1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. TÜRK MİLLETİ’NİN VİCDAN MESANESİNDEKİ REFERANDUM HAPI
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRK MİLLETİ’NİN VİCDAN MESANESİNDEKİ REFERANDUM HAPI

A+A-

  TÜRK MİLLETİ"NİN VİCDAN MESANESİNDEKİ REFERANDUM HAPI 

               Her şeyin zembereği, “Sermayenin, paranın ve ekonomik sahipliğin dini, imanı ve milliyeti olmaz” zaaf hamasetli uydurma söylemin doğruymuşçasına millet zekâsına şırınga edilmesiyle başlamıştır. Aslında aşağıda isimlerini sayacağımız üretkenliklerin sahipliği Türkiye"de bile olsa Türk"e ait olamaz denilmek istenilmiştir bu ezber bozan kaçık cümle ile. Dünyanın hiçbir ülkesinde emsali görülmemiş bir ekonomik mezhep genişliği ile kendimize ait tüm üretkenlik ve değerlerimiz AKP iktidarları döneminde dumura uğratılmıştır. Ancak kasıtlı ve planlı bir gayretin semeresi olabilecek bir neticeyi şükürler olmasın ki Sayın R.T. ERDOĞAN"ın önderliğindeki AKP hükümetleri almışlardır.  

               Türkiye Cumhuriyeti"nin 85 yıllık birikimleri, “Biz Türkiye"yi pazarlıyoruz” bezirgân cambazlığı ile hiçbir kriter dikkate alınmadan, ülkemizin bir yılda ödemek zorunda olduğu borç faizinin yarısını karşılayamayacak bir miktar karşılığında onlarca yabancı şirketlere peşkeş çekilmiştir.    

               Türk Telekom,  şaibeli bir şekilde Oger ortaklığında Arap"lara satılmıştır. 14 Kasım 2005 tarihinde Oger, Türk Telekom"un %55 hissesini 6 milyar 550 milyon dolara satın almıştır. Oger, 2 Nisan 2008 tarihinde aldığı %55 hissesinin %35"ini Suudi Telekom firmasına 3 milyar 560 milyon dolara satmıştır. Oger, Araplara yaptığı satıştan ve dört yıldır Telekom"dan elde ettiği kar payı ile Türk Telekom için ödediği 6 milyar 550 milyon doları geri almıştır.  4 yıl gibi kısa bir sürede de, %35,75 Telekom hissesi Oger"e kâr olarak kalmıştır.  Yani Oger, çayın taşı ile çayın kuşunu vurmuştur. Oger, kendi hissesinin %35 ini Suudi Telekom"a satarken, Telekom"un değerini 20 milyar dolar kabul etmiş, Aynı yönetim, Devletin hissesini arz yoluyla satarken,  Telekom"un değeri 12 milyar 500 milyon dolar üzerinden işlem görmüştür. 

               Özelleştirme tarihi olan, 2005 Yılında 1.323.838 lira vergi ödeyen Türk Telekom, 2008 yılında sadece 643.728 lira vergi ödemiştir.  Sadece Telekom satışından ülkeye verilen zarar, bankalara el konulmasından doğan zararın çok üzerindedir. Telekom satıldıktan sonra on binlerce işçi ise işini kaybetmiştir. 

               Satılan ve her birinin benzer şaibe hikâyeleri bulunan ve AKP iktidarlarından önce Türk Milleti"nin olan ekonomik varlıklarımızın bazılarının isimleri ve yeni sahiplerini aşağıda büyük bir hüzünle paylaşıyoruz.
               5.5 yıllık özelleştirme politikalarıyla; Telsim İngiliz"in, Kuşadası Limanı İsrail"in,  İzmir Limanı Hong Konglunun, Araç muayene işi, Alman'ın. Başak Sigorta Fransız"ın. Ada bank Kuveyt'in, İETT Garajı Dubai"nin, Avea Lübnan'ın, Pektim Ermeni"nin, Rakı, Amerika'nın,  Finans bank Yunan"ın, Oyakbank Hollanda"nın, Denizbank Belçikalının, Türkiye Finans Kuveyt"in, TEB Fransız"ın. Citybank, İsrail"in, MNG Bank Lübnanlının, Alternatif Bank Yunan'ın, Dış bank Hollanda"nın, Şeker bank Kazak"ın, Yapı Kredi'nin yarısı İtalyan'ın, Turkcell'in yarısı Finlinin ve Rus'un,  Beymen'in yarısı Amerikalının,  Enerjisa"nın yarısı Avusturyalının, Garanti'nin yarısı Amerikalının, Eczacıbaşı İlaç, Çek"in, İzocam, Fransız'ın,  TGRT(Fox) Amerikalının,  Demir Döküm Alman'ın, Dök taş Fransız'ın ve Süper FM Kanadalının olmuştur.              

               Bir zamanlar hepsi Türk orijinli olan tüm bu ekonomik üretkenliklerimizin tamamı peşkeş mantığı ile el değiştirmiştir. Daha Sadece 5,5 yıl önce.(Yani AKP hükümetlerinden önce.) Türk müteşebbis ya da Türk Devleti"nin varlıklar listesindeki bu değerlerimiz, şimdi dönüşü mümkün olmayacak bir hazinlikle yabancılaştırılmıştır. 

               Şimdi 12 Eylül 2010 tarihinde bu pazarlamacı zihniyetin sahipliğini yaptığı iktidarın belki de kendilerini koruma altına almaya yönelik olan bir tarihi dönemeçte irade bir beyanında bulunacağız. Demokrasi sandığında milletimize hazmettirilmeye çalışılan, etkisinden çok yan etkilerinin tesirinde kalınacak referandum hapı irade terazilerimizde tartıya çıkacaktır. Bakalım Türk Milleti"nin vicdan mesanesi bu illet hapı, ne oranda hazmedecektir? Hoşça kalın.    

Önceki ve Sonraki Yazılar