1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye için olumsuz tahmin!
Türkiye için olumsuz tahmin!

Türkiye için olumsuz tahmin!

OECD'ye göre Türkiye'de büyüme toparlansa da potansiyelin altında kalacak.

A+A-

Türkiye ekonomisinin 2015 yılı başında büyümede zayıflık ile karşılaşmasının nedeni olarak yaklaşan seçimlerin ve bölgede devam eden jeopolitik gerilimlerin yatırımları ve tüketim harcamalarını dizginlemesini gösteren OECD, Türkiye'de büyümenin işletmeler ve hanehalklarındaki bekle-gör havasının ortadan kalması ile birlikte 

2015 ve 2016 yılı boyunca kademeli şekilde toparlanmaya devam edeceğini, ancak bu büyümenin potansiyelin altında kalacağını öngördü. 

 

Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyaçlarını ve oynak sermaye akışları ve hedefin üzerinde seyreden enflasyonu aşağı getirmesi gerektiğiniifade eden OECD, talebin iç talepten dış kaynaklara doğru daha fazla yeniden dengelenmesi, iş dünyasının verimlilik potansiyelinin serbestbırakılması ve sağlam rekabet gücü kazanımlarının başarılmasının kritik önemli olduğunu vurguladı. OECD, anahtar konumdaki üretim ve istihdam piyasası reformlarının uygulanmasının büyümeyi ateşleyeceğini de savundu.

 

Türkiye için 2015 yılı büyüme beklentisini yüzde 3,2'den yüzde 3,1'e indiren OECD, 2016 için beklentisini ise yüzde 4,0'ten 3,9'a indirdi. Enflasyon için 2015 tahminini yüzde 7,4'den 7,5'e yükselten OECD, 2016 tahminini ise yüzde 6,8'den 6,7'ye çekti. 

 

2015 için cari işlemler açığı/GSYH tahminini yüzde 5,2'den 5,1'e indiren OECD, 2016 tahminini ise yüzde 5,6'dan 4,9'a revize etti.

 

Global krizi takih eden hızlı toparlanma sonrasında özel sektör yatırımlarının 2011 yılında tepe yaptığını, ancak o dönemden bu yana cansız seyrettiğini, 2013 yılı sonuna kadar artmaya devam eden kamu yatırımlarının ise oynak ekonomik aktivite döneminde ekonomiye desteksağladığını de ifade eden OECD, kurlarda belirsizlik, şirket kaldıraçmları ve döviz riskleri ile bölgesel jeopolitik gerilimlerin yatırımlarda toparlanmanın hızını etkimleyeceğini vurguladı.

 

KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

OECD, global ekonomide büyümenin 2015 ve 2016'da güçlenmesini, ancak büyümenin kriz öncesi döneme göre ılımlı olmaya devam etmesini beklediğini belirtirken, global büyümeye katkının dağılımın son yıllara göre değişim göstereceğini de savundu. 

 

OECD bugün yayınladığı Ekonomik Görünüm 2015 raporunda, global ekonominin gelecek 18 ayda yavaş şekilde güçleneceğini ve kriz öncesi seviyere ancak 2016 yılında ulaşılacağını öngördü. 

 

OECD, Büyümenin hızlanmasına çok destekleyici parasal şartların, mali konsolidasyon, finansal onarımdaki yavaş hızın ve düşük petrolfiyatların etkili olacağını belirtti. 

 

ABD Doları'nın para birimlerinin çoğu karşısında değerlenmesinin 2014 yılı ortasında bu yana kurlarda ciddi ayarlamalara neden olduğunu ifade eden OECD, göreceli fiyat etkilerinin global talebin Avrupa, Japonya ve bazı gelişmekte olan piasa ekonomilerine kaymasına yol açtığını vurguladı. Gelişmekte olan piyasa ekonomilernide genel olarak yaşanan yavaşlamanın ise Çin, Breziyya ve Rusya'da spesikfik faktörlerden kaynaklandığını savunan OECD, bu ülkelerde bülümenin yapısal reform yokluğu nedeniyme zayıf olmaya devam edebileceğini belirtti. 

 

OECD, 2014 yılında global ekonomide büyümenin yüzde 3,1, 2016 yılında yüzde 3,8 olacağını öngörürken, OECD bölgesinde ise büyümenin 2015 yılında yüzde 1,9 ve 2016 yılında yüzde 2,5'e çıkacağını tahmin etti. 

 

ABD'de büyümenin 2015 yılında yüzde 2,0, 2016 yılında yüzde 2,8 olacağını öngören OECD, Euro Bölgesi'nde ise büyünenin 2015'te yüzde 1,4 ve 2016'da yüzde 2,1 olacağı beklentisini ortaya koydu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.