1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. TÜRKİYE SİYASETİ; HARARETLE BEKLENEN BİR DÜRÜST LİDERE HAMİLE!
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE SİYASETİ; HARARETLE BEKLENEN BİR DÜRÜST LİDERE HAMİLE!

A+A-

 

TÜRKİYE SİYASETİ;

HARARETLE BEKLENEN BİR DÜRÜST LİDERE HAMİLE!

 

 

               20.asrın başlarında bu millet, tarihin ateş mazgallarında sorguya çekilmiştir. Geçtiğimiz asrın başlarında tarihin en eski milletlerinden biri olan Türk milleti; ateşten geçerek kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek ve ölmemek üzere âdeta çığlık çığlığa yeniden dirilmiş ve ayağa kalkmıştır. O gün herkes vatan, bayrak ve mukaddesat için birer fedai ve birer kahraman olmuştur. 

              

               O gün; dirençlerin tükenme noktasının ötesine geçildiği bir karanlık tarih aralığında yeniden bir özgüven şoklaması ile Türk milletine yakışan tarihi vakar, Anadolu adlı umut dağının yamaçlarında korkusuz bir dev olup ayağa kalkmıştır.

 

               O gün; Dünya"nın bilinen en eski kıtası Asya"da cihanın istikametini değiştirecek boyutta insanların artık yetişemeyeceği kanısının tüm dünyada yaygın olduğu bir dönemde. Avrupa"nın kadavrası makbere(mezara) layık diye nitelendirerek “Hasta Adam” gözüyle baktığı Türk milleti, bir teşkilatçılık devini, bir savaş ve siyaset dehasını, yani;  M.kemal ATATÜRK"ü bağrından çıkartarak benzer bu “deli saçması” nazariyelerin tamamını iflas ettirmiştir. Avrupalıların “Türkler cehenneme layıktır” sözüne M.Kemal ATATÜRK; “Türkiye Türklerindir” diye cevap vermiş ve bunu da Lozan"da tarihe altın harflerle kazımıştır.

 

               O gün ve takip eden süreçte önemli teşkilatçı şahsiyetlerin inanç ve imanla yoğrulmuş işaretleri ile muazzam millet eylemi başlamıştır. Büyük inanç şairimiz M.Akif ERSOY; Anadolu"nun her bir köşesini kendisine mihrap ve minber ederek, milletini ateşlemiş ve fukara bir millete aydınlık Anadolu"nun atideki tarifini yapmıştır. M.Akif ERSOY; yüreklerden zilleti, korkuyu kovmak adına son secdegâh Anadolu"yu, her ferdin beynine ve vicdanına İstiklâl Marşı"nın ilk kıtasında ifade edildiği gibi ölümüne ilmik ilmik işlemiştir. Öyle söylemiştir Akif;

 

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.


O benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
O benimdir, o benim milletimindir ancak!

 

               O gün; bir diğer milli teşkilatçımız Halide Edip ADIVAR ise; umutsuzluk ve çaresizlik hüsranını yaşayan Anadolu insanını, köy meydanlarında, harman yerlerinde ve cami avlularında örgütleyerek kurtuluşa giden güzergâhta yeni aktif dinamikler vücuda getirmiştir. Sultan Ahmet Meydanı"nda Türk milletine hitap eden şair konuşmasının sonunda:” Yedi yüz senelik minareler mavi semalarıyla bize baktığı bugünlerde, Osmanlı bayrağı için, vatanımız için, imanımız için, mukaddesatımız ve bağımsızlığımız için can vereceğinize yemin ediniz” diyerek toplanan kalabalığı ant içmeye davet etmiştir.1900"lü yılların ilk çeyreğinde milletimize kurulmuş o pusudan ve o ateş mazgallarından kurtuluş; yine bu milletin tarihi birikimi, siyasi sinerjisi, şevki ve gayretiyle mümkün olmuştur.

 

               21. asrın başlarında bugün ise; yine benzer bir çile cenderesine ve çaresizlik kapanına hapsolma tehdit ve tehlikesi ile karşı karşıyayız. Milletinin içindeki ateşi kendisi hissedemeyen, halkının eline verdiği meşale ile önünü aydınlatamayan,  milletin menfaatlerini göz ardı ederek siyaset arkında karanlık yosunlara tutunmuş ve halkın lehinde yol yürüyemeyen bu günün gaflet ve dalalet tellallarının siyasi ömürleri, çok yakın bir gelecekte nihayete erecektir. Çünkü Türkiye siyaseti; hararetle beklenen bir dürüst lidere hamile! Hoşça kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar