1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. TÜRKİYE’ DE ANNE OLMAK !
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE’ DE ANNE OLMAK !

A+A-

TÜRKİYE" DE ANNE OLMAK !

10 Mayıs Anneler Günü, küçük ya da büyük hiç fark etmez birkaç hediye, bir dal gül ya da bir buket çiçekle kutlanırken  ya da mezarlıklara gidilerek veya  gidilmeden bir fatiha bağışlanarak geçerken bir bilseniz  benim aklımdan neler geçiyor neler .. 4 Mayıs" ta Bilge Köyü"nde yaşanan acıdan geriye kalan annenin feryadının görüntülendiği o fotoğraf ..Evlat acısı ile yürekleri dağlanan anneler..Gözleri yaşlı daha bıyıkları terlemeden toprağa verilen fidanlar..”Sen benim elimi öpmeye gelemedin ama yavrum ben senin toprağını öpmeye geldim” diye feryat eden anneler..Asker olan, polis olan oğlunu evlendiremeden, torununu göremeden kaybeden annelerin acılarının tarifi var mıdır? Başlarını örttükleri için üniversiteden mezun olan evladının  diploma alışını göremeyen anneleri, bundan mahrum eden hangi insan haklarından söz edebilir sizce?

Küresel ekonomik krizin etkilediği aileler geliyor aklıma..Kriz ve yoksulluğun gün geçtikçe arttığı ve insanlarımızın ayakta ve hayatta kalmak için insanlıktan çıktığı şu günler..Geçim sıkıntısı içindeki ailelerin anneleri geliyor aklıma..Yapacağı yemeğin maliyeti arttığında kocasından dayak yiyen kadınlar var..Fısıltı gazetesinin yaydığı haberle 400,00 lira için valiliklere koşan anneler ..Sofraya yemek koyabilmek için işsiz kalan kocasının yerine apartman merdivenleri yıkamaya, ev temizliğine, lokantalarda bulaşık yıkamaya giden anneler geliyor aklıma..Birde, AKP genel başkanının "kadınlarımız çalışmasa işsizlik azalır" anlayışı..Zorunlu evlilik yaptırılarak hayata küstürülen kadınlar..İkinci eşini almak için kızını berdel veren , erken yaşta evlendirmek için kızını  okula göndermeyen babalar ..Dayak yiyen , töre cinayetine kurban giden , işkence gören yine onlar..İki ucundan çekilen saç telleri arasında siyaset yapılan yine onlar.. Psikolojik olarak irdelenirse bugün en fazla intihar girişiminde bulunanlar yine kadınlardır.

Daha küçücük yaşta  diğer cinsten olarak dünyaya gelmenin ağırlığını yaşamaya başlarlar.

Daha ne oldum bile diyemeden evlendirilir ve henüz kendisi çocuk yaştayken anne olur kadınlar..Tabular, örfler , adetler arasında  sıkıştırılan hep kadınlar olur..Kadın olarak dünyaya gelmenin ağırlığını hep taşırlar..Yıllarca dayak yer, Peygamberimizin hadis-i şerifinde dediği gibi “Cennet anaların ayakları altındadır” sözü ile kendini avutur,fakat anne olduğunda da dayaktan kurtulamayan yine kadındır.Çalışan kadınlar için ise hayat daha bir zor..Hem çalışıp hem ev işlerini yapan, çocuklarını büyüten yine onlar.

Sadece doğuda değil batıda da ayrı çileleri vardır onların..Kumar borcuna karşılık satılan, içki masalarında meze yapılan yine onlardır.

Buna rağmen,bir çok kadın günümüz toplumunda kendisini saklayan, geri planda ezilmişlik ifadesi ve konumuyla yaşayan, buna razı ve kabullenmiş olan, bunu kabullenmeyenleri de kınayan bir duygu içindeler. Bence çözüm ise özellikle annelere düşmekte. Kızlarını, silik ve geri planda kalmayı kabul etmeyen eşitlikçi yapıya inanan kişiler olarak yetiştirirlerse bu sorunun çözümü konusunda büyük bir adım atmış olurlar.Erkek çocukları da anne eğitimi ile yıllar sonra bir kadınla ortak bir hayatı paylaşacağı düşünülerek yetiştirilirse yolun yarısı geçilmiş olur..İşte tam bu nokta da anne olan kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve eğitim durumlarını sorgulamamız gerektiğine inanıyorum.Bunlardan yoksun olan annelerin eğitimlerinin de başarılı olacağını düşünmüyorum.
Siyasal ve hukuki hakları ancak bu devreden sonra tam olarak alabilir veya işlerlik kazandıra bilirler.

Anne olmak, o duyguyu yaşamak  müthiş bir duygu..Ayrıca ağır bir sorumluluk..Annelere  gününde belki de böyle bir yazı pekte iç açıcı olmadı farkındayım, fakat tüm bunlar olurken ve yaşanıyorken, yokmuş gibi de yapamayız değil mi?

Aslında tüm özel günlerde görülen eksiklikler , tespiti yapılan yanlışlıklar birer birer düzeltilse sorunlar da böyle üst üste yığılmazdı belki de..Her ne kadar sorunlar diz boyu ise de tüm annelerin , özellikle annesiz büyüyen , annesi olup ta sanki yokmuş gibi büyüyüp anne olanların ve tabii ki bunun kıymetini bilenlerin günü kutlu olsun..Allah tüm annelere hayırlı evlatlar nasip etsin..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.