1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Turgut Özal unutulmadı...
Turgut Özal unutulmadı...

Turgut Özal unutulmadı...

Türk siyasetine adını altın harflerle yazdırmış olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölüm yıldönümünde anıldı. Biz de Rahmetli Cumhurbaşkanını rahmetle anıyoruz...

A+A-

Turgut Özal'ın anma törenine eşi Semra Özal, oğulları Ahmet ve Efe Özal, gelini Sinem Özal, torunları Merve Atasagun, Serra Özal, Uğur Ekren, Turgut Özal, Naz Özal, Cumhurbaşkanlığı adına Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve kalabalık bir vatandaş grubu katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan törende, Cumhurbaşkanlığı adına Büyükelçi Karslıoğlu anıta çelenk bıraktı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özal'ın oğlu Ahmet Özal, babası Özal'ın vefatı üzerinden 18 geçmesine rağmen hala her yerde Turgut Özal'ın konuşulduğunu belirtti. Türkiye'nin gelişmesiyle ilgili her şeyin başlangıç noktasının 1980'li yıllar olduğunun konuşulmaya devam edileceğini ifade eden Özal, “İnşallah her geçen yıl kıymetinin daha da iyi anlaşılacağına inanıyorum. Anma törenindeki kalabalık, her yıl artarak devam edecek. Bazı insanlar Türkiye'de de dünyada da vefatından yıllar sonra anlaşılmaya başlanır. Rahmetli de onlardan birisidir. Yaptığı devrimler o yıllarda çok anlaşılmıyordu ama şu anda anlaşılmaya başlandı, her geçen gün biraz daha anlaşılacak” dedi.

Bir gazetecinin, “Turgut Özal'ın size bıraktığı miras neydi?” sorusuna Ahmet Özal, şu yanıtı verdi:

“Ben rahmetliye vefatından altı ay önce, 'Türkiye'de senin yaptığın en büyük hizmet nedir sence?' diye sormuştum. 'Telekomünikasyon, yollar, otoban, ihracat, turizm, hangisi...' Bana aynen şunu söylemişti; 'Hiçbiri değil. Benim yaptığım en büyük icraat Türkiye'de insanların zihniyetini değiştirdim. Düşünmeyi, çalışmayı, yaşamayı değiştirdim'. Doğrudur. İnsanların zihniyeti değiştiği için Türkiye bu kadar hızlı kalkındı. Bugün Avrupa'nın 4. büyük ekonomisi haline geldi, inşallah Avrupa'nın birincisi de olabilir Türkiye. Onun hedefi ilk 10'a girmekti. Türkiye 1980'li yıllarda 14. büyük ekonomiydi. Türkiye'nin potansiyeli çok büyük, bana göre ilk 5'e de girer dünyada.”

Turgut Özal'sız 18 yılın nasıl geçtiği sorulan Semra Özal da, “Hiç bana sormayın onu. 18 yılın nasıl geçtiğini Allah ile ben bilirim. Siz millet olarak ne düşünüyorsunuz? Onsuz bir 18 yıl... Ben onu çok arıyorum. Artan bir kalabalık var. Galiba onun kıymeti gittikten sonra daha iyi anlaşıldı. Bu kalabalık, bu saygı ve sevgi onu gösteriyor. Nur içinde yatsın” diye konuştu.
Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek de, Turgut Özal'ın milletin manevi değerlerine ve insanlığın ortak değerlerine bağlı bir kişi olduğunu vurguladı. Turgut Özal sayesinde Türkiye'nin çağı yakaladığını ve bilgi çağına geçtiğini belirten Zeybek, bu özet tanımla Turgut Özal'ın Türk tarihindeki mümtaz yerini aldığını ifade etti.

Zeybek, milletvekili seçimlerine ilişkin soru üzerine, Türk milleti adına hayırlı gelişmeler olacağına inandığını dile getirdi. Özal ailesinin taziyeleri kabul ettiği tören, Kuran-ı Kerim ve duaların okunmasıyla sona erdi.

ANKARA'DA MEVLİT OKUNDU
Özal, ölümünün 18. yıl dönümünde Ankara'da da Kocatepe Camii'nde okunan mevlit ile anıldı. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından Ankara Kocatepe Camii'nde okutulan mevlide aradan geçen 18 yıla rağmen ilgi büyük oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren yurdun çeşitli bölgelerinden gelmeye başlayan vatandaşlar, güvenlik kontrollerinin ardından camiye alındı.

Çok sayıda vatandaş camiye sığmayınca, mevlidi avluda ve bahçede dinlemek zorunda kaldı. Sekizinci Turgut Özal'ın anısına okunan mevlidi dinlemek ve dua etmek için gelen vatandaşlara cami önünde gülsuyu ve mevlit şekeri ikram edildi.

ERDOĞAN: TARİHİ ADIMLAR ATTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yakın tarihimizin en önemli siyasetçilerinden biri olan Turgut Özal, Türkiye'nin kalkınmasına, gelişmesine, dünyaya açılmasına öncülük etmiş, demokratikleşme ve özgürleşme yolunda tarihi adımlar atmıştır” dedi.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Yakın tarihimizin en önemli siyasetçilerinden biri olan Turgut Özal, Türkiye'nin kalkınmasına, gelişmesine, dünyaya açılmasına öncülük etmiş, demokratikleşme ve özgürleşme yolunda tarihi adımlar atmıştır. Merhum Özal, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerini yürüttüğü sırada adeta bir zihniyet devrimi gerçekleştirmiş; yaptığı hizmetlerle milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

Türkiye'nin değişim ve dönüşümünde büyük rol üstlenen, daha müreffeh, daha demokratik, daha özgür bir Türkiye'yi savunan Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı vefatının yıl dönümünde rahmetle, saygıyla anıyorum.”

Eski Bakanlardan Hüsnü Doğan ise Özal'ın Türkiye'yi ve dünyayı çok iyi bilen bir lider olduğunu belirtti. Özal'ın yaptığı tüm çalışmaların insanların özgürlüğünü artırmaya, onlara daha fazla serbestlik sağlamaya ve inisiyatiflerinden faydalanmaya yönelik olduğunu dile getiren Doğan, Özal döneminde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler de verdi.

Eski bakanlardan Mehmet Keçeciler de Özal'ın inançlarına çok bağlı olduğunu belirtti. Özal'ın inançlarından hiç taviz vermediğini vurgulayan Keçeciler, ''Kendisi beş vakit namaz kılardı. İhtilal döneminde Bakanlar Kurulu toplantısını bırakır çıkar, namazını kılar geri dönerdi'' diye konuştu.

Sekizinci Cumhurbaşkanı Özal'ın teknolojiyi çok yakından takip ettiğini de anlatan Keçeciler, Turgut Özal'ın, Türkiye'de bilgisayar kullanan ilk liderlerin arasında yer aldığını belirtti. Keçeciler, Özal'a ilişkin şu anısını da anlattı:

''Sekizinci Cumhurbaşkanımız bir gün Fenerbahçe maçına gitmiş çıkışta da gazetecilere 'Ben koyu Fenerbahçeliyim' diye açıklama yapmış. Kendisini gördüğümde konuyla ilgili konuştum. 'Böyle bir şey olur mu? Bana söyler misiniz İnönü, Ecevit, Demirel hangi takımı tutuyorlardı biliyor musunuz' diye sordum. 'Bunu söyleyemezsiniz buna hakkınız yok. Bundan sonra Fenerbahçe'ye penaltı verilse sizden bilirler' dedim. Kendisi de ABD'de başkanların maçlara gittiğini, hatta destekledikleri takımın lehine tezahürat yaptığını, Türkiye'de de böyle olması gerektiğini anlattı. Ben bunun ancak ABD'de olabileceğini, Türkiye'de ise bunun mümkün olmadığını belirtince sayın Cumhurbaşkanımız bana 'Asıl tuttuğun takımı söylememek sahtekarlıktır' dedi. Bunu hiç unutmuyorum. Kendisinin dediği gibi artık Türkiye öyle bir noktaya geldi ki bir Genelkurmay Başkanı bile tuttuğu takımın maçına gidip takımını alkışlayabiliyor.''

Saffet Arıkan Bedük de Özal'ın lider vasıfları taşıdığını, milletin değer yargılarına sahip, millet gibi yaşayan bir lider olduğunu dile getirdi. Mehmet Emin Başer ve eski bakanlardan Oltan Sungurlu da Özal ile ilgili görüşlerini belirttiler.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.