, tasarruf oranlarımız düşmüş, işsizlik rakamları 10 yıldır aşağı çekilemediği gibi bir artış trendine yönelmiştir.

  Enflasyon hedefleri yıllardır tutturulamamış, ekonomi yönetimi, 75 milyon insanımızın kredi kartı, tüketici borçları ve sair mükellefiyetlikleri toplumumuzun sosyolojik ve psikolojik sorunlarının kaynağı haline gelmiştir. Özel sektör artan borçları karşısında hiçbir varlığa sahip olmayarak dağda üç koyunun, beş keçinin sahibi olarak bir çoban olabilmeyi bile özler hele getirilmiştir. Cari açık ateşi, memleket bacasını sarmış ve iktisadiyat tansiyonunu ülkemize beyin kanaması geçirtecek sınırlara taşınmıştır. Şimdi elindeki emanet ibriklerle kendi yarattıkları bu alev topunu söndürmeye çalışanlar, Türkiye gemisini azgın fırtınalarda batırmasalar bile sahildeki kayalıklara doğru hızla sürüklemektedirler. Öyle gözüküyor ki, diğer tüm siyasi partilerin olduğu gibi müstakbel “Büyük Anadolu Kalkınma Partisi” nin de Türkiye’nin problemleri üzerine söyleyecekleri olacaktır.

Selam ve Muhabbetlerimle,

Fahrettin KORKMAZ

Önceki ve Sonraki Yazılar