1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye'de yargı bağımsızlığının teminatı kalmadı
Türkiye'de yargı bağımsızlığının teminatı kalmadı

Türkiye'de yargı bağımsızlığının teminatı kalmadı

Venedik Komisyonu, son dönemde yaşanan hukuk ihlalleri nedeniyle Türkiye'yi eleştirdi.

A+A-

Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nden, Türkiye'de son 2 yılda yaşanan hukuk skandallarıyla ilgili en sert eleştiri geldi. Konsey'in anayasal konularda danışma organı olan Venedik Komisyonu (VK), dün internet sitesinden yaptığı açıklamada Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) kararlarını mercek altına alarak Türkiye'de “yargı bağımsızlığını temin edecek yeterli güvenceler” kalmadığını belirtti.

 

VK, Türk yargı mensuplarından gelen talep üzerine 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları, silah ve mühimmat taşıyan MİT TIR'ları ve 25 Nisan'da Hidayet Karaca ile bazı polis memurları hakkında uygulanmayan tahliye kararlarına yönelik şikâyetleri inceledi. Komisyon, söz konusu 3 dosyanın Türkiye'de yargı bağımsızlığına açıkça müdahale edildiğini gösterdiğini belirtti. Komisyon, yargıya müdahaleyi sistematik hale getiren 5 maddeyi şu şekilde sıraladı: “Savcı taleplerinin ve mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi, uzun süre üzerinde çalıştıkları davaların savcıların elinden aniden alınması, hâkim ve savcıların keyfi bir şekilde başka mahkemelere tayin edilmesi, hâkimlerin verdikleri kararlar nedeniyle ihraç edilmesi, savcı ve hakimlerin verdikleri kararlardan dolayı tutuklanması.” HSYK'nın uygulamalarının bariz hukuk ihlali olduğunu savunan Venedik Komisyonu, “Tüm bu gerçekler Türkiye'de yargının bağımsızlığı için yeterli güvenceler bulunmadığını açıkça göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Açıklamada, hâkimler hakkında yeterli delil olmadan işlem yapılamayacağı ifade edilirken, “Venedik Komisyonu, HSYK'nın devam eden davalarda kararları nedeniyle hakim ve savcıları doğrudan hedef alan eylemlerinden endişe duymaktadır. HSYK'nın bu uygulamaları hukukun üstünlüğü ilkesinin temel kaidelerine terstir.” denildi.

 

Venedik Komisyonu, iktidara “Tutuklanan hâkim ve savcılara ilişkin kararların yeniden gözden geçirilmesi, yürütmenin HSYK üzerindeki etkinliğini azaltmak amacıyla yasal reform yapılması, HSYK'nın devam eden davalarla ilgili her türlü müdahalesinin yasaklanması, hâkimlere arzuları dışında tayin edilmelerini engelleyecek yasal ve anayasal güvenceler sağlanması” yönünde çağrı yaptı.

 

Yüzde 58'in kazanımları yitirildi

 

Venedik Komisyonu, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının ardından değiştirilen HSYK Yasası'nı da sert sözlerle eleştirdi. 15 Şubat 2014'te kabul edilen yeni HSYK Yasası'nın Adalet Bakanı'nı güçlendirdiği belirtilirken, “Bu adım 2010'daki anayasa referandumuyla elde edilen müspet kazanımları geriye çevirmiştir.” denildi. 10 Nisan 2014'te Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) yeni HSYK Yasası'nı Anayasa'ya aykırı bulduğunu hatırlatan Venedik Komisyonu, AYM'nin kararları geçmişe dönük uygulanamadığı için HSYK'nın aynı yapıyı koruduğu belirtildi.

 

Venedik Komisyonu nedir?

 

Venedik Komisyonu, 1990 yılında Sovyetler Birliği'nden ayrılan Doğu Avrupa ülkelerine Batı Avrupa standartlarında anayasalar hazırlayabilmeleri amacıyla kuruldu. Türkiye de, Avrupa Konseyi'nin anayasal alandaki danışma organı olan Venedik Komisyonu'nun kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Komisyon, 2008'de AKP'ye yönelik parti kapatma davasını eleştirmiş ve evrensel hukuka aykırı bulmuştu. Ayrıca, 2010 yılında AKP iktidarının referanduma götürdüğü anayasal reformları da olumlu bulmuştu. Referandum sonrası HSYK'nın yeni yapılanması da Venedik Kriterleri'ne uyumlu olarak nitelenmişti.

 

Yargıyı bitiren 3 müdahale

 

Venedik Komisyonu, 3 ayrı dosyayı Türk hakim ve savcıların şikayetleri üzerine inceledi. Bunlara ilişkin tüm HSYK kararlarının yeniden gözden geçirilmesi istendi. İşte VK'yı sistematik bir yargıya müdahale düzeni kurulduğu sonucuna götüren tespitler:

 

17-25 Aralık: VK, yolsuzluk soruşturmalarının savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç, Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl'le ilgili şikayetleri inceledi. Üst düzey yolsuzluk soruşturmalarına bakan savcıların kararlarının hukuka aykırı şekilde polis tarafından uygulanmadığı, ardından önce bu isimlerin görevden alındığı ve sonra da haklarında soruşturma açıldığı belirtildi.

 

MİT TIR'ları: VK, 19 Ocak 2014'te Adana'da silah ve mühimmat yüklü olarak yakalanan MİT TIR'larıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman, Süleyman Bağrıyanık ve Ahmet Karaca'nın HSYK tarafından önce tayin edildiği, daha sonra tutuklanmalarına izin verildiğini belirtti.

 

25 Nisan: VK, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 62 polis hakkında tahliye kararı veren hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'in tutuklanmasını ise endişe verici bulduğunu açıkladı. Eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer'in kararlarının hukuki olmasına rağmen uygulanmadığını belirtti. Komisyon, Başer ve Özçelik'in tutuklanmaları hakkında HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz'ın “Gecikme için özür dileriz.” şeklinde açıklama yapmasını da eleştirdi. Zaman 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.