1. YAZARLAR

  2. Yüksel COŞKUN

  3. TÜRK-KÜRT KARDEŞTİR
Yüksel COŞKUN

Yüksel COŞKUN

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRK-KÜRT KARDEŞTİR

A+A-

Saygıdeğer Okurlar,

      Son günlerde ülkemizin değişik illerinde yaşanan araç kundaklamaları ile Diyarbakır da yaşanan bombalama olayını nefretle kınıyorum.

      Bombalama olayında vefat eden kardeşlerimize Tanrı"dan rahmet, ölenlerin yakınlarına sabır ve diğer vatandaşlara geçmiş olsun demekten başka, şu aşamada elimizden bir şey gelmemektedir.

      Yıllardır ülkemiz üstüne oynanan oyunların bir parçası olan bu türlü olaylar, ne yazık ki, olay sırasında kimlerin oradan geçeceği düşünülmeden alçakça ve haince orada yaşayan halka yapılmıştır.

      Bu olayların amacı, hiçbir şekilde ayrım yapmayan özgür yaşamanın kıymetini bilerek ülke nimetlerinden faydalanan ve yıllardır iç içe birlikte yaşadığımız Kürt kardeşlerimizle Türk vatandaşlarının karşı karşıya getirilmeye çalışılmak istenmesidir.

      Üzüntü verici olan ise, halkın demokratik haklarını kullanarak seçtiği ve TBMM"ne yolladığı kişilerin bu olaylar da sessiz kalıp farklı yorumda bulunmalarıdır.

      Şimdi sizlere soruyorum;

      Hangi Kürt kardeşimiz yapmak istediği bir işten dolayı sen Kürtsün iş yapamazsın diyerek çevrilmiştir.

      Girmek istediği bir otele, lokantaya, kahveye, sinemaya sen Kürtsün giremezsin diye geri gönderilmiştir.

      Binmek istediği uçağa, vapura, otobüse sen Kürtsün binemezsin denilmiştir.

      Daha açık söylemek gerekirse biz Türk vatandaşlarından daha farklı davranışlara maruz bırakılmıştır.

      Bir dönem Dış İşlerinden Sorumlu Bakanlık yapan, sevilen ve değerli bir bürokrat olan ülkemize büyük katkılar sağlayan Hikmet Çetin bir Kürt vatandaşımız değil mi?

      Müzikleri ile gönüllerde taht kuran birçok Kürt vatandaşımızın şarkılarını zevkle dinlemiyor mu?

      Birçok ilimizde yaptıkları işlerden dolayı halkımız oralardan alış-veriş yapmıyor mu?

      Bunları aksini söyleyebilir miyiz?

      Sanmıyorum

      Çünkü bu ülke toprakları onlara da, farklı dil, din, mezhebe mensup kişilere de, tüm Türk vatandaşlarına da yetmektedir.

      Fakat esas mevzu ise, bu cennet vatandaki yeraltı zenginliklerinin dost gözüken ve içten pazarlıklı düşman ülkelerinin iştahını kabartmasıdır.

      PKK terör lanetini yaratanlar, onlara silah verip üstümüze saldırtanlar, aylarca bizleri oyalayıp daha sonra istihbarat desteği sağlayanlar sizce bu konuda ne kadar masumdur?

      Yanı başımızdan ülkemize sızarak güvenlik güçlerimize silah sıkıp genç kardeşlerimizin şehit edilmesinde eli kolu bağlı kalmamızı isteyenler,

      Tehlike var diye okyanusları aşıp kimseden izin alma gereği duymadan IRAK"a girebilecek.

      Ve utanmadan oraya demokrasi getireceğiz diyecekler.

      Nasıl bir demokrasi getirmekse bu, şu tabloya bir bakın isterseniz.

      2007 nin ilk altı ayına kadar her saniye de 4040 dolar ve toplamda 550 milyar dolar para harcanarak 24.000 masum sivil IRAK"lı vatandaşın ölmesine neden olmuşlar.

      Tabii bu arada Avusturyalı generalin biz buraya PETROL"dan hisse almak için geldik gafı da, her halde, oda ayrı bir demokrasi getirme anlayışıdır.

      Bu açgözlülükleri neticesinde binlerce askerlerini de feda etmeleri işin ayrı bir boyutudur.

      Bu cennet vatanda özgürce yaşayan tüm Türk vatandaşları, Lazı, Çerkezi, Kürdü, Alevisi, Sunnisi, Yahudisi, Ermenisi, Hırıstiyanı, başka dil, din ve mezhepte olan varsa hepsi kardeştir.

      Halk olarak kimsenin kimseye husumeti olmadığı gibi, olamaz da, fakat ne yazık ki vatandaşlarımızın haklarını savunuyoruz diye bu kavgadan nemalanan dış güçler ile yandaşları bizleri birbirimize kırdırmak için yıllardır uğraşmaktadırlar. 

      Bu yüzden yıllarca özgür ve birlikte yaşamaktan edindiğimiz hoşgörüyü kaybetmeden bu türlü alçakça ve haince saldırılarda tahriklere kapılmadan herkesin sağduyulu davranması gerektiğini bildiğini sanıyor ve inanıyorum.

      Saygılarımla,

      AZ OLDUĞUNDA ŞÜKRETMEYİ BİLMEYEN

      ÇOK OLUNCA KIYMETİNİ BİLEMEZ

Önceki ve Sonraki Yazılar