1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN DÜŞMAN OLUR MU ?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN DÜŞMAN OLUR MU ?

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk resmi ziyaretlerinden birini Azerbaycan'a yapıyor. Bunun anlamı, iki ülke ilişkilerinde yeni bir döneme giriliyor. Bu nedenle de Azerbaycan’dan peş peşe açıklamalar geliyor. Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Merkezi Başkanı Vügar Bayramov, " Erdoğan’ın ziyareti, Türkiye-Azerbaycan enerji işbirliğinin arttığı bir döneme rastlıyor. İki ülke, Azerbaycan gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyan Trans Anadolu Boru Hattını inşa ediyor. Böylece Türkiye'ye doğalgaz ihracatı 12,5 milyar m2’e varıyor.” şeklinde açıklıyor. Yeni Azerbaycan Partisi Ali Ahmedov: Türkiye ile ilişkilerimizin hiç bir şekilde bozulamayacağını bütün dünya görecek". Müsavat Partisi Başkanı İsa Gamber, Milletvekili Adil Aliyev, Milletvekili Prof. Dr. Musa Gasımlı gibi yetkililer aynı şekilde konuştular.

OBJEKTİFTEN TÜRKİYE AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ

31 Mayıs-1 Haziran 2012 arası İstanbul’da düzenlenen “Medeniyetler Buluşması toplantısı”na Ermenistan da davet edilince, Azerbaycan, bundan alınarak toplantıya katılmadı. Bazı siyasiler ve basın organları “Azeriler Türklerin kardeşidir, onları kırmamalıyız” şeklinde yorumlar yaptılar. Ancak uluslar arası ilişkiler böyle yürümüyor. İngilizler’in şu temel prensibi çok dikkat çekicidir: ''İngiltere'nin ebedi dostları ya da ezeli düşmanları yoktur.'' Uluslararası siyasetin böyle bir prensipten inşa ediliyor olması, mantıklı geliyor insana.. Azerilerle dostluğun ebediyeti, ve Ermenilerle düşmanlığın ezeliyeti de öyle. Bunlar hep yürümekte olan ilişkilere bağlıdır. Şimdi şapkamızı önümüze koyup Azerbaycan’ın Türkiye için yaptıklarına göz atalım: “Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları” ve ASALA terör örgütünün diplomatlarımızı katletmesi sırasında Azeri kardeşlerimiz sessiz kalmadılar mı? Ya PKK terörü ve Kıbrıs konusunda Türkiye'nin yanında yer aldılar mı? Bunlar yetmemiş gibi KKTC'ye direkt uçuş başlatmayı düşünerek sonra da vazgeçmediler mi? Durun daha var, Eurovision yarışmaları sırasında biz kardeşlerine sıfır puan vereceklerini söyleyerek tehdit etmediler mi?

KARABAĞ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNİ İSTEYEN VAR MI

Azerbaycan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Ferman Demirkol’un sözlerine dikkat edelim “Kardeş Azerbaycan için sıkıntı çekelim, ancak biz de hak etmediğimiz engel ve zorlukları da karşımıza görmeyelim.. Azerbaycan’a ait olan Karabağ’ı kimin işgal ettiğini iyi bilmek gerekir. Ermenistan işgal yapmaya ne ekonomik, ne askeri ve ne de psikolojik bakımdan müsait değildir. Karabağ, Ruslar tarafından işgal edilmiştir. İlham Aliyev, çevresini saran ‘çetelerden’ kurtulabilirse, bu sorunu daha rahat çözebilir. Bu çözümün anahtarı Putin ve Rusya’nın elindedir. Ancak, Karabağ sorununun çözülmemesinden birçok devlet

yararlanmaktadır. Ruslar, hem Azerbaycan’ı hem de Ermenistan’ı kontrolde tutabilmek için Karabağ sorununun çözülmesini istemez. Ermenistan’dan da iç politik nedenler ve diaspora baskısıyla bu sorunun çözülmemesinden her fırsatta yararlanmaktadır. Azerbaycan için de bir şey söylenemez mi? Azerbaycan iktidarı da iç istikrarsızlığına her zaman Karabağ’ı bahane göstermiyor mu? .

DEĞERLENDİRME

Türkiye ile Azerbaycan arası, tüm sorunlar ve açmazlara rağmen iki kardeş ya da sevgili ilişkileri gibidir. İki ülkenin insanları birbirlerini sevmekte ve sahiplenmektedirler. İşte güftesi Ferhadi ve bestesi Ali Selimi’ye ait Azeri Türkü, bunu yeterince iyi ifade edemiyor mu? Fikrimden geceler yatabilmirem, Bu fikri başımdan atabilmirem, Neyleyim ki sene çatabilmirem.. Ayrılık, ayrılık, aman ayrılık.. Her bir dertten ala, yaman ayrılık..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.