1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. TÜRKİYE VE TÜRK MİLLETİ;
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE VE TÜRK MİLLETİ;

A+A-

TÜRKİYE VE TÜRK MİLLETİ;

              Coğrafi olarak Türkiye haritasını paylaşan tüm zümreler, özellikle son yedi yıldan buyana siyasi olarak, sosyal olarak ve iktisadi olarak bir buhran mengenesine yapıştırılmıştır. Böylelikle Türk Milleti; ucu açık bir müzakere kazanında, vicdansızca bir sorgu kuşatması altına alınmıştır.

               Bu diyarlarda bin yıldan beri barış içerisinde kader birliği ve talih ortaklığı yapan Kürt halkı gibi diğer tüm farklı kökten gelen halklar, Anadolu coğrafyasında Türk Milleti ile mecz olmuştur. Bu örnekten yola çıkarak, yine onlarca etnik kökeni farklı halklar; aynı ortak paydanın Türkiye topraklarındaki paha biçilmez zenginlikleri olmuşlardır. Bu onlarca farklı zümrelerden oluşan halklar; Bayrağı bir, Dini bir, Vatanı bir olan ve zengin ortak değer faktöriyelleriyle öz benlik ve kültürlerini mutlak değer addederek, meşru olan sosyal topluluk bedenlerini “Türk Milleti” adıyla isimlendirmişlerdir.

               Bu isimlendirme; Dünya coğrafyasında “Türkiye” adıyla çağrılan, bin yıldan beri şehit kanlarıyla sulanan, her etnik kökene tabi halklara vatan olan, Kafkaslardan Akdeniz"e bir kısrak başı gibi uzanan, Anadolu kelimesi göbek adı olan büyük kara parçasında anlam bulmuştur. “Türk Milleti” isimlendirmesi; bu coğrafyada yaşayan tüm halkların; gocunma ve kompleks sebebi saymadan yüzyıllar boyunca kullandıkları bir ortak türev adı olup, hak ve adil bir tekâmülleşme süreci içerisinde tarih tarafından mahşeri vicdanlarda patent altına alınmıştır.

               Bu gün rahatsızlığını duyduğumuz gündem konusu gelişmeler; ”Tarih tekerrürden ibarettir” söylemini hatırlatmalıdır hepimize. Tarihlerin 20. asrın başlarını işaret ettiği bir zaman aralığında benzer senaryo; bir dayatma kuvvetiyle İstanbul hükümeti üzerinde uygulamaya konulmuştur. İngilizlerle zoraki dirsek temasına giren İstanbul hükümeti ve içerideki bazı işbirlikçi güçler, Türk milletinin aleyhinde var gücüyle kullanılmaya çalışılmıştır.

               Doğuda bazı Kürt kökenli grupların tahrik ve kandırılmaları hesaplanarak, henüz harekete geçmeye başlayan milli direnişin gücü perdelenmeye çalışılmıştır. Ancak Anadolu"nun şehir, kasaba, köy, mezra, ova, dağ ve yamaçlarında filizlenen bağımsızlık alevi, Batı"nın her zaman kaleme aldığı sefil siyasi oyun ve tezgâhlarını boşa çıkartmıştır. İşgalci Batı emperyalizmine karşı, milletin vatanına bağlı, özgürlüğüne tutkun, imanın güneş yüzlü çocukları; topyekûn olarak kader birliği ederek geçtiğimiz yüzyılın ilk çeyreğinde bu son secdegâh Anadolu"da Türkiye cumhuriyeti"ni kurmuşlardır.

               Bu mücadelede, bu kurtuluşa giden müdafaa ve taarruz halayının beraberlik yemininde bir etnik uzlaşma olmamıştır. Girilen bu toplu mukaddesat ve vatan savunmasının sonunda bir-iki veya etnik kökenler sayısınca devletler kurma hesapları yapılmamıştır.

                Milli mücadele; zümrelerin hesaplayarak, tasarlayarak giriştikleri bir istiklâl kavgası değildir. Milli mücadele azminin temelinde; işgal ve manda düşüncesine karşı, her ferdin etnik köken ayırt etmeksizin ortaya koyduğu milli direniş harcı ve hareketi vardır.

               19.Yüzyılda Osmanlı"ya reform yap, Tanzimat"larla yeni açılımlar yap, seni Avrupalı yapalım diyen emperyalist Batı"nın haçlı ittifakı bugün ise; Türkiye cumhuriyeti"ne karşı aynı taleplerini yineliyorlar. Açılım yap! Seni birliğimize alalım! Açılım yap! Seni kültürlü ve çağdaş bir Avrupa Birliği"nin muasır üyesi yapalım diyen turnusol güçler, aynı kopya eylemleriyle bugün de Türkiye Cumhuriyeti"nin birliğini bozmayı amaçlamaktadırlar.

                Tanzimat"la başlayarak Osmanlı"yı yok edenler, şüphe etmeyiniz ki; Açılım"la başlayarak son yurdumuz Türkiye"yi parçalayıp yıkma hevesindedirler. Dikkatli değil, pür dikkat olalım.

               Unutmayalım ki Kültür emperyalizmi; emperyalistlerin kaba kuvvetlerinden daha ötede, vurucu güç olarak yedekte beklettikleri en güçlü silahlarıdır. Bu silahlarının mermileri: kullanılmaya müsait gafiller, kandırılmışlar, hainler, işbirlikçiler ve satın alınabilecek yandaş medyadır. Evet! Şimdi tam zamanıdır. Tüm tehdit ve tehlikelere karşı pür dikkat olmanın ve öngörülü olmanın şimdi tam zamanıdır. Hoşça kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar