1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye’nin Algıları Araştırması Sonucu
Türkiye’nin Algıları Araştırması Sonucu

Türkiye’nin Algıları Araştırması Sonucu

German Marshall Fund (GMF) tarafından yapılan ‘Türkiye’nin Algıları Araştırması’na göre Türkiye kamuoyu olaylara nasıl bakıyor?

A+A-
German Marshall Fund (GMF) araştırmasında çıkan çarpıcı sonuçlar: 
GMF tarafından 4 Temmuz-13 Temmuz tarihleri arasında 1018 kişiyle yüz yüze mülakatlar yoluyla yapılan araştırmada katılımcılara ekonomi ve iç meseleler, Transatlantik ilişkiler, dış politika ve güvenlikle göç başlıklarında sorular yöneltildi.

 

Yüzde 47: Ekonomi daha kötü

 

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 47’si ekonominin son beş yılda daha kötü hale geldiğini söylerken, önümüzdeki 12 ay hakkındaki görüşleri sorulduğunda, yanıt verenlerin yüzde 44’üTürkiye’nin ekonomik durumunun daha kötüye gideceğini düşündüklerini söyledi.

 

En önemli meseleler: Ekonomi, işsizlik, terör, eğitim, göç

 

Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en önemli meselenin ne olduğu sorulduğunda ise yanıt verenlerin yüzde 28’i ekonomi, yüzde 23’ü işsizlik derken, bunları yüzde 16 ile terörizm, yüzde 7 ile eğitim ve yüzde 7 ile göç takip etti.

 

En güvenilir kurum: AİHM

 

Araştırma sonuçlarına göre Türkler Azerbaycan gibi Türkiye ile akrabalık bağları olan ülkeler dışındaki ülkeler için ve komşularının çoğu için genellikle olumsuz görüş sahibi olduklarını ifade ederken genel olarak uluslararası kurumlara da güven duymuyor.

 

En çok güvenilen kurumlar yüzde 44 ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve yüzde 39 ile İslam İşbirliği Teşkilat olurken, Avrupa Birliği yüzde 39 ile en fazla güvenilen üçüncü uluslararası kurum oldu. NATO ve Birleşmiş Milletler ise yanıt verenlerin sadece üçte biri tarafından güvenilir olarak nitelendirildi.

 

Araştırmada uluslararası finansal kurumlara duyulan güvenin daha da düşük düzeyde olduğu görülürken katılımcıların sadece dörtte biri Dünya Bankası’na güvendiğini söylerken, IMF’ye güvenenlerin oranı yüzde 16 olarak gerçekleşti.

 

Araştırmada Türkiye’nin uluslararası konularda kiminle işbirliği yapmasını istedikleri sorulduğunda katılımcıların yüzde 29’u yalnız hareket etmesini istediğini söylerken, yüzde 25’i Avrupa Birliği ülkeleriyle, yüzde 14’ü ABD ile işbirliği yapmasını istediğini belirtti.

 

Dış politika beğenilmiyor; yüzde 70: Önce kendi sorunlarımız

 

Araştırmaya göre göre katılımcıların yüzde 70’i Türkiye’nin önce kendi iç politika sorunlarıyla ilgilenmesini isterken, sadece yüzde 20’si Türkiye’nin Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya’da daha aktif bir rol oynamasını istediğini belirtti.

 

Katılımcıların yüzde 51’i mevcut dış politikayı onaylamadığını belirtirken, yüzde 41’i ise onayladığını söyledi.

 

Suriye’de müdahaleye onay yok

 

Araştırmada katılımcıların yüzde 57’si Suriye’de Esad rejimine karşı mücadele veren kuvvetleri destekleyecek askeri bir müdahaleye karşı çıkarken, yüzde 29’u askeri müdahaleyi desteklediğini belirtti.

 

Türkiye’nin bir tampon bölge oluşturmak üzere Suriye’ye birlik yollaması fikrine ise katılımcıların sadece yüzde 29’u destek verdi.

 

Yüzde 82: IŞİD tehdit; yüzde 73: Mülteciler dönsün

 

Katılımcıların yüzde 91’i Irak ve Şam İslam Devleti’nin bir ‘terör örgütü’ olduğunu söylerken, yüzde 82’si örgütün Türkiye için tehdit olduğunu belirtti.

 

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 84’ü Suriye’den gelen mülteciler konusunda endişe duyduğunu belirtirken, yüzde 81’i de göçmenlerin Türk toplumuna uyum sağlayamadığını belirtti.

 

Katılımcıların yüzde 68’i daha kısıtlayıcı bir mülteci politikası talep ederken, yüzde 73’ü de mevcut mültecilerin anavatanlarına dönmelerini talep etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.