1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. TÜRKİYE SİYASETİNDE BEKLENEN ALTERNATİF!
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE SİYASETİNDE BEKLENEN ALTERNATİF!

A+A-

TÜRKİYE SİYESETİNDE BEKLENEN ALTERNATİF! 

               Ülkemizin derinleşen sosyal, siyasal ve ekonomik çok yoğun sorunları nedeniyle her geçen gün daha da zaafa uğratılmakta olduğu bir siyasi süreçten geçmekteyiz. Türkiye"nin üzerine çullanan bu sorun yumaklarının çözümü noktasındaki çaresizliğe sessiz kalmayarak bu yolculukta  “ben de varım” diyen her bir vatandaş; Türkiye siyasetinin yakın geleceğindeki siyasi iradenin ortak belirleyicisi olacaktır. 

                Bu kötü yönetilen sürecin doğurduğu halk çaresizliğini sonlandırmak, ülkemizin içerisinde bulunduğu iç ve dış irtibatlı problemlerinin halli noktasında fikir beyan eden vatandaşlarımızın önerileri, yakın gelecekte şekillenecek siyasal iradenin program metinleri içerisinde yerini alacaktır.

                Coğrafi olarak Türkiye haritasını paylaşan halkımız, özellikle son sekiz yıldan buyana siyasi olarak, sosyal olarak ve iktisadi olarak bir buhran cenderesine konulmuştur. Türkiye"yi yönetenler; insanımızı içeride ve dışarıda layık olduğu itibar çıtasının çok aşağı seviyelerine düşürmüştür. Ülke insanı, uygulanan ekonomik politikalarla fakirleştirilmiştir ve derin bir çaresizliğe mahkûm edilmiştir. İşte Türkiye siyaseti; belki de Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kötü gidişata dur demek için bir ortak siyasal millet eylemini başlatmanın gayretine odaklanmıştır.  

                2002 yılından buyana artan iç ve dış borç rezervlerimiz yaklaşık 250 milyar dolar daha artarak 500 milyar dolar olan psikolojik travma noktasını aşmıştır. İşsizlik oranı; resmi olmayan miktarlar da dâhil edildiğinde %30 noktasını aşmıştır. Uygulanan dışa bağımlı ekonomik politikalarla, sanayi, tarım, hayvancılık ve tekstil sektörünün de içinde olduğu birçok ekonomik üretkenlik tasfiye sürecine itilmiştir. Yanlış ve dışarıdan öğütlü politikaların neticesinde, Türk tütünü"nün yerini Virginia tütünü almıştır. Türk mısırı"nın yerini Amerikan mısırı ve Türk pamuğu"nun yerini Yunanistan pamuğu almıştır. Böylelikle; bir zamanlar fevkalade yüksek kaliteler ile tarlalarımızda ürettiğimiz ürünlerin büyük bir kısmının ithalatçısı durumuna düşürüldük. Şimdilerde Türkiye; üretemeyen, dünya piyasaları ile rekabet edemeyen ve eksi seviyelerin altında seyreden bir büyüme hızı ile tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır. Bütün bu neticelerden ders çıkartacak Anadolu insanı, 21.asrın başlarında bugün demokratik çözüm çabalarına girmiş bulunmaktadır. İşte bu karanlık gecelerin sabahında aydınlık yarınları müjdelemek ve kötü giden bu menfi seyri engellemek için Ankara"da başlayan demokratik millet eyleminin yükselen ışığı, tüm bir millete kılavuz olma yolunda neredeyse harekete geçmiştir.

                Yine son sekiz yıldan buyana uygulanan gayri milli politikalarla; halk fukaralaştırılmış, alım gücü zayıflatılmış, yardım ve iaşe serumlarıyla, kömür ve gıda paketleriyle yardıma muhtaçlık olgusu, olağan bir yaşam tarzına dönüştürülmüştür ve bu durum da millete kanıksattırılmıştır. İşte bugün; dirençlerin tükenme noktasının ötesine geçildiği bir karanlık tarih aralığında yeniden bir özgüven şoklaması ile halkımıza yakışan tarihi vakar, Anadolu adlı umut dağının yamaçlarında yine milletimizin tecrübeleriyle yoğrulmuş öngörüsünün önderliğinde korkusuz bir dev olup, en yakın bir gelecekte ayağa kalkacaktır.

                Türkiye"nin yüz ölçümü alanı 779.452 km2 den ibarettir. Bu alanın 268.000 km2" si tarıma elverişli tarım arazisidir. Ancak çok hazin bir gerçeğimizdir ki; bu gün bu alanların yaklaşık 100.000 km2 si gibi büyük çoğunluğu yabancılara ait olan bankalara ipotek ve icra takiplerinin sonucunda el değiştirmiş durumdadır. Takip ve davaları sürmekte olan ve devir alınmayı bekleyen arazilerle beraber coğrafyamızın yaklaşık %20"sini bulan kısmı, yani yaklaşık 150.000 km2 si 2010 yılı sonuna kadar, cebri takipler neticesinde yabancı sermayenin ahtapot temsilcilerinin ellerine teslim edilecektir. İşte en kısa süre içerisinde bu kötü gidişata dur diyecek milletin siyasal iradesi ile bu Vatanı emanetindeki borcu telakki eden ve borcu ise; kutsalı ve namusu olarak yorumlayan aziz milletimiz, yine çaresizliğimizin çözüm adresi olacaktır.  

                Milletinin içindeki ateşi yüreğinde hissederek, ancak halkının eline verdiği meşale ile Türkiye"nin önünü aydınlatama gayretindeki milletin demokratik siyasal vicdanı, milletin menfaatlerini göz önünde tutacak bir milli politika ile Anadolu insanının kara yazgısını değiştirecektir. Milletin menfaatlerini göz ardı ederek siyaset arkında karanlık yosunlara tutunmuş ve halkın lehinde yol yürüyemeyen ve yürüttükleri yanlış politikalarla Türk Milleti"ni halsiz ve dermansız bırakanların siyasi ömürleri, çok yakın bir gelecekte milletin ortaya koyacağı kahir irade beyanı ile birlikte nihayete erecektir. Çünkü Türkiye siyaseti; Türkiye"de sefaleti ve teslimiyeti tarihin çöplüğüne gönderecek bir siyasal iktidarı sinesinden yeniden çıkarabilme iktidarına dün olduğu gibi bugün de sahiptir.

Önceki ve Sonraki Yazılar